„Lietuviai tai daro, kai šaldytuve nėra vietos.“ Tiesa gali šokiruoti  ()

Nukritus temperatūrai už lango, daugelis balkonų ir terasų šventiniu laikotarpiu pakeičia savo funkciją – tampa „šaldytuvu“, skirtu produktams, kuriems nebelieka vietos šaldiklyje, laikyti.



© Pxhere (atvira licencija) | https://pxhere.com/en/photo/1021226

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Ši populiari praktika ypač išryškėja šventiniu laikotarpiu – kai lietuviai savo balkonuose laiko švenčių laikotarpiu nesuvalgytus maisto pilnus puodus, dėl kurių gausos jie nebetelpa šaldytuve.

Tačiau ekspertai gerų naujienų neturi. Ar galima maistą laikyti balkone? Tiesa gali jus šokiruoti.

Atrodo, kad balkonas, pilnas puodų su maistu, ypač šventiniu laikotarpiu, beveik nieko nestebina. Kai šaldytuve nebėra vietos, tada įvairūs valgiai atsiduria lauke, kad per greitai nesugestų.

Šaltas oras, dažnai su sniegu, gulinčiu balkone ar terasoje, daugelio nuomone, paverčia jį idealiu „sandėliu“. Prieš dėdami maistą į balkoną gerai pagalvokite – nes nors ir nukrito temperatūra, nuo nemalonūs skrandžio negalavimai yra vos per žingsnį, perspėja specialistai.

[EU+Kuponai] Galingos vėjo jėgainės tik nuo 106,39€! Pasigaminkite elektros patys. Paskutiniai vienetai
18454 16

Nuostabiai gera kaina

Specialūs kuponai

Iš Vokietijos greitas ir saugus pristatymas

Aukščiausia kokybė

Labai ribotas kiekis

Išsamiau

Šaldytuvas, skirtas palaikyti pastovią temperatūrą viduje, užtikrina viduje esančių produktų šviežumą. Dėl termostato ir kompresoriaus jis pajunta galimus pokyčius, pavyzdžiui, tuos, kurie atsiranda atidarius duris, ir tuoj pat pasiekia nustatytą temperatūrą. Kai laikome puodus lauke, prarandame panašią kontrolę.

Žiemos oras, nors ir atrodo nepakitęs iš už lango, iš tikrųjų pasižymi dideliais temperatūros svyravimais, kurie dieną ir naktį gali skirtis iki 10 laipsnių. Panašiomis sąlygomis maistas, laikomas balkone, pakaitomis atitirpsta ir užšąla – tai greitai paverčia jį idealiu „kąsneliu“ bakterijoms.

 

Ypač pavojinga, kai maistas balkone užšąla, atitirpsta ir vėl užšąla. Tada bakterijos geometrine progesija dauginsis puodo viduje, o tai gali sukelti rimtą apsinuodijimą maistu. Tačiau tai ne vienintelė problema.

Balkone ar terasoje išdėlioti puodai – potencialus kvietimas gyvūnams. Gardumynų kvapas terasoje gali privilioti kates ar šunis – jie neatsisakys suvalgyti skanių kepsnių ar naminių šaltibarščių.

 

Aukščiau balkonuose maistas gali sudominti paukščius. Net ir menkiausias neapsižiūrėjimas gali sukelti didelių nuostolių – varnos, šarkos ar zylės greitai taps atviro puodo „užpuolikėmis“.

Tačiau visiškai atsisakyti maisto laikymo balkone nereikės – su sąlyga, kad nuolat stebite lauko temperatūrą ir kruopščiai pritvirtinsite puodus (dėl papildomos apsaugos dangtį galima pririšti, arba ant jo uždėti sunkų daiktą, pvz. akmenį). Verta nuolat stebėti laiką – skanėstus į lauką išnešti tik trumpam, tik kol patiekalas atvės. Priešingu atveju rizikuojame savo sveikata.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(0)
(8)
(-8)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()