„Abstinencijos simptomai dingsta per tris dienas.“ Kaip atsisakyti kofeino. ()
Kofeino teigiamos pusės žinomos ir pripažįstamos, tačiau labai lengva persistengti su doze. Taip kyla pripratimas.
Visi šio ciklo įrašai |
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Mažomis dozėmis
Kofeino pliusai žinomi ir pripažįstami, tačiau svarbiausia – dozė. Protinės veiklos suaktyvinimui pakanka 40 mg (standartinėje espresso porcijoje – nuo 40 iki 75 mg) kofeino. Tokia dozė teigiamai veikia dėmesingumą, budrumą ir reakcijos greitį.
Didesnė dozė protinį efektyvumą gali paveikti priešingai: viršijus tam tikrą ribą (kiekvienam žmogui ji – individuali), kofeinas sukelia nerimą, nervingumą ir sąmonės sumaištį. Be to, kofeino suteikiamos energijos perteklius trukdys nusiraminti ir susikaupti. Fizinių rezultatų gerinimui reikia didesnių dozių. Čia irgi viskas individualu. Kai kurie tyrimai rodo, kad sportininkų ištvermė pradeda didėti, pasiekus 3 mg kofeino 1 kg kūno masės dozę. Priklausomai nuo svorio (nuo 40 iki 100 kg) lengvaatlečiui prieš rungtynes ar maratoną gali prisireikti 120–300 mg kofeino. Norint didesnės jėgos, kofeino dozės dar didesnės, tačiau tai jau kur kas labiau ginčytinas momentas – kai kuriuose tyrimuose tokiu poveiku abejojama. Pavyzdžiui, 2010 metais atliktas metatyrimas parodė, kad 11 iš 17 tyrimų buvo skirti kofeino poveikiui sportininko jėgai. Tyrimai, kuriuose buvo įrodomas kofeino teigiamas poveikis jėgos treniruotėse, nurodo 3–6 miligramų kūno masės kilogramui dozę. J. Foxas tvirtina, kad kofeino poveikis kūnui – didžiąja dalimi yra placebo efektas. Šis efektas stiprėja, kuo daugiau kofeino vartojama. Tačiau iš tiesų nėra tikėtino mechanizmo, kuriuo kofeinas galėtų gerinti jėgą ir ištvermę – jo veikimas paremtas motyvacijos stiprinimu. O tai galima pasiekti ir be kofeino. Visi žino, kad kofeinas veikia miego kokybę, bet tik nedaugelis supranta kaip lengvai jis tai atlieka. Paprastai patariama negerti kavos antroje dienos pusėje, tačiau net saikinga kofeino dozė ryte gali gerokai sutrumpinti gilaus miego trukmę naktį. Kalifornijos universiteto Berklyje neurobiologijos ir psichologijos profesorius, populiarios knygos „Kodėl mes miegame“ autorius ir Google konsultantas miego klausimais Matthew Walker pateikia skaičius:„Kofeino pasišalinimo iš organizmo pusperiodis – maždaug 4–6 valandos, tai yra, jei išgėrėte kavos pusiaudienį, tai po 12 valandų, vidurnaktį, 25 % kofeino dar veiks smegenis. Visiškas jo pasišalinimas iš organizmo trunka 24–36 valandas“.
Kaip atsikratyti pripratimo
Paskaičiuota, kad jautrumo kofeinui mažėjimas pradeda reikštis, vartojant 1,5 mg kofeino 1 kūno masės kilogramui, tai yra 70–150 mg kasdien. Tai yra, pakanka 1–2 espresso porcijos arba vieno puodelio amerikana. Dėl pripratimo, tam, kad žmogus normaliai funkcionuotų, jam reikės vis didesnių kofeino dozių.
Kai kofeino suvartojimas išauga iki 750 mg per dieną (5–8 kavos puodeliai, arba 15–20 arbatos), galima laikyti, kad atsparumas kofeinui susiformavo. Tai reiškia, kad kofeinas jūsų nebeveiks – netgi padidinus dozę. O štai abstinencijos sindromas (nutraukimo sindromas) bus ganėtinai nemalonus (nors sveikatai grėsmės ir nekeliantis). Yra ir gerų naujienų. Visų pirma, kavos atsisakyti ne tai jau sunku. Antra, visiškai nebūtina mesti ją visam laikui – tinka ir 1-2 savaičių detoksikacijos (ar reikėtų sakyti dekofeinizacijos?) kursai.Ką dar paskaityti?
- Galite išbandyti JAV armijai sukurtą specialų kavos gėrimo algoritmą: mokslininkai paskaičiavo, kiek, kada ir kokios kavos reikia gerti, jei neišsimiegate ar tenka būdrauti.
- „Ne suplonėti, o optimizuoti organizmą“. Kaip Silicio slėnyje vyrams parduodamos dietos.
republic.ru