Lietuvos hidrometeorologijos tarnyboje – atmosferos radiozondavimo įranga  (1)

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyboje įdiegta atmosferos radiozondavimo įranga, kuri suteiks galimybę operatyviai gauti, apdoroti ir pateikti patikimą informaciją apie oro sąlygas, tiksliau prognozuoti orus. Šie duomenys leis nustatyti daugelį stichinių ir katastrofinių reiškinių, išvengti žmonių aukų bei materialinių nuostolių.


Pasak Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) atstovų, šiuo metu egzistuojanti meteorologinių stebėjimų sistema geba įvertinti pagrindinę meteorologinę informaciją ir klimato kaitą, tačiau tarnyba neturi galimybių sudaryti trumpalaikių orų, staigių potvynių bei lietaus poplūdžių prognozių. Tikslios ir kokybiškos prognozės padeda pasirengti nepalankioms orų sąlygoms, išvengti materialinių nuostolių ar net žmonių aukų. Tačiau nepasitvirtinančios prognozės dažnai sukelia visuomenės nepasitenkinimą ne tik dėl pasikeitusių planų, bet ir dėl pasirengimui skirtų lėšų.

 Dėl šių priežasčių Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba nuolat investuoja į hidrometeorologinių stebėjimų tinklo modernizavimą, diegia naujausias technologijas, bendradarbiauja su užsienio organizacijomis ir kt. Kad tarnyba galėtų įvertinti aplinkos oro kokybę bei prognozuoti stichinius bei katastrofinius reiškinius, reikalingi kokybiški, didesnio dažnumo meteorologiniai duomenys realiuoju laiku. Atmosferos radiozondavimas yra vienintelis būdas, kaip galima tiesiogiai ir tiksliai pamatuoti meteorologinius duomenis Žemės atmosferos sluoksniuose.

Atmosferos radiozondavimo įranga — vienas iš svarbiausių projekto „Lietuvos meteorologinių stebėjimų tinklo modernizavimas“ etapų. Sistema susideda iš antžeminės įrangos (antenos, imtuvo, kompiuterio duomenų apdorojimo) ir 1187 radiozondų su aerologinėmis 500 gramų latekso pūslėmis. Įrangos gamintojas „Vaisala“. Sistemą įdiegė informacinių ir ryšių technologijų (IRT) įmonių grupei „Elsis“ priklausanti bendrovė „Elsis TS“. Sukurtas hidrometeorologinių stebėjimų tinklas su šiuolaikine matavimų įranga sudarys prielaidas prognozuoti orus, potvynius, sausras, vandens trūkumą, rengti specialiąsias prognozes, vertinti vandens, oro, dirvos taršą, operatyviai informuoti gyventojus ir kitas institucijas apie ekstremalius įvykius, sakoma pranešime.

Aut. teisės: TV3
TV3
(0)
(0)
(0)

Komentarai (1)

Susijusios žymos: