„1 600 000 000 €. Perkėlimas iš jūros į sausumą.“ Mega projektas Lietuvoje ()
Darbus baigti tikimasi iki 2029 metų.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Sinchronizacijai su kontinentinės Europos elektros tinklais besiruošiančiai Lietuvai vystant strateginės jungties su Lenkija „Harmony Link“ projektą, kabelio perkėlimas iš jūros į sausumą šaliai sutaupė apie 600 mln. eurų, sako energetikos ministras Dainius Kreivys.
„Harmony Link“ jūrinės jungties projektas dar 2023 m. pradžioje išbrango nuo 680 mln. iki 1,6 mlrd. eurų, tad Lietuvos ir Lenkijos elektros perdavimo sistemos operatorės – „Litgrid“ ir PSE – sutarė kabelį tiesti šalia „Rail Baltica“ vėžės.
„Perkėlimas („Harmony Link“ – ELTA) iš jūros į sausumą mums sutaupė beveik 600 mln. eurų. Tai yra milžiniškos lėšos, kurias būtų reikėję kompensuoti mūsų vartotojams – mūsų ir Lenkijos. Tas buvo nepriimtina“, – „Žinių radijui“ ketvirtadienį kalbėjo ministras.
|
Tikimasi, kad sausuma kabelis bus nutiestas 2029 m., kol kas vyksta statyboms reikalingas teritorijų planavimas.
„Labai tikiuosi, kad apie 2029 m. mes sausumos kabelį turėsime ir galėsime padidinti tuo metu prekybą su Europa per šitą kabelį“, – aiškino D. Kreivys.
Kaip jau skelbta, strateginio objekto „Harmony Link“ sausumos dalį planuos magistralinius dujotiekius ir vamzdynus projektuojanti įmonė „Ardynas“. Iki 2026 m. pabaigos ji turės parengti inžinerinės infrastruktūros vystymo planą, atlikti poveikio aplinkai vertinimą, nustatyti ir įregistruoti žemės servitutus bei teritorijas, kuriose taikytinos specialiosios žemės naudojimo sąlygos.
Kaip Eltai nurodė „Litgrid“, šių darbų kaina siekia 410 tūkst. eurų (be PVM).
Gegužės pabaigoje „Litgrid“ baigė priimti rinkos dalyvių siūlymus dėl „Harmony Link“ jungties ir transformatorių pastotės projektavimo ir įrengimo, pradėtos viešosios konsultacijos.
„Harmony Link“ 700 megavatų (MW) galios elektros jungtis su Lenkija yra vienas iš sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais projektų, kuriuo siekiama užtikrinti elektros rinkų integraciją. Elektros jungtis bus apie 350 km ilgio, iš kurių apie 300 km sudarys jūrinė dalis.
Lietuva ir Lenkija jau turi vieną sausumos elektros jungtį „LitPol Link“, per kurią bus įgyvendinama sinchronizacija.
Iki šiol Lietuva, Latvija ir Estija kartu su Rusija ir Baltarusija veikia IPS / UPS sistemoje, kurioje elektros dažnis centralizuotai reguliuojamas Rusijoje. Trijų Baltijos šalių operatoriai sutarė sinchronizaciją su kontinentinės Europos tinklais ir atsijungimą nuo vadinamojo BRELL žiedo atlikti 2025 m. vasarį.
BRELL sutartis su Rusija ir Baltarusija nutraukiama 2025 m. vasario 7 dieną, vasario 8 d. Baltijos šalių operatorės atjungs savo elektros sistemas ir pradės bendrą izoliuoto darbo bandymą. Planuojama, kad sinchronizacija su kontinentinės Europos sinchronine zona įvyks 2025 m. vasario 9 dieną.
Ruošiantis sinchronizacijai, Lietuvoje ruošiami 3 sinchroniniai kompensatoriai, įrengiamos naujos elektros perdavimo linijos, skirstyklos, atnaujinamos pastotės, atliekami kiti darbai.
Elektros jungties „Harmony Link“ projekto investuotojai yra Lenkijos ir Lietuvos elektros perdavimo sistemų operatoriai – „Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA“ ir „Litgrid“.
Baltijos šalių ir Lenkijos elektros perdavimo sistemų operatorių įgyvendinami sinchronizacijos projektai iš dalies finansuojami Europos Sąjungos (ES) lėšomis iš Europos infrastruktūros tinklų priemonės.