Afrikos akis  (2)

Ar esate ką nors girdėję apie vadinamąją Richato struktūrą? Ji yra Afrikoje, Sacharos dykumos teritorijoje, priklausančioje Mauritanijai. Šis neįprastas jos paviršiaus darinys neretai dar vadinamas Afrikos akimi. Kodėl? Todėl, kad jis iš Žemės orbitos labai panašus į žmogaus akį. Labai labai didelę: jos skersmuo – beveik 50 kilometrų.

Sacharos dykuma aplink šį objektą – monotoniška, vienoda, blanki. Tad šį dykumos paviršiaus darinį kosmoso pastebėjo astronautai. Iš pradžių buvo manoma, jog tai - senovėje į Sacharą įsirėžusio meteorito krateris. Tačiau dabar mokslininkai sako, jog tai – visiškai natūralus gamtos darinys, o tokia jo simetrinė forma – tūkstančius metų dykumos vėjų vykdytos erozijos rezultatas. Tačiau kodėl ši geologinė struktūra yra tokia apvali, tebėra mįslė. Geologai Richato struktūrą priskirtų kupolų kategorijai. Kupolus sudaro simetriškos, nuolaidžios antiklinos (į viršų išlenktos Žemės plutos plokščių raukšlės). Jos savo struktūra šiek tiek primena rusišką medinę lėlę „matriošką“, kurios viduje – daug tokių pat, tik vis mažesnių lėlių. Giliausiai ir arčiausiai kupolo centro – seniausia Žemės plutos klostė.

Bėgant milijonams metų, antiklinas veikia erozija (bent jau Richato struktūros antiklinas). Žiedų sluoksniai sudaryti iš paleozoinio kvarcito, kuriam – tarp 200 ir 500 mln. metų.

Aut. teisės: TV3
TV3

(2)
(0)
(2)

Komentarai (2)