„240 eurų už kiekvieną nužudytą rusą.“ Netikėta žinia iš Lietuvos  ()

Patyrė savo kailiu.


Asociatyvus stop kadras
Asociatyvus stop kadras
© Stop kadras|https://www.youtube.com/watch?v=9k1kHfVzB_k

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Vokietijos leidinio Frankfurter Rundshau publikacija.

Dažnai sakoma, kad Ukraina, kovodama su Rusijos agresija, gina ir Europos laisvę. O skundai dėl materialinio nepritekliaus fronte saugioje Vidurio Europoje sutinkami su užuojauta, tačiau padėties niekaip nepavyksta ištaisyti. Arba galima: Jonas Öhmanas ir jo pagalbos organizacija „Blue/Yellow“ jau dešimt metų iš Lietuvos nemokamai tiekia fronto daliniams Ukrainoje „nemirtiną karinę įrangą“.

Dėl to vietinis švedas tapo labai pageidaujamu pagalbininku Ukrainos kariuomenės gretose, ir tai suteikia jam neįprastą įžvalgą apie mirtiną Vladimiro Putino karą Europos širdyje.

„Jei tai tikrai svarbu, „mano“ žmonės visada gali man paskambinti“, – apie savo ryšius Ukrainos kariuomenėje pasakoja Öhmanas per susitikimą su „Frankfurter Rundschau“ Vilniuje. „Tačiau jie nepiktnaudžiauja šia galimybe.“ Kartą ar du per mėnesį tokie skambučiai pasigirsta iš fronto. Tuomet Öhmanas išjudina pagalbos mechanizmą „mėlynai geltoname“ biure už fronto linijos ir medžiagos iškeliauja į frontą – daug greičiau, nei tai galėtų padaryti valstybinė ES viešųjų pirkimų programa.

Skambutis iš „mirties zonos“: nevyriausybinė organizacija Vilniuje tvarko prašymus iš Ukrainos karo fronto

[Lenkija+Kuponai] Tik nuo 78€! Namams ir automobiliui. Mega daugiafunkciai siurbliai sutvarkys tokią betvarkę, kuri atrodė neįveikiama
1574 1

Specialus rinkinukas

Fantastiškos kainos

Kuponai

Ribotas kiekis

Iš Lenkijos sandėlių greitas ir saugus pristatymas

1) „CROSIKO W07“ - daugiafunkcis siurblys

2) „CROSIKO C988“ - daugiafunkcis siurblys

Išsamiau

„Blue/Yellow“ – nes tai Ukrainos nacionalinės spalvos – įsikūrusi neypatingame Vilniaus biurų pastate netoli Neries upės. Kambariuose atsiveria įspūdingesnė panorama: susitikimų kambaryje stovi rankos ilgio kulkų korpusai, taip pat dalis iškomplektuoto prieštankinio ginklo, matyt, iš Skandinavijos atsargų. Ant sienos kabo nesuskaičiuojama daugybė Ukrainos kovinių dalinių skiriamųjų ženklų; koridoriuje įrėmintos eilės mėlynai geltonų Ukrainos apdovanojimų. Tai žiauraus karo „suvenyrai“. Ir, žinoma, dėkingumo ženklai.

Tačiau ginklų ar amunicijos aiškiai nėra tarp daiktų, kurias Öhmanas ir „mėlynai geltoni“ gabena į frontą Ukrainos pietuose ir rytuose. Tačiau pagalbos darbuotojų kroviniai iš tiesų nėra labai nuo to nutolę. Vienas iš svarbių elementų yra dronai – kuriuos kariai, žinoma, gali apginkluoti vietoje. Tačiau „Blue/Yellow“ į Ukrainą taip pat tiekia optinius prietaisus ir automobilius.

Paklausa yra didelė. Öhmanas sako, kad nuolat palaiko ryšius su fronto daliniais ir kitais gerai informuotais žmonėmis Ukrainoje. Jis rodo ilgą Excel lentelę: medžiagų užsakymai iš Ukrainos, įskaitant įvykdymo būseną. Balta, geltona, žalia. O spalvotuose laukeliuose – dronų modelių pavadinimai.

Ciniška tiesa Ukrainos kare: „Pasiekėme 240 dolerių už vieną nužudytą rusą“

 

Po to, kai pasitraukė iš nevyriausybinės organizacijos, kurios vienas iš įkūrėjų buvo, direktoriaus pareigų, Öhmanas turi laiko kalbėti apie karo Ukrainoje pamokas konferencijose ir žiniasklaidoje. Net ir ten buvęs kino režisierius, karys, žmogus, turintis patirties žvalgybos aplinkoje, dėvi cargo kelnes ir džemperį su gobtuvu. Ir kalba nedviprasmiškai: „Aš padarysiu viską, ką tik galėsiu, kad sustiprinčiau Ukrainos gebėjimą gintis ir žudyti rusus.“

Turime stebėti karo veiksmų efektyvumą, interviu fr.de sakė Öhmanas. Tam yra statistinių duomenų. „Galbūt dabar jis yra šiek tiek didesnis, bet vienu metu už vienas nužudytas rusas kainavo 240 dolerių – tai palanki kaina.“ Tai gali skambėti ciniškai, pripažįsta Öhmanas. „Bet tai ir yra karo efektyvumas.“ Pavyzdžiui, pasitelkus dirbtinį intelektą, mažos dronų grupės netrukus gali būti „itin mirtinos“. Vakarams kyla pavojus likti nuošalyje: „Stengiamės tai suprasti. Bet dar laukia ilgas kelias.“ Jo nuomone, Vakarai iš tikrųjų turėtų siųsti į Ukrainą karo stebėtojus. „Aš ten tikrai kaskart sužinau ką nors naujo“.

Tai tam tikras paradoksas: beveik visos ES vyriausybės nori paremti Ukrainą ir apsiginkluoti nuo Rusijos puolimo. Juk kovos taip pat neleidžia Rusijai nusitaikyti į naujus taikinius. Tačiau ne pelno nesiekiantiems pagalbininkams iš „Blue/Yellow“ praktiškai neskiriamas joks valstybės finansavimas – nors paraiškų jie, be abejo, yra parašę.

 

„Turbūt 95 proc. mūsų darbo susiję su karinėmis prekėmis“, – sako Öhmanas. „Tai nėra tai, ką reikėtų pabrėžti kreipiantis dėl finansavimo“. Valstybė turi saugumo monopolį. Bet „ne šiame kare, dėl akivaizdžių priežasčių“. Tačiau yra ir geras dalykas: organizacija gali finansuoti save praktiškai vien tik iš aukų. Taip pat ir dėl to, kad ji veikia taip ilgai ir yra pelniusi pasitikėjimą.

Rusija paleido „visą turimą amuniciją“ – viduryje Minsko derybų

„Blue/Yellow“ istorija prasidėjo 2014 m., kai Krymo okupacija sukrėtė Öhmaną, kaip jis pats sako. „Prisimenu tų „žaliųjų žmogeliukų“ nuotraukas Kryme, be skiriamųjų ženklų, be nieko“. Tačiau dėl savo slaptųjų tarnybų praeities, jis neabejojo, kas tai yra, sako Öhmanas: „Aš atpažįstu rusiškus dalykus, kai jos pamatau.“ Abejinga pasaulio, įskaitant Vokietiją, reakcija nepaliko jam beveik jokio pasirinkimo. Baltijos šalys atsidūrė pažeidžiamoje padėtyje. „Sakiau: jei dabar nepalaikysime Ukrainos, jie ateis čia – tai tik laiko klausimas“.

Iš pradžių jis net pats galvojo kovoti Ukrainoje, sako Öhmanas. Tačiau Ukrainos kariuomenė padarė blogą įspūdį, „savotiška posovietinė Meksika“. Kita mintis buvo „medicininė pagalba“. Tiesą sakant, dalis „mėlynųjų/geltonųjų“ šioje srityje dirba ir šiandien. Tačiau gija, kuri prasidėjo nuo gydytojų,  greitai nusidriekė toliau.

 

„Kalbėjausi su Ukrainos medikais, kurie gydė sužeistus karius. Jie žino, kas yra kas kariuomenėje ir su kuo galima dirbti“, – sako Öhmanas. Korupcija Ukrainoje vis dar yra problema. 2014 m. pabaigoje jis matė, kaip Ukrainos kariuomenei Donecke masiškai padėjo komerciškai parduodami naktinio matymo akiniai („ne kariniai daiktai!“). Bet taip pat ir aplinkybes, kurios vyravo Donbase. Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos užkardose buvo susiduriama su Rusijos šnipais. Per liūdnai pagarsėjusį Debalcevės mūšį jis savo kailiu patyrė, kaip Rusija „viduryje Minsko derybų iššaudė visą turimą amuniciją; jie visą vietą pavertė griuvėsiais“.

Ukrainos pagalbininkas pats buvo atsidūręs fronto linijoje netoli Bachmuto: „Tai, ką jūs darote, yra be galo vertinga, sakė jie“

2022 m., kai V. Putinas davė įsakymą dėl plataus masto invazijos, mėlynieji ir geltonieji jau veikė aštuonerius metus. „Kai rusai užpuolė, sulaukėme didžiulio aukų antplūdžio, milijonų eurų, – sako Öhmanas. Kai kuriais atvejais per vieną dieną buvo gauta daugiau nei milijonas eurų. Iki šiol Rusija yra geriausias signalas, dėl kurio aukojama „Blue/Yellow“. Net karas Izraelyje neturėjo įtakos surinktai sumai. „Manau, kad žmonės dabar tiesiog įprato aukoti, kai kas nors atsitinka“, – sako Öhmanas. Tačiau didžioji dalis pinigų ir toliau ateina iš Lietuvos, nes „visi čia žino, kas pastatyta ant kortos.“

 

Lietuvos švedas dažnai pats keliaudavo netoli fronto. Paskutinį kartą – per Bachmuto mūšį Soledare. Ten jam buvo uždrausta keliauti į mūšių dėl Bachmuto epicentrą. „Tai, ką tu darai, yra per daug vertinga, pasakė man“. Tuo tarpu žmonės apskritai yra atsargesni – taip pat ir dėl to, kad aplink tikrąją dronų karo fronto liniją susiformavo daugelio kilometrų pločio „mirties zona“.

Bet kokiu atveju Öhmanas pasiryžęs tęsti. Žinoma, tokios nevyriausybinės organizacijos darbo formos poreikis karo metu, kaip ir kasdienis pagalbos prašymų srautas, byloja apie problemas ir trūkumus iš valdžios pusės. Kita vertus, nedidelė grupė taip pat gali veikti „greitai ir tiksliai“ ir turėti labai tikslų savo veiklos lauko vaizdą. „Vis labiau tikiu, kad vyriausybės turėtų sukurti mechanizmą patikimoms privačioms iniciatyvoms remti“, – sako jis. Kol Ukrainos sąjungininkai gali patys veikti pakankamai, šis pasiūlymas išliks skaudžiai aktualus.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(15)
(0)
(15)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()