„Pasieniečiai turi juos nušauti.“ Įvyko įsiveržimas per Lietuvos sieną (6)
L. Kasčiūnas mano, kad kritinės infrastruktūros objektus galėtų saugoti mobilios VST grupės.
Visi šio ciklo įrašai |
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas sako, jog siekiant apsaugoti kritinę infrastruktūrą nuo meteorologiniais oro balionais gabenamų krovinių iš Baltarusijos būtų galima įsteigti mobilias Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnų grupes. Anot jo, budinčios komandos stebėtų situaciją aplink svarbiausius šalies infrastruktūrinius objektus ir, esant reikalui, galėtų neutralizuoti kylančias grėsmes.
Taip politikas komentavo savaitgalį pasirodžiusią informaciją apie tai, jog Vilniaus oro uoste nusileido iš Baltarusijos atskridęs meteorologinis oro balionas su cigarečių kontrabanda.
„Jeigu kalbame apie kritinės infrastruktūros apsaugą nuo įvairiausių dalykų – ne tik nuo meteorologinių balionų, bet ir nuo rimtesnių dalykų – mano idėja, kurią esu iškėlęs, kad Viešojo saugumo tarnyba, kuriai pagal įstatymus yra priskirta kritinės infrastruktūros apsauga, (...) galėtų formuoti mobilias grupes, komandas (...). Mobilios grupės galėtų turėti tam tikrus budėjimus prie kritinės infrastruktūros ir, fiksuojant tokius objektus, turėti priemones, kaip kulkosvaidžius, kuriomis tokie objektai neutralizuoti“, – pirmadienį žurnalistams sakė L. Kasčiūnas.
|
Dar sekmadienį Eltai politikas užsiminė, kad kontrabandą gabenančius balionus dar jiems esant ore galėtų nušauti pasieniečiai.
„Noriu pabrėžti, kad tai yra sienos apsaugos klausimai. Kai mes pastatėme fizinį barjerą, kontrabandistai pradėjo naudoti kitus metodus – pasirodė dronai, pasirodo dabar ir meteorologiniai balionai. Tai yra iš esmės kontrabandinis klausimas ir kovos su kontrabanda klausimas“, – priminė ministras.
„Ką būtų galima padaryti tokiais atvejais, kai jis yra fiksuojamas? Mano požiūriu, pasieniečiai turėtų teisę juos ore nušauti – kitaip tariant, tokiu būdu juos nusodinti“, – pažymėjo jis.
L. Kasčiūnas akcentavo – tokiais atvejais kalbėti apie oro gynybos pajėgumus nėra prasmės. Anot jo, tai yra visiškai skirtingi klausimai. Tačiau konservatorius neatmetė – jeigu tarnybos ar pasienyje įrengtos stebėjimo sistemos fiksuotų, jog oro balionais gabenami sprogmenys ar kitokie pavojų keliantys kroviniai, kariuomenės įsitraukimas būtų svarstomas.
„Jeigu yra informacija, kad balionas neneša cigarečių blokus, o neša sprogmenis ir yra tikrai akivaizdžių įrodymų, kad taip yra – tokiu atveju, be jokios abejonės, kyla visai kitokių sprendimų lygis. Tada taip, galėčiau įsivaizduoti (kariuomenės įsitraukimą – ELTA)“, – patikino L. Kasčiūnas.
„Bet kol kas jokios indikacijos, kad vietoje cigarečių ten yra kažkas kito – to nėra“, – pabrėžė jis.
Visgi, krašto apsaugos ministras atkreipė dėmesį, jog taikos metu atremti tokius hibridinius incidentus reiktų ne kariuomenės pajėgumais – už tai atsakinga vidaus reikalų sistema.
„Tikiu, kad būtent vidaus reikalų sistemos tam tikri sprendiniai galėtų būti čia, šioje vietoje labiausiai adekvatūs situacijai“, – apibendrino L. Kasčiūnas.
ELTA primena, kad Vilniaus oro uoste vėlų šeštadienio vakarą nukrito cigarečių kontrabandininkų skraidintas meteorologinis oro balionas.
Sekmadienį VSAT atstovas Giedrius Mišutis Eltai sakė, kad nukritusiame objekte buvo rasta 1250 baltarusiškų cigarečių.
„Pastačius fizinį barjerą prie sienos su Baltarusija, visą sieną uždengus stebėjimo sistemomis, kontrabandininkams tai labai didelis apsunkinimas, jie renkasi nuotolinius būdus – dronus, kuriais gabena nedidelius krovinius, cigaretes bandoma gabenti ir meteorologiniais oro balionais. Tą seniai esamam pasakę, kad toks dalykas yra, nes per sieną dabar kontrabandininkams labai sudėtinga“, – Eltai sakė G. Mišutis.