Skaičius 120. Vienu žingsniu arčiau. Sunkiausias cheminis elementas Visatoje  (2)

Didžiulis pasiekimas chemijoje.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Atlikdami naujovišką eksperimentą su dalelių greitintuvu, amerikiečių mokslininkai naudodami titano atomus, sukūrė livermorį, cheminį elementą nr. 116, vieną iš sunkiausių elementų Visatoje.

Šis pasiekimas sudaro sąlygas sukurti sunkiausią žinomą elementą – Unbinilium, kurio numeris periodinėje lentelėje yra 120. Tyrimas buvo paskelbtas žurnale „Physical Review Letters“, rašo „New Atlas“.

Mokslininkų teigimu, livermoris dar niekada nebuvo sukurtas naudojant titano atomus dalelių greitintuve, tačiau tai įrodo, kad tokiu būdu galima sukurti cheminį elementą, kurio numeris 120.

[Pasaulinė premjera!] EU+kuponai+dovanos. Ypatingai galingos graviravimo staklės, kurios tiesiog daužo konkurentus (Video, „Mecpow X4“, „Mecpow X4 Pro“)
3709 3

Pasaulinė premjera!

Specialūs kuponai

Dovanos

Galioja iki 2024-09-03

Iš Europos sandėlių

2 metų garantijos

„Mecpow X4“ ir „Mecpow X4 Pro“ modeliai

Išsamiau

Periodinėje cheminių elementų lentelėje visi elementai yra išdėstyti pagal jų atominius skaičius, kurie atitinka protonų skaičių atomų branduolyje. Pirmuosius 94 cheminius elementus galima rasti gamtoje, tačiau likusieji žinomi elementai buvo sukurti sintetinus esamus elementus.

Pavyzdžiui, norėdami sukurti paskutinį žinomą elementą oganesoną, kurio numeris 118, mokslininkai bombadavo kalcio atomais (numeris 20) kalifornį (numeris 98).

Naudodami kalcio atomus mokslininkai anksčiau sukūrė itin sunkius cheminius elementus, kurių atominis skaičius yra nuo 112 iki 118. Manoma, kad galima sukurti daug daugiau elementų, tačiau kalifornis yra sunkiausias ir paskutinis, kaip taikinys.

 

Todėl mokslininkai nusprendė kaip taikinį panaudoti plutonį (numeris 94) – į jį paleido titano atomus (numeris 22). Tačiau tam jiems reikėjo labai reto izotopo titano-50, kuris buvo įkaitintas iki daugiau nei 1600 laipsnių Celsijaus. Eksperimento metu mokslininkai sugebėjo gauti livermorį, norsbuvo gauti tik 2 šio elemento atomai.

Dabar mokslininkai planuoja panaudoti titano atomus, kad sukurtų hipotetinį elementą numeris 120, kurio darbinis pavadinimas yra unbinilium. Norėdami tai padaryti, jie planuoja titano atomais bombarduoti kalifornį-249.

 

Jei pavyks sukurti, tai bus šarminis žemių metalas ir jis bus „įkurtas“ šalia dar neatrasto elemento numeriu 119. Mokslininkai mano, kad elementas 120 bus labai stabilus.

Labai sunkūs elementai paprastai turi labai trumpą pusėjimo trukmę, o tai reiškia, kad jie suyra per kelias milisekundes, todėl juos sunku ištirti ir nepraktiška naudoti. Tačiau prognozuojama, kad kai kurie šių elementų izotopai gali turėti pakankamai neutronų, kad stabilizuotų elementus kelias minutes ar net dienas.

Naujo elemento kūrimo eksperimentai prasidės kitais metais.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(9)
(1)
(8)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai (2)