Štai nutinka jūsų organizmui, kai valgote pakartotinai pašildytas bulves. „Svarbi taisyklė“  ()

Ar liko bulvių nuo vakarienės ir svarstote, ar jas galima saugiai pašildyti? O gal priešingai – visada jas išmetate, manydami, kad jos bevertės?



© PickPic (atvira licencija) | https://www.pickpik.com/potatoes-rosemary-potatoes-rosemary-main-course-boiled-potatoes-cooked-151674

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Laikas tai pakeisti! Pašildytos bulvės gali būti naudingesnės, nei manote – ir nebūtinai nesveikos. Sužinokite, kas iš tikrųjų nutinka jūsų kūnui, kai valgote pakartotinai pašildytas bulves, ir kaip jas geriausiai pašildyti, kad jos neprarastų maistinės vertės.

Ar pakartotinai pašildytos bulvės yra sveikos?

Nors daugelį metų sklando mitai, kad pakartotinai pašildytos bulvės yra kenksmingos arba bevertės, tiesa yra šiek tiek sudėtingesnė.

Atvėsusios ir šaldytuve laikomos bulvės patiria įdomių cheminių pokyčių – dalis jose esančio krakmolo virsta vadinamuoju atspariu krakmolu. Tai skaidulų rūšis, kuri nėra virškinama plonojoje žarnoje, tačiau teigiamai veikia žarnyno bakterijų florą ir cukraus kiekį kraujyje.

Svarbu tai, kad sveikatai naudingas atsparus krakmolas bulvėje išlieka net ir po pakartotinio pašildymo – tai reiškia, kad valgydami vakarykštes bulves, ne tik nekenkiate sau, bet netgi galite gauti naudos.

„Asus Zenbook A14“: Plonas, super lengvas, ištvermingas, ir su „Snapdragon“ galia (2025 UX3407 Copilot+ PC modelio APŽVALGA)
3408

Kiek lengvas gali būti nešiojamas kompiuteris? Išbandęs naujausią „Asus Zenbook A14 UX3407 Copilot+ PC“ likau labai maloniai nustebintas tiek dizainu, tiek našumu, tiek jo ištverme.

Išsamiau

Vis dėlto, pakartotinai pašildytos bulvės yra sveikos, jei jos buvo laikomos šaldytuve. Per ilgai kambario temperatūroje paliktios virti bulvės gali sukelti bakterijos Clostridium botulinum augimą. Tokių bulvių vartojimas gali sukelti apsinuodijimą botulino toksinu. Simptomai yra rijimo sutrikimas, pykinimas ir vėmimas, nukarę vokai, dvigubas regėjimas ir raumenų paralyžius. Taigi, jei pamiršote įdėti virtas bulves į šaldytuvą, geriau kitą dieną jas išmesti.

Kas nutinka organizmui, kai valgome pašildytas bulves?

Valgant pašildytas bulves, organizmas negauna greitos gliukozės injekcijos, kaip nutinka suvalgius karštų, šviežiai virtų bulvių. Jų suvartojus, cukraus kiekis kraujyje kyla lėčiau – tai gera žinia žmonėms, sergantiems 2 tipo diabetu.

 

Po tokio valgio sotumo jausmas išlieka ilgiau, o tai padeda kontroliuoti apetitą. Tai ypač svarbu žmonėms, stebintiems savo figūrą, kurie dažnai vengia bulvių, manydami, kad tai – tuščios kalorijos. Tuo tarpu tai gausus skaidulų, vitamino C, magnio ir kalio šaltinis.

Kai valgome pašildytas bulves, žarnynas gauna gerųjų bakterijų. Tai reiškia, kad šie ankstesnės dienos likučiai gali būti sveikos mitybos dalis, jei tik jie nėra aplipę riebalais ir patiekiami su dideliais priedais.

Kaip pašildyti vakarykštes bulves?

Bulvių pašildymo būdas svarbus ne tik dėl skonio, bet ir dėl maistinės vertės išsaugojimo. Štai keletas geriausių metodų:

  • Keptuvėje (be riebalų arba su minimaliu jų kiekiu): supjaustytas bulves galima kepti sausoje keptuvėje arba su trupučiu alyvuogių aliejaus. Taip gausite traškias „keptas bulves“, puikiai tinkančias salotoms arba kaip priedą prie kiaušinių.
  • Orkaitėje: visas arba supjaustytas bulves galima kaitinti iki maždaug 180 °C įkaitintoje orkaitėje 10–15 minučių. Tai padės joms išlaikyti kompaktišką struktūrą ir švelniai apskrusti.
  • Mikrobangų krosnelėje: tai greičiausias būdas – bulves reikia uždengti (pvz., stikliniu dangčiu arba lėkšte), kad jos neišdžiūtų. Šildymo laikas priklauso nuo kiekio – paprastai 2–4 minutės vidutiniu galingumu.
  • Garpuodyje arba sietelyje virš verdančio vandens: tai švelnus būdas, kuris neišdžiovina bulvių.

 

Niekada nešildykite bulvių daugiau nei vieną kartą – jos gali prarasti savo skonį ir savybes. Taip pat stenkitės vengti kepimo giliuose riebaluose – tai žymiai padidina kalorijų kiekį ir apkrauna virškinimo sistemą.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(2)
(0)
(2)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()