Mokslininkams pavyko atkurti žmonių minčių vaizdus (Video)  (14)

Ar galima stebėti kito žmogaus sapnus ar net sukurti filmą tiesiogiai iš vaizdų, kurios žmogaus mato savo smegenyse? Kol kas tai buvo tik mokslinės fantastikos tema, tačiau Kalifornijos universiteto mokslininkai (Berklis, JAV) teigia, kad jie yra pakeliui į šį tikslą.


Mokslininkai pasinaudojo magnetinio rezonanso skeneriu smegenų veiklos stebėjimui bei skaitmeniniais modeliais iškodavo šią informaciją, paversdami ją vaizdais.

Kol kas pavyko atkurti tik gana išplaukusius ką tik žiūrėtus vaizdus, bet šis pasiekimas gali pakloti kelią ir kol kas tik mokslinei fantastikai priskiriamam pasiekimui kitiems matyti tai, ką regi tik pats žmogus, pavyzdžiui atsiminimus ar sapnus.

Kaip tai buvo daroma

Laboratorijos darbuotojai sutiko būti savanoriais ir kelias valandas nejudėdami praleisti magnetinio rezonanso skenerio viduje. Jie žiūrėjo ištraukas iš Holivudo filmų, o tuo metu jų smegenys buvo skenuojamos. Kompiuteryje vaizdas yra padalinamas į trimačius kubelius, tarsi pikselius, tomografijoje vadinamus vokseliais ir registruojama kiekvieno jų aktyvumo kitimas ir jo priklausomybė nuo rodomų vaizdų formų ir jų judėjimo.

Ši smegenų aktyvumo informacija buvo perduodama kompiuterinei programai, kuri ieškojo sąryšių tarp vaizdų ir smegenų veiklos ir kūrė algoritmą vaizdų atkūrimui.

Po to buvo pamėginta šį algoritmą patikrinti – įvairūs atsitiktinai parinkti „YouTube“ vaizdo klipai buvo transliuojami programai ir ji kūrė smegenų aktyvumo vaizdus, o iš jų vėl dekoduodavo, ką tokiam aktyvumui esant žmogus galėtų matyti savo smegenyse.

Čia atrinkta 100 įrašų, kurie, kompiuterio nuomone, geriausiai atitiko žiūrėtą vaizdą. Kadrai gana išplaukę, tačiau pakankamai dinamiški.

Vieno iš tyrimų dalyvio, profesoriaus Džeko Galanto (Jack Gallant) teigimu, „tai yra esminis proveržis, atveriant langą į žmogaus protą“.

Tiesa, tai skamba ir kiek neraminančiai.

Iš vienos pusės, tokia technologija leistų bendrauti su žmonėmis, negalinčiais bendrauti žodžiu: esantiems komos būsenoje, po insulto. Ji gali padėti kurti smegenų bei kompiuterio sąsają ir paralyžiuotiems žmonėms leisti valdyti kompiuterį mintimis.

Tačiau iš kitos pusės, nors mokslininkai ir pripažįsta, kad dar gali trukti dešimtmečius, kol pavyks perskaityti mintis ar ketinimus, pavojai, kylantys dėl galimo tokios technologijos panaudojimo blogiems tikslams, būtų labai grėsmingi.

Aut. teisės: MokslasPlius
MokslasPlius
(0)
(0)
(0)

Komentarai (14)

Susijusios žymos: