„Gausite tikrą energijos dozę. Suporuokite kavą su...“  ()

Puodelis kavos galbūt padės pabusti ryte, bet nepripildys energijos.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Ryte paprastai renkatės puodelį karštos kavos, kad prabustumėte. Tačiau kai kurie mitybos specialistai teigia, kad obuolys yra energingesnis variantas. „Tom's Guide“ išsiaiškino, su kokiu produktu geriausia pradėti rytą.

Mitybos specialistas Robas Hobsonas mano, kad tik kavos puodelis padės pabusti, nes kava stimuliuoja centrinę nervų sistemą, o būtent to reikia kovojant su nuovargiu ir didinant energijos lygį. Kita mitybos specialistė Karin Patel sako, kad tai nereiškia, jog obuolys neturi energetinių savybių – tiesiog veikia kitaip.

„Nors obuolyje nėra kofeino, jame esantis cukraus ir skaidulų kiekis gali būti tinkamas kuras lėtai išsiskiriančiai energijai be cukraus kritimo“, – aiškina Patel.

Obuolys ar kava – kas leis greičiau pabusti?
Obuoliai yra puikus lėtai išsiskiriančios energijos šaltinis, nes juose yra skaidulų, fruktozės ir angliavandenių. Tačiau kavos puodelis yra veiksmingesnis nei obuolys, nes suteikia tiesioginį protinį postūmį.

[EU+Kuponas] Lietuvoje taip pigiai nerasite! Rekordinės kainos belaidis dulkių siurblys (Video, „Proscenic P13“)
4318

Rekordiškai žema kaina

Specialus kuponas

Iš Europos greitas ir saugus pristatymas

Sutvarkyti visi mokesčiai

Išsamiau

„Mes žinome, kad kava mažina nuovargį ir stimuliuoja nervų sistemą“, – sako Hobsonas, kuris paaiškina, jog taip yra todėl, kad kofeinas blokuoja organizme neuromediatorių, vadinamą adenozinu – cheminę medžiagą, padedančią jaustis mieguistam.

Priešingai populiariems įsitikinimams, kava iš tikrųjų nesuteikia energijos, nes joje nėra kalorijų. Tačiau ji padidina protinį budrumą. Tuo tarpu obuolys yra energijos šaltinis, nes jis suteikia tam tikrą kalorijų kiekį cukraus, vaisių cukraus ir angliavandenių pavidalu.

Kaip kava veikia miegą?
Tuo pačiu metu kava ir kokybiškas miegas nedažnai eina koja kojon. Kavoje yra kofeino – stimuliatoriaus, kuris padeda sumažinti nuovargį. Kofeino pusinės eliminacijos laikas yra nuo 5 iki 9,5 valandos, o tai reiškia, kad, priklausomai nuo jūsų jautrumo kofeinui, pusė suvartoto kofeino ir po to laiko cirkuliuos kraujyje, todėl gali būti sunku užmigti.

 

Tačiau jei geros kokybės kava vartojama saikingai, ji turi tam tikros naudos sveikatai. 2023 m. atliktas tyrimas parodė, kad kavos gėrimas gali padėti sumažinti demencijos ir Alzheimerio ligos riziką, o praėjusiais metais atliktas tyrimas parodė, kad kavos gėrimas gali padėti sumažinti riziką susirgti 2 tipo diabetu.

Kaip gerti kavą nepakenkiant sveikatai

  1. Nustatykite aiškų laiką, kada nustoti gerti kavą
    Negerkite kavos (ar kito gėrimo, kuriame yra kofeino) bent aštuonias valandas prieš miegą.
  2. Nedėkite cukraus
  3. Kavą gerkite saikingai
    Skirtingai nuo obuolių, per daug kavos išgėrus gali atsirasti nemalonių šalutinių poveikių, tokių kaip nervingumas ir nerimas. Taip pat gali skaudėti galvą ir jausti staigų energijos lygio sumažėjimą.
  4. Negerkite kavos iš karto po pabudimo
    Kadangi kava gali paveikti kortizolio ir adenozino kiekį ryte, rekomenduojama palaukti 90 minučių po pabudimo, kad išgertumėte pirmąjį puodelį kavos, aiškina Patel.
  5. Suporuokite kavą su obuoliu, kad gautumėte maksimalią energiją
    Nors kava padeda pabusti greičiau nei obuolys, tai nereiškia, kad rytinėje rutinoje neturėtų būti vietos abiem produktams. Patel rekomenduoja pradėti dieną nuo obuolio (atskiro arba su pusryčių kokteiliu), o vėliau išgerti kavos.
Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
Autoriai: Edvardas Rimšelis
(14)
(0)
(14)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()