Pasaulio laukia šimtmetis nelaimių  (8)

Pasaulio gyventojai turi greitai stabilizuotis, o didelis turtingų šalių vartojimas sumažėti tam, kad išvengtume „ekonomikos ir gamtos ligų spiralės“, įspėjama Royal Society (JK mokslų akademijos) ataskaitoje, skelbia „The Guardian“.

Kontracepcija turi būti suteikiama visoms moterims, kurios to nori, o vartojimas apribotas, kad būtų sumažinta nelygybė, teigiama ketvirtadienį publikuotoje studijoje, kuriai vadovavo Nobelio premijos laureatas biologas seras Johnas Sulstonas.

Žmonijos artimiausio šimtmečio tyrimą atlikti užtruko 21 mėnesį. Pasak jo, tam, kad užtikrintume ilgą ir sveiką gyvenimą visiems 9 mlrd. žmonių, kurių tiek bus 2050 metų, populiacijos ir vartojimo problemos turi atsidurti politikos ir ekonomikos darbotvarkių viršuje. Abu klausimai jau 20 metų yra ignoruojami politikų ir nuvertinami aplinkos ir vystymosi grupių.

„Žmonių gyvenančių šioje planetoje skaičius dar niekada nebuvo didesnis, jų suvartojimo lygis yra beprecedentis, o aplinkoje vyksta milžiniški pokyčiai. Mes galime rinktis subalansuoti išteklių naudojimą įvesdami lygesnį vartojimą... arba mes galime rinktis nieko nedaryti ir leistis nunešami į žemėjančią ekonomikos ir gamtos ligų spiralę, kuri prives prie dar nelygesnės ir nesvetingos ateities“, - rašoma atskaitoje.

Kas penkias dienas pasaulyje atsiranda milijoną gyventojų turintis miestas – taip ataskaitoje iliustruojamas dabartinis besivystančių šalių populiacijos augimo tempas.

„Pasaulinės populiacijos augimas artimiausius dešimtmečius yra neišvengiamas. Iki 2050 m., prognozuojama, kad dabartiniai 7 mlrd. gyventojų pasipildys dar 2,3 mlrd. – tai tolygu Kinijai ir Indijai.

Tačiau vien gyventojų skaičius yra ne taip svarbu, kaip jų nelygybė ir kiek jie suvartoja, sako Jules‘as Pretty, vienas iš studiją atlikusios darbo grupės narių. „Fiziškai besivystančios šalys turės susilaikyti nuo kai kurio vartojimo, pavyzdžiui anglies dvideginio. Nereikia tiek daug vartoti tam, kad gyventum ilgai ir sveikai. Mes negalime įsivaizduoti pasaulio, kuris yra toks nelygus, koks yra dabar. Mums reikia iš absoliutaus skurdo ištraukti 1,3 mlrd. žmonių, kurie pragyvena už mažiau nei 1,25 JAV dolerio per dieną. Yra kritiškai svarbu sulėtinti gyventojų augimą tokiose šalyse, kurios negali jų išlaikyti.“

Ataskaitoje pateikiamas Nigerio pavyzdys Vakarų Afrikoje. Ši šalis pastaruosius 30 metu ilgina gyventojų gyvenimo trukmę, bet kas dvidešimt metų jos populiacija išauga dvigubai. Net jei populiacijos augimas sumažės, vis tiek iki 2050 metų Nigerio gyventojų skaičius išaugs nuo 15,5 iki 55,5 mln. Tad ateityje šalies gyventojai gali viršyti maisto ir kitų būtinų produktų kiekį. Nigerio ateitis bus tamsi, jei jis nesiims kontroliuoti gimstamumo ir investuoti į sveikatą bei švietimą.

Autoriai pripažįsta, kad turtingų šalių vartojimo dėsniams pakeisti reikia milžiniško politinio pasišventimo. Tačiau teikti kontraceptines priemones kainuotų labai nedaug. Pasak tyrėjų, aprūpinti reikalinga kontracepcija pasaulį kainuotų apie 6-7 mlrd. JAV dolerių per metus. Esą tai puiki ir įkandama investicija.

„Planetoje yra pakankamai išteklių išlaikyti 9 mlrd. žmonių, bet mes galime užtikrinti tvarią ateitį tik tuo atveju, jei išspręsime milžinišką nelygybę tarp vartotojų. Lygiai padalinus pasaulio išteklių liūto grobį, kurį naudoja 10 proc. turtingiausių valstybių, sumažėtų vaikų mirtingumas, daugiau žmonių gautų išsilavinimą, o moterų – teisę nuspręsti savo šeimos dydį. Visa tai sumažintų gimstamumo tempą.“

Aut. teisės: Ekonomika.lt
Ekonomika.lt

(0)
(0)
(0)

Komentarai (8)