Mirė organų transplantacijos pradininkas Josephas Murray  (0)

Sulaukęs 93 metų mirė pirmąją pasaulyje sėkmingą žmogaus organų transplantaciją atlikęs Josephas Murray. 1990 metų Nobelio medicinos premijos laureatas mirė Bostono ligoninėje, toje pačioje, kur beveik prieš šešis dešimtmečius atliko transplantacinę operaciją, pakeitusią medicinos istoriją.

1954 metų gruodį J.Murray persodino identiškų dvynių inkstus. Naudojant naujus chirurginius metodus, jis išėmė 23 metų Ronaldo Herricko inkstą ir jį persodino jo identiškam dvyniui Richardui, kuriam buvo diagnozuotas inkstų nepakankamumas. Richardas išgyveno dar aštuonerius metus. Gydytojas daug išmoko Antrojo pasaulinio karo metu, kuomet gydė stipriai nudegusius karius. Atlikdamas odos persodinimą jis pamatė, kad didžiausia kliūtis yra tai, kad imuninė sistema atmeta audinius. Dirbdamas Bostono Peterio Bento Brighamo ligoninėje jis ir jo kolegos sugebėjo sėkmingai persodinti inkstus šunims. 1962 metais pasirodžius imuninį atsaką slopinantiems vaistams, jis atliko pirmąją sėkmingą nesusijusių donorų organų transplantaciją. Gydytojas atliko daugybę transplantacijos operacijų, jo darbas tuomet buvo sukėlęs etines diskusijas.

J.Murray buvo itin religingas žmogus. Dar 2001 metais Harvardo universiteto leidiniui jis sakė: „Darbas yra malda, ir aš pradedu kiekvieną rytą jį skirdamas Kūrėjui“. 

Kaip pranešama, ketvirtadienį savo namuose gydytojas patyrė priepuolį, o pirmadienį ligoninėje mirė.

J.Murray yra sakęs, kad jo vienintelis noras būtų turėti daugiau gyvybių. „Mes esame palaiminti gyvendami savo gyvenimus daugiau, nei galėčiau įsivaizduoti savo drąsiausiose svajonėse. Vienintelis mano noras būtų turėti dar dešimt gyvenimų, kuriuos galėčiau praleisti šioje planetoje. Jei tai būtų įmanoma, aš praleisčiau po vieną gyvenimą skirdamas embriologijai, genetikai, fizikai, astronomijai ir geologijai. Kitus gyvenimus būčiau pianistas, miško gyventojas, tenisininkas ar „National Geographic“ rašytojas. Jei kas nors netingėjo skaityti iki šios vietos, tikriausiai atkreipė dėmesį į tai, jog liko dar vienas gyvenimas, kurio niekam nepriskyriau. Taip yra todėl, kad norėčiau palikti dar vieną pasirinkimą praleisti gyvenimą dirbdamas chirurgu-mokslininku“, - apie J.Murray rašoma nobelprize.org puslapyje.

Aut. teisės: 15min.lt

(8)
(0)
(24)

Komentarai (0)

Susijusios žymos: