Trūkumas silpnina kaulus, perteklius – kenkia inkstams. „Pamirštas toksiškas elementas“  ()

Fluoras yra gana prieštaringas elementas. Kodėl? Viena vertus, jis itin svarbus dantų ir kaulų sveikatai, kita vertus – jo perteklius gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Tai mikroelementas, kurio organizmui reikia nedideliais kiekiais, bet kurio vaidmens negalima pervertinti. Ką mes žinome apie jį?



© Kindel Media, public domain | https://www.pexels.com/photo/a-woman-having-a-back-pain-7298408/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Fluoras organizme – kokia jo svarba?

Geriausiai žinomas fluoro poveikis yra dantų emalio apsauga. Elementas juos stiprina, todėl dantys tampa atsparūs rūgštims ir bakterijoms, kurios sukelia dantų ėduonį. Štai kodėl jo dedama į dantų pastą, o kartais ir į geriamąjį vandenį. Tačiau jis neturėtų būti tapatinamas tik su dantimis: fluoras taip pat dalyvauja kaulų mineralizacijoje, skatina naujo kaulinio audinio susidarymą ir jo atstatymą. 

Kasdieniame gyvenime fluorą pirmiausia siejame su odontologijoje naudojamų priemonių priedu. Tačiau ne visi žino, kad jo junginiai naudojami priešvėžinėje terapijoje ir kad tai yra vaistų, vartojamų šlapimo takų infekcijoms gydyti (antibiotikų – fluorochinolonų), sudedamoji dalis.

Kokios yra fluoro trūkumo pasekmės?

Nors organizmui fluoro reikia minimaliais kiekiais, jo trūkumas taip pat gali turėti tam tikrų pasekmių. Akivaizdžiausia problema – padidėjęs jautrumas dantų ėduoniui. Negaunant pakankamai fluoro, dantų emalis tampa mažiau atsparus demineralizacijai ir bakterijų poveikiui, dėl kurio gali atsirasti dantų ėduonies. 

[Vokietija] Fantastiškos kainos kolonėlė! 100W, 4 garsiakalbiai su galingais žemais, RGB šviesos, milžiniška baterija, BT5.2 ir kt. (Video, „ZEALOT S78“)
3527

Ypatingai gera kaina

Iš Vokietijos greitas ir saugus pristatymas į Lietuvą

Paskutiniai vienetai

Puikios savybės

Išsamiau

Tačiau tai dar ne viskas – jei fluoro trūkumas tęsiasi ilgą laiką, gali pakisti kaulų tankis, susilpnėti jų struktūra ir padidėti osteoporozės rizika. Tačiau užtikriname: fluoro trūkumas yra gana reta būklė, nes net ir nedidelio fluoro kiekio vandenyje ir dietoje paprastai pakanka organizmo poreikiams patenkinti.

Kokie yra fluoro pertekliaus pavojai?

Per didelis fluoro kiekis maiste arba jo junginių poveikis gali sukelti fluorozę – ligą, kuri pasireiškia baltomis dėmėmis arba spalvos pakitimu ant dantų emalio. Sunkesniais atvejais dėl fluoro pertekliaus emalyje susidaro tamsios dėmės ir įtrūkimai, dėl kurių susilpnėja dantys ir padidėja lūžių rizika.

 

Fluoras taip pat sutrikdo kaulų apykaitą ir kolageno sintezę, todėl kaulai tampa trapūs, o raiščiai tampa mažiau lankstūs, o tai gali sukelti sąnarių skausmą ir ribotą mobilumą. Elementas taip pat sutrikdo kalcio, magnio ir fosforo pusiausvyrą bei padidina toksiško aliuminio pasisavinimą. 

Tęsinys kitame puslapyje:




Be to, fluoro perteklius taip pat kelia grėsmę inkstams, kurie yra atsakingi už jo pašalinimą iš organizmo, ir kepenims, kur gali išsivystyti uždegimas. Per didelis fluoro kiekis taip pat pažeidžia smegenų struktūras, nes sutrikdo neuromediatorių veiklą. Ilgalaikis poveikis taip pat kenkia raumenims ir reprodukcinei sistemai, padidindamas nevaisingumo ir persileidimo riziką.

Ar fluoras yra kenksmingas?

 

Ne, tol, kol mes gauname jo atitinkamais kiekiais. Nepaisant to, jis klasifikuojamas kaip labai toksiškas elementas. Kaip galbūt prisimenate iš chemijos pamokų, jis labai aktyvus, todėl gamtoje jo nėra gryno, o tik įvairių junginių pavidalu. Kambario temperatūroje tai yra geltonai žalios nuodingos dujos, turinčios aštrų kvapą. 

Dėl savo savybių jis gali padaryti daug žalos organizmui, jei jo bus per daug – fluoro perteklius gali sutrikdyti audinių kvėpavimą ir paskatinti laisvųjų radikalų susidarymą, o tai sukelia oksidacinį stresą. Jis neigiamai veikia angliavandenių, riebalų ir baltymų apykaitą, gali sutrikdyti gliukozės toleranciją, sutrikdyti skydliaukės, prieskydinės liaukos ir hipofizės hormonų sintezę. Fluoro toksiškumo laipsnis priklauso nuo dozės ir poveikio laiko.

Kokie yra apsinuodijimo fluoru simptomai?

 

Ūmus apsinuodijimas fluoru gali sukelti įvairius simptomus: nuo seilėtekio, ašarojimo ir viduriavimo iki raumenų drebėjimo, kvėpavimo problemų ir širdies sutrikimų. Įkvėpus fluoridų dažnai atsiranda kosulys, dusulys ir kvėpavimo sistemos pažeidimai. Taip pat gali pasireikšti karščiavimas, šaltkrėtis, krūtinės skausmas, neurologiniai simptomai arba odos pažeidimai.

Ypatingais atvejais apsinuodijimas fluoru gali būti mirtinas. Labiausiai pažeidžiami yra žmonės, turintys ilgalaikį kontaktą su didelėmis koncentracijomis, daugiausia chemijos, metalurgijos ir aliuminio pramonės darbuotojai, kur fluoras susidaro dujų arba dulkių pavidalu.

Rizika taip pat kyla žmonėms, gyvenantiems vietovėse, kuriose geriamajame vandenyje natūraliai yra daug fluoro. Ypač rizikinga grupė yra tie, kurie vartoja fluoro papildus nekontroliuojamomis dozėmis.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(1)
(0)
(1)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()