Nutrūko elektra namuose? „Ši įranga išgelbės jus nuo užtemimo“ ()
Įsivaizduokite, kad jūsų namuose staiga užgęsta šviesa, nustoja veikti šaldytuvas ir dingsta internetas.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Štai tada generatorius tampa tikru herojumi jūsų namuose. Vis daugiau žmonių nusprendžia jį įsigyti, nes netikėtai nutrūksta elektros energijos tiekimas.
Kaip veikia generatorius, kokį modelį pasirinkti ir kaip jį prijungti, kad prireikus galėtumėte greitai ir saugiai naudoti elektrą.
Kaip veikia generatorius?
Generatorius mechaninę energiją paverčia elektros energija. Jo veikimas pagrįstas vidaus degimo variklio ir generatoriaus „bendradarbiavimu“. Variklis varo generatorių, kuris gamina kintamąją srovę, panašią į tą, kurią tiekia elektrinės. Generatoriai gali būti varomi įvairių rūšių kuru – labiausiai paplitę benzininiai, dyzeliniai ir dujiniai modeliai.
Generatoriai skirstomi į keletą tipų, priklausomai nuo jų taikymo. Vienbučiuose namuose dažniausiai naudojami nešiojamieji generatoriai, nes juos paprasta naudoti, prireikus galima greitai paleisti. Šiuose įrenginiuose yra įrengti elektros lizdai, prie kurių galima prijungti reikiamą buitinę techniką, pavyzdžiui, šaldytuvą, apšvietimą ar elektroniką.
Kokį generatorių pasirinkti?
Tinkamo generatoriaus pasirinkimas jūsų namams priklauso nuo kelių veiksnių. Visų pirma, turite nustatyti, kokius įrenginius norite maitinti dingus elektrai ir kokį energijos poreikį jie turi.
|
Generatoriaus galia turėtų būti tinkamai suderinta su apkrova, kurią ketiname prijungti. Norėdami tai padaryti, turite susumuoti visų įrenginių, kurie bus prijungti prie generatoriaus, galią, atsižvelgiant į papildomus reikalavimus, pvz., kai kurios įrangos paleidimą (pvz., šaldytuvams ar siurbliams gali prireikti daugiau galios).
Jei ketiname vienu metu maitinti šaldytuvą, televizorių, kelias lempas ir kompiuterį, turėtų užtekti maždaug 3-4 kW galios generatoriaus.
Didesniuose namuose ar namų ūkiuose, kuriuose taip pat planuojame maitinti šildymą, vandens siurblius ar kitus didesnio energijos suvartojimo įrenginius, verta pagalvoti apie 5-10 kW galios generatorius.
Kuro rūšis taip pat yra svarbus pasirinkimo kriterijus. Benzino generatoriai yra pigesni ir tylesni, tačiau jų eksploatacijos kaštai yra didesni nei dyzelinių. Savo ruožtu dujų generatoriai ilgainiui yra ekologiškesni ir ekonomiškesni, tačiau reikalauja atitinkamo prijungimo prie dujų instaliacijos. Kuro pasirinkimas turėtų būti pritaikytas jūsų poreikiams ir tam tikros rūšies kuro prieinamumui.
Kiek kainuoja generatorius?
Generatorių kaina priklauso nuo jų galios, kuro rūšies ir papildomų funkcijų. Paprastus, nešiojamus 2-3 kW galios benzininius generatorius galima įsigyti už maždaug 350-600 eurų. Šie modeliai tinkami maitinti pagrindinius buitinius prietaisus, tokius kaip šaldytuvas, šviestuvas ar elektronika.
Jei mums prireiks galingesnio generatoriaus, kuris maitins didesnius įrenginius ar užtikrins ilgesnį veikimą gedimo metu, kainos gali padidėti iki 1200-2300 eurų. Dyzeliniai ir dujų generatoriai yra brangesni, bet kartu efektyvesni ir ekonomiškesni ilgalaikėje perspektyvoje.
Šie generatoriai gali kainuoti nuo 1200 eurų iki net penkiaženklių sumų, priklausomai nuo galios ir papildomų funkcijų, tokių kaip automatinis įsijungimas dingus elektrai (ATS).
Tęsinys kitame puslapyje:
Kaip prijungti generatorių prie namų instaliacijos?
Norint užtikrinti saugų ir efektyvų veikimą, norint prijungti generatorių prie namo elektros sistemos, reikia atidžiai ir tinkamai viską sumontuoti. Paprasčiausias sprendimas – įrenginius prijungti tiesiai prie generatoriaus lizdų naudojant ilginamuosius laidus.
Ši parinktis gerai veikia, kai reikia trumpam maitinti kelis pagrindinius įrenginius.
Tačiau jei planuojame maitinti visą namą ar didesnę instaliacijos dalį, būtina naudoti generatoriaus jungiklį, kuris leis saugiai prijungti generatorių prie namų elektros tinklo. Generatoriaus jungiklis automatiškai perjungia maitinimo šaltinį iš komunalinio tinklo į generatorių ir atvirkščiai, kai maitinimas grįžta.
Tačiau šis sprendimas reikalauja elektriko įsikišimo, kad prijungtų jungiklį pagal taisykles ir saugos taisykles.
Kiek kuro sudegina generatorius?
Generatoriaus degalų sąnaudos priklauso nuo jo galios, kuro rūšies ir darbo metu sukuriamos apkrovos.
2-3 kW galios benzininiai generatoriai per valandą veikiant pilna apkrova vidutiniškai sunaudoja apie 1-1,5 litro degalų. Dyzeliniai generatoriai, nors ir brangesni, sunaudoja mažiau degalų – 5-10 kW galios prietaisų sąnaudos gali siekti maždaug 2-3 litrus per valandą. Dujų generatoriai yra dar ekonomiškesni ir per darbo valandą gali sunaudoti apie 0,5-1 m³ dujų.
Taip pat verta atsiminti, kad įrenginys ne visada veikia esant pilnai apkrovai. Jei maitinsime tik kelis mažos galios įrenginius, degalų sąnaudos bus mažesnės. Norint optimizuoti degalų sąnaudas, verta stebėti įrenginio veikimą.
Kiek laiko gali veikti generatorius?
Generatoriaus veikimo laikas daugiausia priklauso nuo jo degalų talpos ir apkrovos tipo. Mažų, nešiojamų generatorių atveju vieno kuro bako veikimo laikas paprastai yra nuo 6 iki 10 valandų. Didesni, stacionarūs agregatai gali veikti ilgiau – net kelias paras be pertrūkių, jei degalų bakas yra pakankamai didelis arba įrenginys prijungtas prie išorinio kuro šaltinio (pvz., dujų bako).
Tačiau reikia atsiminti, kad generatoriams, ypač varomiems skystuoju kuru, degalų papildymui ir priežiūrai reikia reguliariai daryti pertraukas. Taip pat gali prireikti ilgesnių pertraukų, kad variklis neperkaistų ir pailgėtų prietaiso eksploatavimo laikas.
Prieš perkant verta gerai apgalvoti savo poreikius ir pasikonsultuoti su techniniu patarėju ar elektriku, kad išsirinktumėte tinkamą generatoriaus modelį. Taip pat verta atkreipti dėmesį į garantiją ir paslaugų prieinamumą, ypač kalbant apie brangesnius ir pažangesnius įrenginius.