Žiemą jų geriau nevalgyti. „Tiesiogine prasme yra kai ko prikimšti“  ()

Pavojų kelia ne savo sezonu augę vaisiai ir uogos, ypač tie, kurie greitai genda. Tokie produktai į Rytų Europą dažniausiai atkeliauja iš tolimų kraštų ir būna stipriai apdorojami fungicidais bei pesticidais, kad nesupūtų transportavimo metu.



© pxhere (CC0 Public Domain) | https://pxhere.com/en/photo/1046827

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Dėl šios priežasties importiniai vaisiai neretai būna „prikimšti“ chemikalais, kurie gali neigiamai paveikti organizmą, ypač jei vartojami reguliariai žiemą.

Kurių vaisių žiemą geriau vengti?

Braškės ir avietės dažniausiai importuojamos iš pietinių šalių, o tam, kad ilgiau išliktų patrauklios išvaizdos ir nesugestų, yra apdorojamos specialiomis cheminėmis medžiagomis.

Aplinkosaugos organizacijos „Environmental Working Group“ (EWG) mokslininkai nustatė, kad plastikiniuose induose parduodamose braškėse gali būti iki 40 skirtingų pesticidų rūšių.

Žinoma, Baltarusijoje ir kitose šalyse galioja tam tikri pesticidų naudojimo apribojimai bei sanitariniai standartai, kurie reglamentuoja cheminių medžiagų likučių kiekį produktuose. Tai padeda sumažinti riziką vartotojų sveikatai.

[EU+Kuponai] „Valentines Day 2025“ išpardavimas! Mažiausios kainos + dovanos. Vaizdo projektoriai, žaidimų ekranai, siurbliai ir kt. Ribotas kiekis
6255 2

„Valentine's Day 2025“ išpardavimas!

Nuolaidų kuponai

Galioja iki 2025-02-14

Iš Europos sandėlių

Iki 2 metų garantijos

1) „ETOE Seal Pro“ - 1080P, 1000 ANSI, Google TV vaizdo projektorius, dovanų „Tronsmart“ belaidė garso kolonėlė

2) „Titan Army C32C1S“ - 31,5 colių, 2K, 240Hz lenktas žaidimų monitorius, dovanų „Tronsmart“ belaidė garso kolonėlė

3) „JIGOO C200“ - rekordinės kainos 350W belaidis dulkių siurblys

Išsamiau

Tačiau verta prisiminti, kad net ir esant griežtai kontrolei, pesticidai gali kauptis organizme, ypač jei vartojami dažnai ir dideliais kiekiais.

Kokius vaisius verta rinktis žiemą?

Medikai pabrėžia, kad vėlyvą rudenį ir žiemą geriausias pasirinkimas – citrusiniai vaisiai ir bananai. Apelsinai, greipfrutai ir mandarinai ne tik skanūs, bet ir labai naudingi.

Šie vaisiai yra turtingi antioksidantais, juose gausu vitamino C, kuris padeda stiprinti imuninę sistemą per gripo ir virusinių infekcijų sezoną.

 

Taip pat nereikėtų pamiršti vietinių obuolių ir kriaušių. Jie gerai išsilaiko per visą žiemą ir yra puikus skaidulų šaltinis, skatinantis sveiką virškinimą. Obuoliuose esantis pektinas padeda mažinti cholesterolio kiekį kraujyje, o kriaušėse esantis vitaminas K ir varis naudingi kaulams bei kraujagyslėms.

Be to, žiemą naudinga vartoti džiovintus vaisius – slyvas, abrikosus, razinas. Kaip rašė „Nasha Niva“, jie yra koncentruotas vitaminų ir mineralų šaltinis. Džiovinimo metu vaisiai netenka vandens, tačiau išsaugo maistingąsias medžiagas, todėl tampa itin vertingi šaltuoju metų laiku, kai šviežių vaisių pasirinkimas ribotas.

 

Pavyzdžiui, džiovinti abrikosai (kuraqa) yra turtingi kaliu, kuris būtinas normaliai širdies veiklai, o džiovintos slyvos dėl didelio skaidulų kiekio gerina virškinimą.

Žiemą taip pat verta atkreipti dėmesį į raugintus kopūstus ir marinuotus agurkus – tai tradiciniai žiemos raciono produktai. Jie gausūs vitamino C ir probiotikų, kurie palaiko sveiką žarnyno mikroflorą ir stiprina imuninę sistemą. Rauginti kopūstai taip pat turi vitamino K ir geležies, kurie svarbūs kraujotakos sistemai.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
Autoriai: Edvardas Rimšelis
(12)
(3)
(9)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()