3D spausdintuvu atspausdino kiaušinių lukštus. Neįtikėtina, kam tai gali būti panaudojama  ()

Kiaušinių lukštai galėtų būti naudojami auginant žmogaus kaulų fragmentus – kad būtų galima sutvarkyti lūžusius ar suskilusius kaulus.


Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© congerdesign (Free Pixabay license) | https://pixabay.com/photos/egg-shells-hatched-chick-open-706502/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Kaulai organizme auga ant tam tikro karkaso, vadinamo ekstraląsteline matrica, kuri padeda nukreipti ir maitinti kaulus augančias ląsteles. Dirbtiniai „pastoliai“ gali būti naudojami auginti kaulų gabalėlius už kūno ribų, kurie vėliau chirurginiu būdu implantuojami lūžusiems kaulams atstatyti – tačiau jie ne visada gerai veikia ir gali sukelti komplikacijų.

Profesorė Gulden Camci-Unal iš Masačusetso Lowello universiteto su kolegomis 3D spausdintuvu atspausdino dirbtinį karkasą, pagamintą iš susmulkintų vištų kiaušinių lukštų, sumaišytų su formuojamu plastiku, vadinamu polikaprolaktonu.

„Vištų kiaušinių lukštai yra armuojanti medžiaga ir polimerai, skirti kaulams regeneruoti, – sako G. Camci-Unal. – Kiaušinių lukštai gali atrodyti tik kaip atliekos, likusios po omleto gaminimo, tačiau laboratorijoje mes juos panaudojame audinių šablonams gaminti.“

[EU+Kuponai] Specialus rinkinukas! Belaidžiai lituokliai, siurbliai, PC, planšetės, įkrovimo stotelės, kolonėlės ir kt. (Video)
2696 1

Specialus rinkinukas

Kuponai

Galioja iki 2024-07-15/2024-08-31

Labai ribotas kiekis

Iš Čekijos/Kinijos sandėlių greitas ir saugus pristatymas

1) „H1“ - dviejų impulsų rankinis taškinio litavimo aparatas

2) „Vactidy V8 Pro“ - belaidis dulkių siurblys

3) „Ninkear A15 Plus“ - globali versija, 15.6 colių, 32GB+1TB, Win 11 OS

4) „BlitzWolf BW-S25“ - 75W galios 6-ių jungčių įkrovimo stotelė

5) „DOOGEE T20 Ultra“ - 32+256GB, 12 colių 2K ekrano Android 13 planšetė su dėklu ir ekrano apsauga

6) „JAKEMY JM-8186“ - 83in1 įrankių rinkinukas

7) „SANSUI F30“ - belaidė kolonėlė su FM radiju

Išsamiau

Tyrėjai išbandė karkasus, į kuriuos įdėta skirtingas kiekis kiaušinių lukštų mikrodalelių, pridedant ląstelių, kurios virsta kaulus auginančiomis ląstelėmis. Po 14 dienų jie nustatė, kad „pastoliai“ paskatino ląsteles pradėti vystytis į kaulus auginančias ląsteles, vadinamas osteoblastais.

„Kiaušinių lukštuose yra kai kurių komponentų, kurie jau yra natūraliame kaule, todėl kai iš jų gaminame „pastolių“ medžiagą, apgauname organizmą, kad jis manytų, jog ši medžiaga yra jo paties“, – aiškina G. Camci-Unal.

 

Kiaušinio lukšto „pastoliai“ galėtų tapti pigesne ir tvaresne alternatyva dabartiniams dirbtiniams „pastoliams“, teigia G. Camci-Unal.

Tačiau tyrimo metu ląstelės „pastoliuose“ buvo stebimos tik trumpą laiką, todėl prieš pradedant naudoti „pastolius“ tikrų kaulų atstatymui, juos reikėtų ilgiau išbandyti organizme.

Tyrimas paskelbtas žurnale „ACS Applied Materials & Interfaces“.

Parengta pagal „New Scientist“.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai ()