"Protingas namas" arba ką gali paprasčiausias telefono skambutis  (2)

Sparčiai besiplečianti aukštųjų technologijų rinka baigia apimti visas gyvenimo sritis. Tačiau ne visi technologiniai sprendimai, kurie yra laisvai pasiekiami jau ir Lietuvoje, vienodai išpopuliarėja. Nors dabar tikrai retas lietuvis įsivaizduoja savo gyvenimą be mobilaus telefono, tačiau kol kas jie labiausiai paplitę komunikacijoms. Turbūt sakysite, o kur dar juos galima naudoti? Pasirodo labai plačiai – apie vieną iš tokių galimų sričių, tai yra telemetrinį namų valdymą (dar kitaip vadinamą "protingu namu"), ir bandys trumpai papasakoti UAB „Telemetrijos namai“.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Kas tai yra telemetrijos valdymas

Vis daugiau buitinių prietaisų šiandien valdoma per atstumą nuotoliniais pulteliais. Kai kurias sistemas per atstumą tenka valdyti netgi lauke – na, kad ir garažo vartus. Tam tikslui galima pritaikyti prietaisą, kurį nuolat nešiojamės su savimi – mobilųjį telefoną. Skaitmeniniu GSM ryšio formatu įmanoma perduoti ne tik garsą ar tekstines žinutes, bet ir vykdomąsias komandas. UAB „Telemetrijos namai“ klientų namuose diegia mobiliojo ryšio stoteles su integruotomis elektros prietaisų valdymo bei daviklių kontrolės schemomis.

Ryšys su šia stotele yra dvipusis: į ją galima siųsti komandinius SMS pranešimus, o atgal gauti įvykdymo patvirtinimo žinutes arba pranešimus apie svarbių parametrų pasikeitimus. Tai ypač patogu nuošalių sodybų ir sodo namelių gyventojams, kur kas labiau nei miestelėnai besirūpinantiems savo namų būkle bei saugumu. Skirtingai nuo apsaugos sistemų ryšio, veikiančio laidais arba radijo bangomis, GSM ryšys prieinamas praktiškai visoje šalies teritorijoje. Be to, įsilaužimo ar nelaimės atveju telemetrijos signalas iškart siunčiamas būsto šeimininkui, o ne apsaugos budėtojui – sutaupoma brangaus laiko, įvertinant situaciją ir priimant teisingą sprendimą.

Telemetrijos valdymas mobiliuoju telefonu praverčia ne vien kritinėse situacijose. SMS žinutėmis galima per atstumą valdyti oro ir vandens pašildymą, šviesos įjungimą, užuolaidų valdymą ir pan. Tai ypač patogu vykstant į tolimesnes keliones: ilgai ekonominiu režimu veikusias sistemas keliais skambučiais net iš užsienio galima aktyvuoti tam, kad grįžtum į šiltus ir jaukiai apšviestus namus. Vienintelę išimtį sudaro vartų atidarymo valdymas, vykdomas ne žinutėmis, o tiesiog telefono skambučiu.

Privažiuojant prie namų ar sodybos, pakanka paskambinti į telemetrijos stotelę; ji atpažins telefono numerį, atmes skambutį ir įjungs vartų atidarymo mechanizmą. Praėjus nustatytam laiko tarpui vartai bus automatiškai uždaryti. Tokias sistemas ypač verta naudoti uždaruose namų kvartaluose arba sodų masyvuose – sistema gali atpažinti ir svetingai atkelti vartus net keliems šimtams užregistruotų GSM abonentų.

Deja, dar ne visas namų valdymo problemas kol kas galima išspręsti telemetrinio valdymo būdu. Pavyzdžiui, jeigu prieš grįždami namo užsimanysite ne tik karštos vonios, bet ir skanios vakarienės, SMS teks siųsti ne į telefono stotelę, o tiesiogiai namų šeimininkei. O elektra nevaldomų sistemų apskritai neįmanoma kontroliuoti per atstumą: kapoti malkas židiniui ar išnešti šiukšles dar ilgokai teks „gyvai“. Tačiau kylant namų komforto ir buitinės tinginystės lygiui, vis daugiau darbų atliks pagalbiniai įrenginiai bei elektroninės sistemos, kurias galima bus prijungti prie bendrosios valdymo centralės ir pakeitus atitinkamą programą valdyti per atstumą mobiliuoju telefonu. Be to, brangstant energetiniams ištekliams laiku išjungiamos sistemos bei pavieniai prietaisai sutaupys nemažai elektros, kuro ir kitų resursų.

Žvilgsnis iš arčiau

Jeigu nusprendėte tokią sistemą išbandyti, ko ir kiek jums reiktų įsigyti? Visų pirmą tai valdymo sistemos su reikalingais jutikliais ir valdymo įtaisais. Kokia sistemą pasirinkti konkrečiai, pasakyti sudėtinga – tai geriausiai gali patarti specialistai. Svarbu žinoti, jog vienos sistemos integruojamos ir instaliuojamos kartu su elektros, apsaugos, šildymo ir kitomis sistemomis – ją geriausia diegti atliekant būsto remontą, nes instaliavimo metų galima pažeisti apdailą. Kitos sistemos, kaip pavyzdžiui TN A-Comfort įdiegiama nepažeidžiant apdailos ir nenaudojant instaliacinių laidų, bei nekeičiant esamos elektros instaliacijos sistemos. Įrenginiai tarpusavyje sąveikauja "wireless" principu iki 200m atstumu.

Tokia sistema, kaip jau minėta TN A-Comfort, leidžia sms komandų pagalba valdyti patalpų aplinką ir įrenginius (įjungti/išjungti elektros prietaisus,reguliuoti temperatūrą, gauti sms pranešimus apie suveikusius judesio daviklius ir tt.). Sistema populiari sodybose, soduose, pajūryje - ji leidžia taupyti energiją, saugoti būstą, reguliuoti norimą temperatūrą priklausomai nuo šeimininko poreikių. Valdymas atliekamas mobiliuoju telefonu iš bet kurios vietos siunčiant paruoštas SMS komandas. Panašias operacijas atlieka ir giminingos sistemos.

Ką galima jungti prie tokios sistemos? Pavyzdžiui bazinį TN A-Comfort komplektą sudaro:

  • TN A-Comfort valdiklis,
  • TNA bevielis įjungėjas,
  • TNA temperatūrinis daviklis,
  • TNA judesio daviklis.

Norint rinkinį galima praplėsti - papildomai prie bazinio TN A-Comfort rinkinio dar galima komplektuoti įvairaus galingumo bevieles reles montuojamas į elektros dėžutes, papildomus rozetinius bevielius įjungėjus, judesio, dūmų, dujų, vandens daviklius, signalizacinę sireną. Viso iki 64 įvairių bevielių įrenginių. Žodžiu, reikia turėti labai lakią fantaziją ar ypatingai didelį būstą, kad tokia sistema neleistų realizuoti viso namo automatizuoto valdymo.

Na ir vienas iš aktualiausių klausimų – kiek gi toks malonumas kainuoja? Pati sistema, priklausomai nuo galimybių ir montavimo būdo, kainuos nuo 1500 Lt (tikslesnes kainas galite pažiūrėti čia). Aišku, reikia įvertinti jos įrengimo darbus ir eksploataciją. Pagrindinės eksploatacijos išlaidos – elektros energija ir gedimų šalinimas. Nors pastarųjų ir neturėtų būti, bet juk pasitaiko visko – nesilaikant naudojimo instrukcijų galima sugadinti praktiškai viską.

Kas liečia energijos sąnaudas, jos nėra įspūdingos. Pagrindinės elektrinės TN A-Comfort charakteristikos yra tokios:

  • Rėles išėjimas, mazgas:16 A 230 Vac
  • Centrinio modulio maitinimo šaltinis:230 Vac / 12–15 Vdc
  • Srovės suvartojimas: 60 mA
  • Darbinė temperatūra:−20 to +50 °C

Apibendrinant galima sakyti, jog reikia santykinai nedidelių investicijų gan stipriai pakeisti savo buitį. Ir nors dabar dar tai egzotika, ypač Lietuvoje, bet kelerių metų bėgyje tai gali tapti įprastine kasdienybe.

Plačiau:

UAB „Telemetrijos Namai“
Laisvės pr. 88, Vilnius.
8-618-38800
www.telemetrijosnamai.lt  
info@telemetrijosnamai.lt  

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(0)
(1)
(-1)

Komentarai (2)