Lietuva ruošia savo bankų sistemą mobilizacijai. „Kol kas lieka paslaptyje...“ ()
„Tokiomis kritinėmis aplinkybėmis išlikimas yra svarbiausias“, – pabrėžė Lietuvos krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.

© Aukid phumsirichat (Public Domain) | https://www.pexels.com/photo/man-in-blue-dress-shirt-holding-three-credit-cards-4691474/
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Lietuva ruošia savo bankų sistemą mobilizacijai. Kortelės veiks ir be interneto prieigos.
Kritinėmis aplinkybėmis – visuotinės ar dalinės mobilizacijos metu – Lietuvos mokėjimo paslaugų teikėjai privalės užtikrinti, kad gyventojai galėtų atsiskaityti už būtiniausias prekes banko kortelėmis, net ir tada, kai nėra interneto prieigos.
Vietos, kuriose galima atlikti tokius mokėjimus, kol kas lieka paslaptyje – jos bus paviešintos tik paskelbus mobilizaciją.
Seimas priėmė Mokėjimų įstatymo pataisas, kurios leis piliečiams mobilizacijos metu sutrikus interneto ryšiui atsiskaityti už būtiniausius maisto produktus, higienos priemones, vaistus ir degalus, jei mobilizacijos metu kiltų interneto ryšio problemų.
|
Bus parengtas tokių prekių ir prekybos vietų, kuriose jas galima įsigyti, sąrašas.
Kaip Seimo Biudžeto ir finansų komiteto posėdyje sakė krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė, „tokiomis išskirtinėmis situacijomis mokėjimai bus galimi ir tuo atveju, jei sąskaitoje nepakanka lėšų arba jei sąskaita užblokuota ar areštuota“.
„Tokiomis kritinėmis aplinkybėmis išlikimas yra svarbiausias“, – pabrėžė Lietuvos krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.
Krašto apsaugos ministerijos Mobilizacijos skyriaus vedėjas Arūnas Pudžemis paskelbė, kad Žemės ūkio ministerija bus atsakinga už maisto produktų tiekimo užtikrinimą ir sutarčių su prekybos tinklais pasirašymą.
„Tik pasirinktose parduotuvėse bus reikalaujama įrengti terminalus, kurie veiks neprisijungus, t. y. be interneto ryšio. Tai nebus taikoma visoms mažoms parduotuvėms. Bus nustatyta, kiek ir kuriose parduotuvių vietose bus galima atsiskaityti nutrūkus ryšiui“, – sakė Pudžemis.
„Prekių ir paslaugų asortimentas bus ribotas“, – pridūrė jis.
„Bankui kils rizika, jei asmuo atsiskaitys kortele, nors joje nėra lėšų. Bankas turės susigrąžinti šiuos pinigus“, – pažymėjo Pudžemis.
Evaldas Ruzgys, Lietuvos banko Rinkos infrastruktūros departamento vadovas, paaiškino, kad „ryšio sutrikimo atveju reikės specialiai sukonfigūruotų kortelių ir terminalų – kortelėse bus nustatytas limitas, kuris nustatys maksimalią išlaidų neprisijungus sumą“.
„Kortelėse bus speciali funkcija, leidžianti atsiskaityti neprisijungus. Pasiekus limitą, daugiau pirkti nebus galima“, – sakė Ruzgys.
Pasak jo, Lietuvos bankas pasisako už tą patį limitą visiems: „Kai bus atkurtas ryšys, bankai sinchronizuos duomenis ir nuskaičiuos lėšas iš klientų sąskaitų.“
Banko atstovas pridūrė, kad „klientams nereikės keisti kortelių – bankai nustatys apribojimus esamoms kortelėms“. Kad veiktų neprisijungus pasiekiama funkcija, vartotojai turės „vieną kartą iš naujo suaktyvinti kortelę įvesdami PIN kodą“.