„Jų yra 80 000. Prilygsta 2-3 aukštų namui.“ Giliai žemėje po Vilniumi  ()

Pradeda trimatį infrastruktūros skenavimą.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Didžiausia vandentvarkos bendrovė Lietuvoje „Vilniaus vandenys“ nuo šiol sostinės nuotekų ir vandentiekio šulinius apžiūri su modernia trimate skenavimo įranga. Ypatingo tikslumo inovacija ne tik iš esmės keičia infrastruktūros priežiūros būdus, bet ir leidžia bendrovei žengti skaitmeninio dvynio – virtualaus tinklų valdymo – link, kuriant ateities sprendimus remiantis tiksliais 3D duomenimis.

Vietoj įrankių – planšetė

„Vilniaus vandenys“ šiuo metu eksploatuoja apie 80 tūkst. šulinių, iš kurių 30 tūkst. skirti vandentiekio, o 50 tūkst. – nuotekų infrastruktūrai. Čia esančios sklendės, vožtuvai ir kita įranga atlieka gyvybiškai svarbias funkcijas, reguliuojančias vandens ir nuotekų srautus. Norint užtikrinti, kad šios sistemos veiktų tinkamai, reikia nuolat jas prižiūrėti. 

Anot „Vilniaus vandenų“ Gamybos tarnybos vadovo Viktoro Matonio, pasitelkdami šią inovaciją „Vilniaus vandenys“ skaitmenizuoja infrastruktūrą, įvertina jos būklę ir pagal tai planuoja jos priežiūros darbus, taip užtikrinant aukštą paslaugų kokybę klientams.

Šaunuolis robotas-dulkių siurblys „Dreame X40 Ultra“ – siurbia, plauna ir prisižiūri save. Prisiminsite gal kartą per mėnesį (Apžvalga)
4275 5

Mums buvo pažadėta įspūdinga ateitis. Buvo teigiama, kad kada nors namuose šeimininkaus robotai-liokajai. Žmogus sėdės savo atlošiamame fotelyje, kol jo robotas tvarkys namus. „Dreame X40 Ultra“ tą ateitį paverčia dabartimi.

Išsamiau

„Darbuotojai tikrina šulinius, kurių gylis prilygsta dviejų-trijų aukštų namui, o nuo šiol planinėms apžiūroms naudojame ir 3D skenavimo įrangą. Su naująja skenavimo technologija užtenka trikojo ir planšetės. Tai reiškia, kad darbuotojas, stovėdamas prie šulinio, valdo skenerį, kuris, naudodamas lazerinius spindulius, per kelias minutes detaliai ir tiksliai įvertina visus infrastruktūros aspektus“, – sako V. Matonis.

Anot jo, naudojant trimatį skenavimą, dirbama greičiau, tiksliau ir saugiau. „Dabar pasitelkdami išmaniąsias technologijas surenkame itin tikslius duomenis ir remdamiesi jais sudarome planinių darbų grafiką. Ši technologija sumažina klaidų tikimybę ir užtikrina didesnį darbuotojų saugumą,“ – teigia V. Matonis.

 

Atsižvelgdami į naujosios 3D skenavimo technologijos galimybes, „Vilniaus vandenys“ ne tik optimizuoja remonto darbus, bet ir gerina bendrą infrastruktūros valdymą. Tikslūs šulinių matmenų duomenys ir aukštos kokybės 3D nuotraukos taip pat leidžią efektyviau planuoti naujų tinklų įrengimą. Planuojama, kad technologija bus panaudota skenuojant bet kuriuos kitus svarbius „Vilniaus vandenų“ infrastruktūros statinius – rezervuarus, siurblines.

Operatyviai reaguoti į situacijas

„Vilniaus vandenys“ valdo per 1,5 tūkst. kilometrų nuotekų ir 1,8 tūkst. ilgio vandentiekio tinklus, todėl bendrovei svarbu išnaudoti pažangias technologijas, kurios ateityje leis realiuoju laiku stebėti ir analizuoti sistemų veiklą. Šuliniuose 3D skeneriu surinkti duomenys perkeliami į geografinę informacinę sistemą GIS, kuri taip pat integruoja ir duomenis iš kitų šaltinių, įskaitant jutiklius. Taip sudaromas išsamus vandentvarkos sistemos vaizdas, leidžiantis operatyviai reaguoti į kylančias situacijas.

 

„Turėdami tikslius duomenis apie vandentiekio ir nuotekų sistemas, efektyviau valdome infrastruktūrą. Tai padeda tiksliau prognozuoti priežiūros poreikius, greičiau aptikti problemas, geriau paskirstyti išteklius ir išvengti avarijų. Tikslūs duomenys ir galimybė simuliuoti situaciją realiu laiku padeda mums priimti tikslesnius sprendimus, o tai reiškia kokybiškesnes paslaugas ir mažesnes sąnaudas“, – sako V. Matonis. 

„Vilniaus vandenys“ visus metus vykdo planines tinklų apžiūras – vamzdynai ir jų įrenginiai apžiūrimi šuliniuose, kolektoriuose, įvertinamos vandentiekio ir nuotekų trasos, vertinami operatyviniai duomenys. 

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(35)
(5)
(30)

Komentarai ()