„Iki 6 km gylyje.“ Į Lietuvos gelmes bus pumpuojamas vanduo. Kas nutiko  (3)

Lietuvoje gali prasidėti dviejų geoterminės šilumos jėgainių statybos.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Lietuvoje gali prasidėti dviejų geoterminės šilumos jėgainių statybos, praneša bendrovės „Lavastream“ vadovas Simonas Valadkevičius. Pasak jo, šiuo metu pirma jėgainė planuojama Klaipėdoje, o antra – Gelgaudiškyje.

Projektų uostamiestyje kaina, prognozuojama, gali siekti 20 mln. eurų.

„Ši suma yra labai preliminari. Nebūtinai ji sieks tokį lygmenį. Mes, atkreipę dėmesį į miesto vadovų norus, kaip daryti, kur daryti, tada ją ir paskaičiuosime“, – penktadienį „Lavastream“ ir „Sage Geosystems“ projekto pristatymo renginyje teigė S. Valadkevičius.

Pasak jo, šiuo metu vyksta derybos su Klaipėdos miesto ir Šakių rajono savivaldybėmis tiek dėl žemės, tiek dėl galimo jėgainių prijungimo prie šilumos tinklų.

„Lavastream“ iki 2028 m. Klaipėdoje ketina įrengti apie 30 MW pajėgumo šilumos jėgainę, o Pietvakarių Lietuvoje – 15 MW pajėgumo bei geoterminį-geologinį ilgo intervalo elektros energijos kaupiklį.

[EU+Kuponai] Net iki 1200 m šviečiantis žibintuvėlis, energijos stotelė, baterijų įkroviklis, galinga pompa, SUP irklentė ir trimeris (Video)
2696 3

Specialus rinkinukas

Kuponai

Galioja iki 2024-08-06/2024-09-30

Labai ribotas kiekis

Iš Čekijos/Kinijos sandėlių greitas ir saugus pristatymas

1) „Astrolux FT03“ žibintuvėlis (modelis: SFT40 6500K)

2) „FunWater ACC1420002“ pompa

3) „FunWater SUPFW27B“ pripučiama SUP irklentė

4) „VIOLEWORKS“ - 1000W trimeris, su 2 baterijomis, įkrovikliu ir peiliais

5) „FlashFish“ - 200W energijos stotelė

6) „Astrolux VC04S“ - daugiafunkcis baterijų įkroviklis

Išsamiau

„Klaipėdoje pajėgumas būtų 20–30 MW šilumos. Mes esame ištyrinėję tą rinką, kiek joje yra taršios energijos – Klaipėdos miestas degina dujas, biomasę ir išmeta emisijas. Ir mes pasiskaičiavome, kiek reikėtų jos pakeisti, kad sumažintume šią taršą“, – komentavo jis.

Šios jėgainės naudosis, pasak jo, naujomis geoterminėmis technologijoms, kurių principas – nuo 3 iki 6 kilometrų gylyje sukuriamas rezervuaras, tada į jį įleidžiamas vanduo ar kitas skystis, kurį sušildo žemės gelmės. Toks sušildytas skystis būtų naudojamas šildymo reikmėms.

Anot S. Valadkevičiaus, ši technologija taip pat galėtų veikti kaip energijos kaupikliai, kurie padėtų „subalansuojant“ saulės ir vėjo jėgaines.

Kai rinkoje yra elektros energijos perteklius, vandenį ar skystį suspaudžiame ertmėje, žemės gelmės šildant pakelia slėgį ir, kai elektros rinkoje trūksta, išleidžiame suslėgtą garus ar skystį, kuris suka turbiną. Taip galime pagaminti elektrą ar tiekti šilumą“, – aiškino jis.

 

Ateityje „Lavastream“ planuoja įgalinti geoterminių-geologinių kaupiklių įrengimą, kurio potencialas 1 GW. Manoma, kad geoterminių jėgainių šiluminis potencialas Lietuvoje – 20 GW.  Tuo metu geoterminių jėgainių potencialas elektrai gaminti yra virš 2 GW.

„Sage Geosystems“ prezidentas: Lietuvoje norint išgauti geoterminę energiją, prireiktų bent 3 kilometrų gylio gręžinių

„Lavastream“ partnerio, JAV bendrovės „Sage Geosystems“ prezidento Lev Ringo teigimu, siekiant Lietuvoje pritaikyti minėtas technologijas, reiktų išgręžti iki 4 kilometrų gylio gręžinį.

„Jeigu norime Lietuvoje pasiekti, kad vanduo sušiltų iki reikalingų 150 laipsnių Celsijaus, mums reiktų gręžti iki 3–4 km gylio. Šie duomenys gali būti ne visai teisingi, todėl tikimės juos patikslinti su vietos mokslo bendruomene“, – kalbėjo L. Ringas.

 

„Sage Geosystems“ prezidentas teigė, kad gręžimo procesas regione truktų nuo 2 iki 4 mėnesių. Tačiau jis negalėjo pasakyti, kiek užtruktų tokių elektrinių įrengimas, kadangi pasaulinėje rinkoje trūksta transformatorių, pastočių ir kitų dalių.

„Žinoma, įrengimą prailgina elektros įrangos, generatorių, transformatorių gabenimas. Taip pat problemų sukuria prisijungimas prie elektros ir šilumos tinklų“, – komentavo jis.

„Lavastream“ vysto geoterminės energijos gamybos ir energijos kaupiklių projektus. Bendrovė Lietuvoje veikia nuo 2007 m.

„Sage Geosystems“ – tai JAV veikianti geoterminės energijos bendrovė, kuri skelbia, jog siekia įgalinti tokios energijos vartojimą šalyse, neturinčiose ugnikalnių ar netoli paviršiaus esančios magmos.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: ELTA
ELTA
Autoriai: Žygimantas Šilobritas
(77)
(29)
(48)
Kopijuoti, platinti, skelbti ELTA turinį be ELTA raštiško sutikimo draudžiama

Komentarai (3)