Ką daryti įkandus uodams? Geriausios naminės priemonės ()
Niežti taip stipriai, kad norisi nusiplėšti odą. Vasaros klasika? Nesijaudinkite! Yra namų gynimo priemonių, kurios tikrai veikia. Nuo ledo kubelio iki svogūno griežinėlio – sužinokite, kaip greitai nuraminti uodo įkandimą.

© AfroBrazilian, CC BY-SA 4.0 | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Culex_pipiens_01.JPG
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Vasara – tai ne tik ledai, gultai saulėje ir atostogų nuotykiai, bet ir nesibaigiančios kovos su uodais. Nors kova su jais kartais gali atrodyti kaip nesibaigianti kova, verta žinoti keletą gudrybių, kurios padės, jei jus sukanda uodai.
Pirma, pirmoji taisyklė: nekasykite! Taip, žinome – tai sunkiausia dalis. Tačiau įkandimai po nudrėskimų gyja ilgiau, gali užsikrėsti ir palikti randus. Taigi, ką galite padaryti? Peržiūrėkite šias namų ir vaistinėse siūlomas priemones.
Kaip visi žinome, geriau užkirsti kelią nei gydyti, todėl verta žinoti ir tai, kas daro mus uodams visaverčiu skanėstu. Deja, tai ne mitas: uodai tikrai turi savo mėgstamiausius.
Kam uodai įkanda dažniausiai?
Uodai savo aukų nepasirenka atsitiktinai. Jie remiasi kvapu, odos temperatūra, iškvepiamu anglies dioksidu ir mūsų kūno chemine sudėtimi.
Štai keletas savybių, kurios daro mus jiems patrauklesnius:
- Žmonės, turintys O (I) kraujo grupę – tyrimai rodo, kad uodai dažniau nutūpia ant šio tipo žmonių.
- Nėščios moterys iškvepia daugiau CO₂ ir jų kūno temperatūra yra aukštesnė.
- Žmonės po fizinio krūvio – prakaitas, laktatas ir padidėjusi kūno temperatūra yra tarsi kvietimas uodui.
- Žmonės su „uodus primenančia“ odos flora – odos mikrobiomas yra svarbus! Kai kurių žmonių pažastys ir kojos skleidžia kvapus, kuriuos mėgsta uodai.
- Dėvėti tamsius drabužius – uodai geriau mato tamsias spalvas, todėl juoda ir tamsiai mėlyna yra jų kelrodžiai.
- Alaus mėgėjams – šis alkoholis gali padidinti jūsų patrauklumą uodams.
|
Nereikia iš karto apsivynioti tinkleliu nuo uodų. Štai keli dalykai, kurie tikrai padeda išvengti įkandimų:
- Apsirenkite lengvai, bet uždengę rankas ir kojas, ypač vakare ir prie vandens.
- Venkite kvepalų su saldžiais, gėlių aromatais, kurie veikia kaip viliokliai.
- Naudokite natūralius repelentus – citronelės, eukalipto, gvazdikėlių, levandų ar arbatmedžio aliejus turi atbaidantį poveikį.
- Ant balkono ar palangės rinkitės uodus atbaidančius augalus, tokius kaip pelargonijos, katžolė, mėta ar bazilikas.
- Jei gyvenate vietovėje, kurioje daug uodų, investuokite į tinklelius nuo uodų langams ir virš lovos.
- Po maudynių ežere ar upėje nedelskite persirengti sausais drabužiais – šlapia oda ir vandens kvapas vilioja uodus.
Tęsinys kitame puslapyje:
10 būdų, kaip susidoroti su uodų įkandimais
1. Ledas arba šaltas kompresas
Šaltis yra pirmoji gynybos linija. Jis sutraukia kraujagysles, mažina patinimą ir ramina niežulį. Užtenka ledo kubelio, suvynioto į audinį – uždėkite jį kelioms minutėms – ir palengvėjimas garantuotas.
2. Obuolių sidro actas
Senamadiška priemonė! Actas pasižymi švelniu dezinfekuojančiu ir sutraukiančiu poveikiu. Įkandimo vietą nuvalykite vatos tamponėliu, suvilgytu obuolių sidro acte – niežulys turėtų greitai nurimti.
3. Svogūnas arba česnakas
Svogūnuose yra sieros junginių, kurie pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis. Supjaustykite svogūną gabalėliais ir trumpam uždėkite ant įkandimo vietos. Česnakas taip pat veikia, bet būkite atsargūs, jis gali šiek tiek sudirginti odą, todėl nepalikite jo per ilgai.
4. Dantų pasta (mėtinė)
Ši pasta – geriausia su mentoliu – pasižymi vėsinančiu ir priešuždegiminiu poveikiu. Užtenka vos mažo lašelio įkandimui. Tai greita priemonė, kuri dažnai veikia geriau nei daugelis nereceptinių vaistų.
5. Kepimo soda
Sumaišykite kepimo sodą su trupučiu vandens, kad susidarytų pasta, ir užtepkite ant įkandimo vietos. Tai neutralizuos niežulį ir sumažins paraudimą. Šis metodas ypač tinka vaikams, nes jis negelia.
6. Alavijo gelis
Natūralus alavijas yra stebukladarys – jis ramina sudirgimus, drėkina, vėsina ir pagreitina gijimą. Jei turite namuose augalą, nulaužkite lapą ir užtepkite gelio. O jei ne, vaistinėje parduodamas gelis puikiai tiks.
7. Hidrokortizono tepalas
Hidrokortizonas pasižymi priešuždegiminėmis ir niežulį mažinančiomis savybėmis. Idealiai tinka esant dideliems, skausmingiems įkandimams.
8. Populiarūs nereceptiniai geliai, pvz., „Fenistil“, „Soventol“, „Zyrtec Gel“
Jie ramina niežulį, vėsina ir mažina patinimą. Visada verta turėti vieną atostogų vaistinėlėje.
9. Juostinio gysločio lapas
Nuskinkite, sutrinkite tarp pirštų ir užtepkite ant įkandimo vietos. Jis turi dezinfekuojančių ir priešuždegiminių savybių. Sena, bet veiksminga priemonė iš pievų ir kiemų.
10. Arbatmedžio arba levandų aliejus
Keli lašai ant odos ir niežulys akimirksniu praeina. Natūralūs eteriniai aliejai taip pat pasižymi antibakterinėmis savybėmis – puikiai tinka tepti ant odos.
