„Putinas džiūgaudamas trina rankas.“ Izraelis imasi veiksmų. Gali turėti netikėtų pasekmių  ()

„Žvelgiant iš realistinės užsienio politikos perspektyvos, tai, ką daro Izraelis, tiesiog prieštarauja mūsų interesams“, – sako Sara Nowacka.



© Kremlin.ru (CC BY 4.0) | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vladimir_Putin_%2824.06.2023%29.jpg

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Lenkų analitikė atkreipia dėmesį į galimą scenarijų, pagal kurį Sirija vėl pateks į Rusijos glėbį. Profesorius Radosławas Fiedleris priduria, kad pagrindinė Donaldo Trumpo oponentė Kinija galėtų padėti Maskvai jos politiniame žaidime Artimuosiuose Rytuose.

Trečiadienį per Izraelio išpuolį Damaske žuvo trys žmonės ir 34 buvo sužeisti. Sviediniai pataikė į vyriausybinius pastatus. Sirija apkaltino Izraelį „įtampos kurstymu, chaoso skleidimu ir saugumo bei stabilumo kenkimu Sirijoje“.

Savo ruožtu Izraelio gynybos ministras pareiškė, kad Damasko bombardavimas buvo skirtas priversti Sirijos pajėgas pasitraukti iš Suveidos provincijos. Iš tiesų, dėl to sirai pradėjo trauktis.

Atrodo, kad padėtis normalizavosi. Tačiau, kaip interviu su „Interia“ pabrėžė arabų valstybių analitikė Sara Nowacka, sunku tikėtis ilgalaikio Suveidos problemos sprendimo. Be to, Izraelio veiksmai regione gali tapti proceso, kuris dar prieš kelis mėnesius būtų atrodęs abstraktus, dalimi – Rusijos kontrolės Sirijoje atkūrimu.

Kovos Pietų Sirijoje: sudėtingas drūzų atvejis

Oficialiai Izraelis paskelbė, kad puola gindamas drūzų bendruomenę. Ši religinė bendruomenė, kilusi iš islamo, daugiausia gyvena Suveidos regione. Nuo sekmadienio ten kilo kruvini susirėmimai tarp drūzų, Sirijos pajėgų ir beduinų genčių. Pasak Sirijos žmogaus teisių stebėsenos organizacijos, žuvo apie 350 žmonių.

[Mažiausia kaina istorijoje!] Lietuvos apžvalgininkas: „Aukščiausios kokybės 3in1 suvirinimo aparatas. Tinka ir mėgėjams, ir profesionalams“ (Video, „VEVOR MIG-200/250“)
1168 4

Nuostabios kainos

Specialūs kuponai

Galioja iki 2025-07-21

Iš Europos greitas ir saugus pristatymas

Aukščiausia kokybė

Labai ribotas kiekis

12 mėn. garantija

Išsamiau

„Turime didelę dalį drūzų, kurie norėtų įgyvendinti darnios Sirijos, unitarinės valstybės, kurioje bendradarbiauja vietos lyderiai ir vyriausybė, bet nėra institucinio atskyrimo, pažadą. Tačiau turime ir Suveidos karinę tarybą. Ji buvo įkurta tiesiogine prasme kitą dieną po Basharo al Assado režimo nuvertimo. Jos gretose yra buvusio režimo karininkų ir kareivių“, – aiškina Sara Nowacka.

„Jos nerašytas lyderis yra drūzų religinis lyderis Hikmat al-Hijri. Kelis kartus, kai vyko derybos ir bandymai susitarti tarp drūzų bendruomenės ir centrinės valdžios, buvo skelbiami susitarimai, tačiau al-Hijri staiga pareiškė, kad nesutinka“, – priduria Lenkijos tarptautinių reikalų instituto analitikė.

Pietų Sirijos separatistų grupuotės laikosi lyderio pozicijos. Nowacka atkreipia dėmesį, kad Izraelis kursto šias nuotaikas ir didina savo kontrolę Sirijos teritorijoje tokiu būdu, kuris prieštarauja tarptautinei teisei.

„Nepaisant to, kad naujoji Sirijos valdžia nė akimirkai nesiėmė jokių veiksmų, kurie kaip nors keltų grėsmę Izraeliui“, – priduria Nowacka.

Tad kaip įmanoma, kad Suveidos regione kilo kruvinos kovos? „Pirma, tai nebuvo vyriausybės tikslas. Antra, sunku apie tai galvoti be viso konteksto ir veiksmų, kurie, mano nuomone, yra provokacija“, – sako Sara Nowacka.

Suveidos problema. Abi pusės peržengė ribas

 

Su separatistiniais judėjimais siejami drūzai kaltina vyriausybės pajėgas plėšikavimu, namų deginimu ir bendruomenių lyderių žeminimu. Tačiau Nowacka atkreipia dėmesį į įvykių chronologiją.

„Iš pradžių vyriausybės saugumo pajėgos ilgai susilaikė nuo įsikišimo, tikėdamosi, kad vietos grupuotės susitars. Kai jos pagaliau įsikišo, pirmiausia drūzų grupuotės pagrobė Sirijos kareivius. Dešimt jų buvo nužudyti, o jų kūnai buvo išmėtyti palei kelią. Aštuoni buvo pagrobti, išrengti nuogai ir priversti bėgioti užrištomis akimis po Suveidą“, – praneša ekspertė.

„Matau labai rimtą problemą. Tačiau sunku neatsižvelgti į visą įvykių kontekstą ir Suveidos karinės tarybos drūzų veiksmus. Ši drūzų dalis yra grupuotė, kuri ilgą laiką užsiima nusikalstama veikla ir greičiausiai perėmė narkotikų gamybos ir kontrabandos kontrolę Suveidoje.“

Narkotikų kontrabanda tapo problema kaimyninei Jordanijai, kuri pradėjo spausti Damasko vyriausybę spręsti šią problemą.

 

„Suveidos karinės tarybos ir Izraelio bendradarbiavimas, žinoma, nėra formalus, bet man atrodo gana akivaizdu, kad jis vyksta“, – pažymi Sara Nowacka, pridurdama, kad šis bendradarbiavimas neturi jokios strategijos.

„Tai idėja, pagrįsta trumpalaikių tikslų siekimu kariniais veiksmais, tačiau neturint jokio supratimo, kaip pasinaudoti šiais pasiekimais, kad regionas stabilizuotųsi“, – pabrėžia analitikė.

Izraelis ir jo destabilizacijos politika. Rusijai padeda reakcijos trūkumas

Sara Nowacka taip pat atkreipia dėmesį, kad vienas iš Izraelio planų gali būti iš tikrųjų perimti Suveidos kontrolę, kaip Izraelis praeityje perėmė Golano aukštumas.

„Antra, visiškai aišku, kad nuo al Assado nuvertimo Izraelis darė viską, kad Sirija netaptų stabilia ir stipria valstybe“, – priduria ji.

Čia ir prieiname prie esmės, nes nestabilumas Sirijoje gali turėti toli siekiančių pasekmių ir Europos, ir NATO saugumui.

„Rusija Sirijoje veikia nuo 2015 m. Tai buvo vieta, kuri leido Maskvai grįžti į Artimuosius Rytus. Ji nebuvo tokia dominuojanti veikėja kaip Jungtinės Valstijos, tačiau politiniai sprendimai regione nebuvo priimami neatsižvelgiant į Rusijos interesus. Dabar atsirado strateginė galimybė užkirsti kelią Rusijai ten grįžti“, – pažymi ekspertė.

 

Primename, kad 2024 m. gruodį Basharas al Assadas buvo nuverstas, o Maskvos įtaka regione susilpnėjo.

„Rusija spausdino Sirijos valiutą – Sirijos svarą, dabar ją spausdins Kataras. Rusija kasė fosfatus Sirijoje, jie prarado sutartis, tai padarys kažkas kitas“, – aiškina Nowacka.

Rusijai neabejotinai naudinga eskalacijos ir atnaujinto destabilizavimo Sirijoje rizika. Be to, nauja vyriausybė be Vakarų paramos jausis priversta tam tikru mastu bendradarbiauti su Rusija. Tuomet Rusija ras argumentą ten grįžti. Žvelgiant iš realistinės užsienio politikos perspektyvos, tai, ką daro Izraelis, tiesiog prieštarauja mūsų interesams“, – pabrėžia Sara Nowacka.

Rusija, Iranas ir Sirija. Fone – milžiniškos pinigų sumos

„Interia“ pakalbino profesorių Radosławą Fiedlerį apie tai, ar Rusijos sugrįžimas į Siriją yra įmanomas.

„Toks scenarijus galėtų įvykti. Tik nežinau, ar Putinas dabar turėtų tam pajėgumų. Bet po metų ar dvejų? Kas žino? Šiuo metu jis užsiėmęs Ukraina, ir viskas sukasi apie pinigus. Rusija turėtų daug investuoti“, – sako Poznanės Adomo Mickevičiaus universiteto Ne Europos politinių studijų katedros vedėjas.

Tam tikra prasme Rusijos buvimas buvo naudingas Izraeliui. Rusija kontroliavo oro erdvę virš Sirijos. Be to, Izraelis palaikė ryšį su Rusija, kai ši vykdė bombardavimo kampaniją regione. Tai nebuvo pati geriausia padėtis Izraeliui, bet ji buvo pakenčiama. Ir tiesa, kad kurstydamas reikalus ir pildamas žibalą į ugnį, Izraelis trukdo Sirijos atstatymui“, – priduria Fiedleris.

 

Profesorius pažymi, kad įvykiai gali paspartėti pasibaigus karui Ukrainoje.

Tęsinys kitame puslapyje:




Gali būti, kad tada bus atblokuoti 300 milijardų dolerių įšaldytų Rusijos lėšų. Tikiuosi, kad šis scenarijus neišsipildys, bet manau, kad dalis šių pinigų grįš į Rusiją. Sankcijos bus panaikintos, ir tada rusai galės pasiūlyti Sirijai realią pagalbą ir kontroliuoti jos oro erdvę. Šiuo metu Izraelis kontroliuoja padėtį ir neprašo Sirijos sutikimo. Taip nutiko Irano bombardavimo metu; jie tiesiog praskrido virš Sirijos“, – pabrėžia „Interia“ šaltinis.

Profesorius priduria, kad Irano įtakos atkūrimo Sirijoje scenarijus taip pat įmanomas, jei su Teheranu būtų pasirašytas naujas branduolinis susitarimas. Tai leistų panaikinti kai kurias sankcijas ir, kaip ir Rusijos atveju, atlaisvinti turtą. Fiedleris pabrėžia, kad mažai tikėtina, bet teoriškai įmanoma, jog tokiu atveju Iranas vėl investuotų į savo įtaką Sirijos teritorijoje.

Naujas aktorius scenoje: „Žaidimas primena Šaltąjį karą“

 

„Interia“ llausia profesoriaus, kodėl Vašingtonas suteikia Izraeliui tiek daug laisvės imtis karinių veiksmų Sirijoje.

„Trumpo administracija turi išskirtinai teigiamą požiūrį į Izraelį. Bideno administracija nustatė raudonas linijas, kurių negalima peržengti, pavyzdžiui, tiesiogiai bombarduojant Iraną“, – pažymi Fiedleris.

Taip pat sunku nesusidaryti įspūdžio, kad Sirija, palyginti su kitais įvykiais Artimuosiuose Rytuose, nesulaukia visuomenės dėmesio. „Jei Vašingtonui nerūpi Gaza ir ten yra 70 000 aukų, o gal ir daugiau, tai Sirija nėra tokia jautri tema“, – pabrėžia profesorius.

„Sutinku, kad Izraelio veiksmai yra laikini. Jis nuolat puola „Hezbollah“, Iraną, Siriją, Gazą ir Libaną. Tai laikinos priemonės, kurios neprisideda prie ilgalaikio Izraelio saugumo. Tuo pačiu metu Sirijoje kyla radikalizacijos pavojus. Iš to galėtų pasipelnyti Iranas, Rusija ir Kinija. Tam tikru momentu Maskva galėtų susitarti su Pekinu dėl karinio Kinijos investicijų Sirijoje užtikrinimo. Tai bus žaidimas, primenantis Šaltąjį karą“, – apibendrina Radosławas Fiedleris.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(0)
(0)
(0)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()