„Jokiu būdu ne žalias!“ Kas geriau – kiaušinio baltymas ar trynys? ()
Kai kurie žmonės negalvodami įmuša kiaušinius į dubenį ir pereina prie kito recepto žingsnio. Tačiau yra ir tokių, kurie atidžiau pasižiūri į trynio spalvą. Kartais būna jis beveik baltas, o kartais pasižymi intensyvia oranžine spalva. Ką rodo jo pigmentacija ir kuri yra sveikiausia?
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kas geriau – kiaušinio baltymas ar trynys?
Kiaušiniai yra ne tik skanus pagrindas pusryčiams ir pietums, bet ir ingredientas, be kurio negalėtume paruošti daugelio valgių. Šis lengvai prieinamas produktas susideda iš dviejų pagrindinių dalių – kiaušinio baltymo ir trynio.
Daugelyje receptų reikia naudoti tik vieną ingredientą. Kuris sveikesnis? Daugelis specialistų nedvejodami atsakė į šį klausimą. Pasirodo, trynio sudėtis kur kas įvairesnė. Tačiau verta žinoti, kad tai yra ir kaloringesnė dalis. Jis padeda patenkinti organizmo poreikį gauti daugybę vitaminų ir mikroelementų, tačiau tuo pat metu turi daug riebalų ir cholesterolio.
Trynio savybės
Specialistai pabrėžia, kad į kasdienę mitybą reikėtų įtraukti kiaušinius. Sveikas žmogus gali jų valgyti kiekvieną dieną, o savaitės limitas neturi viršyti 10 vienetų. Mėgaukitės kiaušinio baltymo ir trynio deriniu arba rinkitės tik vieną ingredientą. Trynyje yra daug šių elementų:
- vitamino A,
- vitamino D,
- vitamino E,
- vitamino K,
- B grupės vitaminų,
- folio rūgšties,
- cholino,
- kalio,
- magnio,
- kalcio,
- fosforo,
- geležies,
- cinko,
- seleno.
Kokios spalvos trynys yra sveikiausias?
|
Intensyvūs oranžiniai ir tamsūs tryniai ilgai buvo laikomi geresniais. Būna, kad su tokiais kiaušiniais susiduriame parduotuvėse ar vietiniuose turguose, tačiau dažniausiai jie pasitaiko kaimo vištų kiaušiniuose.
Dauguma blyškių trynių laikomi daug prastesnės kokybės ir vertingų savybių neturinčiu produktu.
Kas lemia trynio spalvą? Moksliniu požiūriu, trynių spalvai įtakos turi karotenoidų , t. y. specialių pigmentų, buvimas. Šią temą tyrinėjantys mokslininkai įrodė, kad vištos gerovė, t. y. tinkamas kokybiškas maistas, galimybė pasvaikščioti žolėje ir gryname ore, lemia tamsesnę kiaušinio trynio spalvą.
Tinkamai parinktame vištų lesale turi būti daug sveikųjų riebalų, vitamino A, vitamino D, vitamino E ir dažiklių. Tik tokio mišinio dėka bus galima išgauti sveiką, tinkamai tamsią ir viliojančią spalvą.
Įdomu tai, kad trynio spalva dažnai gali būti klaidinanti. Laisvai laikomos vištos gali prieiti prie augalų ir mažų vabzdžių. Tokiame maiste taip pat gausu natūralių dažiklių, tačiau jų ne visada patenka į kiaušinį, todėl trynys būna gana blyškus. Ryškios spalvos trynį galima gauti ir iš narveliuose laikomų vištų. Tai lemia šėrimas dideliu kiekiu kukurūzų ir pašarų dažymas specialiomis priemonėmis.
Ar galima valgyti žalią kiaušinį?
Patariama nevalgyti žalių kiaušinių. Toks pasirinkimas gali būti itin pavojingas virškinimo sistemai. Ji ne tik prastai susidoroja su šia maisto forma, bet ir labiau veikiama daugelio bakterijų, tarp kurių svarbiausia yra pavojingiausia yra salmonelė. Ji sukelia infekcinę ligą salmoneliozę, kurios pirmieji simptomai yra pilvo skausmas ir mėšlungis, aukšta temperatūra arba nuolatinis viduriavimas, sukeliantis greitą dehidrataciją.
Specialistai pataria kiaušinius visada rinktis tik iš patikrintų šaltinių ar patikimų tiekėjų, o vėliau laikyti šaldytuve. Išėmus juos iš dėkliuko, verta juos kruopščiai nuplauti po vandeniu ir tik tada pereiti prie tolesnio paruošimo. Kad būtų saugu, nepakenktų kruopščiai nusiplauti rankas su muilu.