Lietuvos lazerininkai – nuo kosmoso programų dalyvių iki lazerinių technologijų „Oskarų“  (2)

Lazerių pramonė ir mokslinė veikla – viena sričių, kuriose Lietuva savo pasiekimais yra pripažinta ir pirmauja visame pasaulyje. Pastarieji metai šalies lazerinių technologijų srityje dirbančiai bendruomenei buvo itin dosnūs tarptautinio pripažinimo, apdovanojimų ir globalių projektų.


Lazerinių technologijų „Oskaras“ – lietuviams

Šiais metais vienai didžiausių lazerinių technologijų įmonių Lietuvoje „Ekspla“ prestižiniuose San Franciske (JAV) vykusiuose apdovanojimuose „Prism Awards for Photonics Innovation“ suteikta ypatinga garbė – bendrovės sukurtas lazeris „NT200“ pripažintas pažangiausiu pasaulyje 2010-ųjų gaminiu moksliniams tyrimams skirtų lazerių kategorijoje. Tai pirmas kartas, kai Lietuvos lazerių gamintojui įteikiamas toks tarptautinis apdovanojimas.

Pasak bendrovės „Ekspla“ generalinio direktoriaus Kęstučio Jasiūno, apdovanojimuose, kurie yra tarsi šios srities „Oskaro“ įvertinimas, teko varžytis su didžiausiais pasaulio lazerių gamintojais ir tokiomis kompanijomis kaip „General Electric“. Šiemet „Ekspla“ jau sulaukė kvietimo teikti paraiškas kitiems apdovanojimams.

Gamins detales kosminiam palydovui

Lietuvoje jau plačiai nuskambėjo žinia, jog UAB „Optolita“ gamins itin preciziškus optikos komponentus Europos kosmoso agentūros kuriamam palydovui. Žemės atmosferą lazeriu tyrinėsiančiame palydove „Aeolus“ bus naudojamos Lietuvoje iš kristalų pagamintos ir specialia danga dengtos optinės detalės. Planuojama, kad palydovas į kosmosą bus paleistas 2013 m. – tikimasi, kad jo surinkti duomenys padės kur kas tiksliau prognozuoti oro pokyčius ir tirti tokius svarbius gamtos reiškinius, kaip globalinis atšilimas.

Apdovanojimų – netrūksta

2011 m. Vokietijos ūkio apdovanojimų Lietuvoje ceremonijoje UAB „Altechna“ įteiktas prizas nominacijoje „Atsakomybė už ateitį“. Įmonė buvo apdovanota už stiprių ekonominių ryšių su Vokietija puoselėjimą bei atsakingus ir į ateitį orientuotus veiksmus.

Taip pat šiemet Lietuvos inovacijų centro konkurse „Inovacijų prizas 2010“ UAB „Altechna“ lazerinei sistemai SOLLAS suteiktas Inovacijų produkto apdovanojimas. 15 veiklos metų skaičiuojanti 100 % lietuviško kapitalo visame pasaulyje žinoma įmonė dirba fotonikos ir lazerinių tyrimų srityse, turi savo mokslinių tyrimų ir plėtros centrą. 81 % įmonės apyvartos sudaro eksportas į daugiau nei 40 šalių.

Mokosi ir profesionalai

Pasak šios srities atstovų, tokiam intensyviam progresui tvirtą pagrindą padėjo ir tęstinis Europos Sąjungos remiamas mokymų projektas „Aukštųjų technologijų sektoriaus įmonių darbuotojų profesinės kvalifikacijos kėlimas“, kurio vykdytojas – Lazerių ir šviesos mokslo ir technologijų asociacija, vienijanti Lietuvoje veikiančias lazerinių technologijų įmones.

„Aukštųjų technologijų verslo vertės kūrimo grandinė prasideda tyrimų laboratorijose, kur kuriami nauji produktai. Toliau grandinė tęsiasi gaminant šiuos naujus produktus, juos įvedant į pasaulinę rinką ir galiausiai prižiūrint jų veikimą. Į šį procesą įeina ne tik lazerių specialybės dalykai – daug dėmesio skiriama technologijų, inovacijų valdymui įmonėse, rinkodaros, pardavimo aspektų, kokybės užtikrinimo įgūdžių ir procesų valdymo tobulinimui. Daugelis mokymų dalyvių – Lietuvoje puikiai žinomi profesionalai, patys dėstantys ne vienerius metus. Tad mokymus vedė aukščiausio lygio lektoriai iš pasaulinio garso universitetų“, – sėkmės pamatus vardija mokymų projekto vadovas, Lazerių ir šviesos mokslo ir technologijų asociacijos vykdomasis direktorius dr. Petras Balkevičius.

Tarp didžiausią naudą atnešusių mokymų jų dalyviai mini seminarus „Teminiai lazerinių technologijų mokymai kviečiant užsienio ekspertus“, kurie galėjo didžiuotis įspūdingu lektorių sąrašu iš Toronto, Mičigano, Sankt Peterburgo, Barselonos, Oksfordo, Lundo, Stokholmo universitetų bei tokių tarptautinių įmonių kaip „Aurox Ltd“ (D. Britanija), „Laser System Inc“ (Japonija), „Polytec GmbH“ (Vokietija). Mokymų programą papildė ir Lietuvos profesorių bei specialistų, nė kiek kvalifikacija bei kompetencija nenusileidusių užsienio ekspertams, seminarai.

Ne mažiau svarbiais įvardyti mokymai „Intelektualaus verslo įmonės valdymo kompetencijų ugdymas“, trukę daugiau nei metus, kuriuos vedė žymiausi Lietuvos specialistai iš Kauno technologijos universiteto Verslo strategijos ir Žinių visuomenės instituto bei 2009 – 2011 m. vykę žymaus mokslininko prof. dr. Burkard Wördenweber mokymai, skirti inovacijų diegimui ir jų valdymui.

Europos komisarės vizitas bylojo tarptautinį pripažinimą

Sėkmingus metus pratęsė ir dar vienas svarbus tarptautinio pripažinimo ženklas. Šią vasarą vienoje iš lazerinių įmonių – UAB MGF „Šviesos konversija“ – apsilankė Europos komisarė Maire Geoghegan-Quinn. Ji, dalyvaudama Pasaulio lietuvių ekonomikos forume, pati panoro aplankyti Lietuvos lazerininkus, susipažinti su jų vykdoma veikla bei aptarti įmonės indėlį vykdomuose europiniuose projektuose ATLAS ir CROSSTRAP. Šviesos konversija ne tik vykdo nuoseklias mokymų programas, bet ir sėkmingai konkuruoja globalioje rinkoje – 2010-aisiais šios įmonės pardavimai pakilo 40 %.

„Esame įsitikinę, kad nuolatinis darbuotojų kvalifikacijos kėlimas, kurio svarbiu komponentu tapo šis mokymų projektas, yra viena iš prielaidų, leidusių projekte dalyvaujančioms įmonėms nuolat pirmauti pasaulinėje lazerių rinkoje. To pavyzdys – ne tik nuolat gerėjantys įmonių veiklos rezultatai, bet ir aukšti pripažintų ekspertų įvertinimai, kurių šiais metais itin gausu.“ – sako dr. Petras Balkevičius.

Aut. teisės: www.technologijos.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (2)