„Blokavo Lietuvos eksportą bei importą.“ Smūginė žinia. „Likus 1 d. iki termino“  ()

Tai visuomeniniam transliuotojui patvirtino Komisija,


Asociatyvi nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
© Pixabay (free to use) | https://www.pexels.com/photo/person-holding-debit-card-50987/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Europos Komisiją (EK) tęs bylą Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO) dėl galimų Kinijos prekybos ribojimų Lietuvai, penktadienį skelbia LRT.

Tai visuomeniniam transliuotojui patvirtino Komisija.

Lietuvai ėmus megzti glaudesnius santykius su Taivanu ir Vilniuje atidarius šios salos vardo atstovybę, Kinija 2021 metais pažemino diplomatinį atstovavimą santykiuose su Lietuva ir, anot šalies pareigūnų, ėmėsi prekybos ribojimų.

Dėl to Briuselis 2022 metų pradžioje kreipėsi į PPO. Vis tik Komisija praėjusių metų sausio pabaigoje organizacijos paprašė bylą laikinai sustabdyti. Tuomet Briuselis nurodė, jog tai – procedūrinis veiksmas, atliktas dėl techninių priežasčių.

Sprendimą tęsti bylą Komisija priėmė likus dienai iki termino, kada ji būtų automatiškai nutraukta.

Vilniaus veiksmus dėl Taivano parama salai palaikęs Pekinas 2021 metais blokavo Lietuvos eksportą bei importą, o verslas ėmėsi ieškoti naujų rinkų.

[Kuponai] 2 kartus pigiau nei Lietuvoje ką tik pristatyti „Realme Watch S2“ išmanieji laikrodžiai, „OnePlus“ flagmanai telefonai ir „Oneplus Buds Ace 2“ ausinės (Video)
7248 1

Specialus rinkinukas

Kuponai

Labai ribotas kiekis

Greitas ir saugus pristatymas

1) „Realme Watch S2“ - išmanusis laikrodis, globali versija

2) „OnePlus 13“ - naujausi išmanieji telefonai, 12+256GB, globalus ROM

3) „Oneplus Buds Ace 2“ - belaidės ausinės

Išsamiau

PPO anksčiau teigė, kad jei sustabdymas truktų ilgiau nei 12 mėnesių, bylos nagrinėjimas būtų išvis nutrauktas. Šis terminas būtų suėjęs penktadienį.

Kinija penktadienį pareiškė besivilianti sugrąžinti santykius su Lietuva į „įprastas vėžes“ ir teigia, kad dialogo durys visuomet atviros.

„Dialogo durys visada atviros, o Kinija yra pasirengusi stiprinti bendravimą ir mainus su Lietuva pagarbos ir bendro požiūrio pagrindu bei ieškoti būdų įveikti dabartinę situaciją gerbiant „vienos Kinijos“ principą“, – rašoma žiniasklaidai išplatintame Kinijos misijos Europos Sąjungoje patarėjos Fang Mei komentare.

„Neprarandame pasitikėjimo Kinijos ir Lietuvos santykiais ir nuoširdžiai tikimės, kad jie vėl sugrįš į įprastas vėžes“, – teigiama jame.

Kinija savo komentarą paskelbė likus kelioms dienoms iki Europos Komisijai priimant sprendimą, ar tęsti bylą Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO) dėl ekonominės prievartos prieš Lietuvą.

 

Tuo metu naujoji Lietuvos Vyriausybė yra skelbusi apie ketinimus atkurti diplomatinį atstovavimą su Pekinu, bet pabrėžė nedarysianti politinių nuolaidų.

Lietuvos ir Kinijos santykiai pašlijo 2021 metais Vilniuje atidarius Taivaniečių atstovybę, nuo tada Pekinas šalyje sumažino diplomatinį atstovavimą ir, anot šalies pareigūnų, ėmėsi prekybos ribojimų.

Lietuvių ir anglų kalba Taipėjaus atstovybė Vilniuje pavadinta „Taivaniečių“, o kinų kalba pavadinime naudojamas „Taivano“ vardas.

Pekinas, kuris teigia, kad savivaldus Taivanas yra jo teritorijos dalis, apkaltino Vilnių „rimtai pažeidžiant vienos Kinijos principą“.

Pasak Fang Mei, ne Kinijos valdžia ėmėsi prekybos ribojimų, o šalies įmonės.

„Ankstesnės Lietuvos vyriausybės klaidingi veiksmai Taivano klausimu rimtai įžeidė Kinijos žmonių jausmus, todėl daugelis Kinijos įmonių savarankiškai peržiūrėjo savo veiklą Lietuvoje, – teigia diplomatė. – Tai yra natūrali rinkos reakcija, o ne vadinamieji „ekonominiai apribojimai“.“

 

Dėl galimų Kinijos prekybos ribojimų Europos Komisija yra inicijavusi bylą Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO). Vis tik šiuo metu ji yra sustabdyta ir jei iki savaitės pabaigos nebus atnaujinta, byla bus laikoma nutraukta.

Kol kas Komisija dar nėra priėmusi sprendimo, kaip elgtis, tačiau naujienų agentūra „Bloomberg“ skelbia, jog Briuselis svarsto šią bylą nutraukti.

Prezidentas Gitanas Nausėda bylą ragina tęsti.

Kinijos diplomatė taip pat atmeta Vakarų šalių politikų kritiką dėl Pekino santykių su Rusija, šiai tęsiant karą Ukrainoje.

„Taip pat teigiama, kad Kinija rėmė Rusiją Ukrainos krizėje. Tai neatitinka tikrovės. Kinija yra tiek Rusijos, tiek Ukrainos draugė ir neparėmė nė vienos pusės. Nesėdėjome rankų sudėję, nepylėme žibalo į ugnį ir nesiekėme naudos sau. Priešingai, Kinija skatino derybas“, – teigė ji.

 

Nuo 2022-ųjų vasario, kai V. Putinas pradėjo plataus masto invaziją į kaimyninę Ukrainą, Kinija, priešingai nei Jungtinės Valstijos ir kitos Vakarų šalys, stengėsi save vaizduoti kaip neutralią šalį.

Tačiau ji tebėra artima Rusijos politinė ir ekonominė partnerė, todėl kai kurios NATO narės vadina Pekiną karo, kurio kinai niekada nepasmerkė, įgalintoju.

Abu prezidentus sieja stiprus asmeninis ryšys: Xi Jinpingas rusų prezidentą vadina savo „geriausiu draugu“, o V. Putinas Xi Jinpingą – patikimu partneriu.

Apibendrindama savo poziciją, Fang Mei teigė, kad Lietuvos ir Kinijos santykių atkūrimas yra bendras siekis.

„Remiantis lietuvišku posakiu, po lietaus ir vėl spindi saulė“, – rašė diplomatė.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: BNS
(9)
(3)
(6)
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama

Komentarai ()

Susijusios žymos: