„Ypatingai venkite PFOA. Jis sukelia vėžį“  ()

Šiuose gaminiuose vis dar randama sveikatai pavojingų cheminių medžiagų.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Europos cheminių medžiagų agentūros (ECHA) Keitimosi informacija apie reikalavimų vykdymo užtikrinimą forumas baigė pilotinį projektą, kurio metu buvo tikrinama, ar įmonės, importuojančios, gaminančios ir platinančios kosmetikos gaminius Europos ekonominėje erdvėje (EEE), laikosi POT ir REACH reglamentų reikalavimų.

Aplinkos apsaugos agentūra koordinuoja ECHA Forumo užduočių vykdymą Lietuvoje ir bendradarbiaudama su nacionalinėmis vykdymo užtikrinimo institucijomis siekia apsaugoti aplinką ir žmonių sveikatą nuo cheminių medžiagų keliamo rizikos.

[Rekordinė kaina!] Bent 100€ pigiau nei Lietuvoje. Naujausias rinkos lyderio 3D spausdintuvas, žavintis apžvalgininkus - „nuostabus! Išėmei iš dėžės ir naudojiesi“ (Video, „Creality K1C“)
5116

Mažiausia kaina šiais metais

Specialus kuponas

Iš Vokietijos sandėlio

Greitas ir saugus pristatymas

Ribotas kiekis

Naujausias vieno garsiausių gamintojų 3D spausdintuvų

Išsamiau

Buvo siekiama patikrinti, ar kosmetikos gaminiuose galima atrasti tokių medžiagų kaip perfluoroktano rūgštis (PFOA), ilgos grandinės perfluorkarboksirūgštis (PFCA) ir su šiomis rūgštimis susijusių medžiagų, taip pat – siloksanų (D4 ir D5). Šių medžiagų naudojimas yra draudžiamos ir ribojamos.  

Projekte kartu su Lietuva dalyvavo dar 12 EEE šalių. Lietuvoje patikrinimus atliko Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba. Nuo 2023 m. lapkričio mėn. iki 2024 m. balandžio mėnesio nacionalinės vykdymo užtikrinimo institucijos patikrino daugiau nei 4 500 kosmetikos gaminių, daugiausia  – pagal sudedamųjų dalių sąrašą. Buvo tikrinamos įmonės, kurios importuoja arba gamina kosmetikos gaminius, skirtus parduoti EEE, bei kosmetikos gaminių platintojai.  

 

Buvo tikrinama ne tik plačiajai visuomenei, bet ir profesionaliam naudojimui skirtų kosmetikos gaminių sudėtis.

Nustatyta, kad apie 6 proc. tikrintų kosmetikos gaminių sudėtyje buvo pavojingųjų medžiagų, kurių naudojimas šiuose gaminiuose yra uždraustas. Kosmetikos gaminiuose buvo rasta šių medžiagų:

  • Perfluoronildimetikono;
  • Perfluoroktiletiltrietoksisilano;
  • Perfluoroniletilkarboksidecil PEG-10 dimetikono;
  • Siloksanų: ciklopentasiloksano (D5), ciklometikono (D4, D5 ir D6 mišinys), ciklotetrasiloksano (D4).

Šių medžiagų naudojimas kosmetikos gaminiuose draudžiamas dėl jų patvarių, bioakumuliacinių ir toksiškų savybių. Pavyzdžiui, perfluoronildimetikonas skyla į PFOA ir ilgagrandes perfluorkarboksirūgštis. PFOA ir siloksanai (D4 ir D5) lėtai skaidosi aplinkoje ir kaupiasi žmonių ir kitų rūšių organizmuose. PFOA yra ne tik patvari aplinkoje, bet ir toksiška reprodukcijai ir įtariama, kad sukelia vėžį. D4 susijusi su toksiniu poveikiu reprodukcijai, gali pakenkti vaisingumui bei sukelti ilgalaikį žalingą poveikį vandens gyvūnijai.

 

Perfluoronildimetikono daugiausia rasta akių, lūpų kontūravimo priemonėse, D4 ir D5  – plaukų kondicionieriuose ir kaukėse.

Vartotojams patariama prieš perkant kosmetikos gaminius patikrinti sudedamųjų dalių sąrašą produktų etiketėse. Atkreipti dėmesį reikėtų į perfluoronildimetikoną ir ciklopentasiloksaną (D5) nuplaunamuose kosmetikos gaminiuose, kadangi projekto rezultatai parodė, kad, šių medžiagų kosmetikos gaminiuose aptikta daugiausia.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(5)
(0)
(5)

Komentarai ()

Susijusios žymos: