Paroda "Baltijos miškai" išaugs lietuviškumu. Vyks gegužės 16–18 dienomis Ukmergėje  (0)

Bendrovės ir įmonės jau sukviestos, viešinimo kampanija prasidėjusi; liko paskutinis darbų etapas – konkrečių plotų ruošimas ir dalybos gerokai ūgtelėjusioje tarptautinėje miškininkystės parodoje „Baltijos miškai 2013“. Šalia Ukmergės esančiame Bugenėlių miške paroda šurmuliuos gegužės 16–18 dienomis.

Stebins naujovėmis Parodos rengėjai ir rėmėjai siekia panaudoti praėjusių metų patirtį ir nustebinti naujovėmis. Didžiausia jų – papildomas, penktasis, sektorius, kuriame bus demonstruojama, ką įdomaus, pažangaus bei vertingo miškininkystei gali pasiūlyti patys lietuviai. Net trečdaliu ploto gilyn į Bugenėlius besiplečiantys „Baltijos miškai“ lankytojus žada pradžiuginti atveždami istorinį aštuonratį, apie kurį rašyta kovo žurnale. Tai lietuvių konstruktoriaus prieš Pirmąjį pasaulinį karą išrasta ir sukurta unikali važiuoklė – šiuolaikinės medkirtės ir medvežės pirmtakė. Parodoje pamatysime ir pirmąjį lietuvių sukurtą kosmoso palydovą “Lituanica SAT-1”. Kitas parodoje numatomas demonstruoti lietuviškas eksponatas skirtas ne tik smalsumui patenkinti, bet ir verslo gerovei. Tai Kauno technologijos universiteto išradimas – naujovė, sukurta siekiant apsisaugoti ir nuo miško vagysčių, ir nuo medienos grobstymo iš sandėlių. Tai į rąstą kišamas prietaisas. „Jį dera pristatyti ir visiems parodyti bei pasidžiaugti, kad ir lietuviai sukuria svarbių dalykų?“ – apie užsiimantiems medienos ruoša reikalingą inovaciją kalba „Baltijos miškai 2013“ organizacinės grupės vadovas Dainius Šeronas. Šiaulių universitetas viename iš parodos seminarų žada nagrinėti invazinių augalų – rododendrų ir kt. -, šiuo metu itin aktualią problematiką. Ši aukštoji mokykla jau daug metų atlieka tokio pobūdžio tyrimus ir yra sukaupusi nemažai įdomios medžiagos. Aleksandro Stulginskio universiteto Inžinerijos fakultetas parodoje pateiks naujausių žinių apie biomasę ir jos gamybą, Agronomijos fakultetas – sodybų apželdinimo naujoves. Savo programą parodai rengia ir Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegija.

Technika – ne riestainiai turguje Pirmoji parodos diena skirta biokurui. Tuomet ir bus demonstruojama pati įvairiausia šiai veiklai skirta technika. Savąjį medienos smulkintuvą demonstruos ir įmonės „Stefinga“ vadovas Steffen Jager, kuris viliasi „Baltijos miškuose 2013“ sutikti potencialių pirkėjų. Tokia paroda, pasak jo, tikrai patraukli šioje srityje dirbantiems ar su miškininkyste, biokuro gamyba, medienos verslu reikalų turintiems žmonėms. Vis dėlto parodos lankytojai technikos neperka kaip turguje riestainių: bendrovių atstovai apsikeičia kontaktais, šitaip padėdami pagrindus tolesniam bendravimui su galimais pirkėjais. „Į parodą atvešiu medienos smulkintuvų. Parodoje susirinks daug žmonių, kuriems įdomi būtent tokia technika. Manyčiau, kad tai tikrai naudingas renginys, dalyvavau jame ir pernai. Viskas buvo gerai, tik oras ne toks, kokio tikėjomės. Na, bet ką darysi, oras yra oras“, – šypteli „Stefingos“ direktorius. Belieka tikėtis, kad šįsyk gegužė nepašykštės nei saulės, nei šilumos. Giedrą dieną bus smagiau ir medvežių operatorių varžybas stebėti. Jos vyks antrąją parodos dieną. Varžybose žadama rinkti geriausiai miško techniką valdančius profesionalus. Jose su lietuviais rungsis lenkai ir latviai. Bus ir seminarų, ir meno parodų Vieni dalyviai jau žino savo vaidmenis ir veiklas, o kitos organizatorių pakviestos įmonės ir įstaigos dar svarsto, ką įdomaus ir masinančio atvežti į parodą. Renginyje dalyvausianti Valstybinė transporto inspekcija planuoja matuoti visų į parodą atvyksiančių transporto priemonių svorį ir stebėti, kaip gamybinė technika paruošta darbui. Bet parodoje pažeidėjai, jei tokių pasitaikys, nebus baudžiami. Priešingai – specialistai jiems patars, kaip geriausia tuos trūkumus pašalinti. Savo programas rengia ir Aplinkos bei Žemės ūkio ministerijos. Šioms įstaigoms bus skirtas A plotas, kurį jos dalysis su universitetais ir parodos rėmėjais. Šis sektorius jau pilnas ir gali keistis tik nežymiai, kaip ir kiti trys ekspozicijų plotai, skirti bendrovėms. Baigiamas pildyti ir naujas lietuviškasis sektorius; organizatorių dėmesio dar laukia, fotografų, liaudies meistrų darbai, kuriems „Baltijos miškuose“ taip pat numatyta vietos. Šiemet parodoje bus dvi autorinės – Gražinos Barzdžiukaitės ir Roberto Patronaičio – fotografijų parodos, viena mišri – medžio drožybos, kalvystės ir fotografijų – įvairių autorių paroda. O trys Ukmergės apylinkių skulptoriai, priklausantys Lietuvos tautodailininkų sąjungai, antrąją parodos dieną nuo pat ryto kurs medžio skulptūras iš ąžuolo, o vakare jas galės įsigyti kiekvienas to panorėjęs parodos lankytojas.

Vėl džiugins škudės Parodoje bus ir aptvaras tradicinių „Baltijos miškų“ dalyvių statusą norinčioms pelnyti škudžių veislės avelėms. Jų augintojas Kęstutis Samušis dar šiandien pamena pernykščių parodos dalyvių susidomėjimą škudžių šeimyna, ypač avinu bedsidomėjusių medžiotojų vertinimus. „Jie labai žavėjosi, vos ne į eilę norėjo užsirašyti, kam įspūdingi avino ragai atiteks, kai ateis laikas. O ragai išties įspūdingi, šiek tiek panašūs į muflono“, – sakė K. Samušis. Parodoje škudžių avelės labai pritinka ne tik todėl, kad yra puslaukės ir pasitelkiamos pamiškėms bei technika nešienaujamiems plotams nuganyti, bet ir dėl to, jog lietuviškoje parodoje smagu pristatyti retą avių veislę, kilusią iš Lietuvos. Iki šiol dar vyksta škudžių, kaip vietinės kilmės veislės, įteisinimas, kiek užtrukęs dėl biurokratijos. „Tai sena lietuviška veislė, kurią iš Lietuvos išvežė ir išsaugojo vokiečiai. Dabar mes ją grąžinom į Lietuvą. Labai gryna genetinė linija, išsaugota per daug tūkstantmečių. Daug pasaulio mokslininkų tyrinėja šias avis, visur rašoma, kad jų kilmė – Baltijos kraštas, Lietuva, Rytų Prūsija, tik ironiška, kad mes patys to iki šiol nepripažįstam“, – daugiau kaip trisdešimties augintojų Lietuvoje laikomas avis apibūdina K. Samušis, šiemet parodoje ketinantis parodyti, kaip škudės kerpamos. Jis pasiryžęs kiekvieną parodos dieną nukirpti bent po vieną škudę. Kalbėdamas apie „Baltijos miškus“ škudžių augintojas sakė, kad paroda patraukia tokiomis pat geromis savybėmis, kaip ir žurnalas „Miškai“, – ji kokybiška ir verta dėmesio.

Turinys

 • Redakcijos skiltis
  Nusipirkti mokame. O daugiau? 8 
 • Nemirtingo žingsnio taktu
  H. Radauskas. Angelas ir gaidys 10
 • Ta akimirka žavinga
  Aukščiausias eukaliptas 11
 • Politikos varpinė
  D. Stancikas. TS-LKD rinkimų blizgesys ir skurdas 12 
 • Miškas ir mes
  A. Brukas. Miestų miškai (III) 14
  D. Dubrovskis. Sudėtinis miškų inventorizacijos metodas 16
  V. Kasperavičienė. Devyniasdešimt paukščių pavasarių 18
  Kas naujo pasaulyje 23 
 • Pokyčių verpetuose
  A. Kazitėnas. Atėjo sparnuočių linksmybių laikas 24
  A. Ivončius. Pirmasis Kryžių kalnas Lietuvoje 26 
 • Savas miškas
  J. Barzdėnas. Artėja miškasodis: ką sodinsime? 29
 • Pažintis
  D. Pociuvienė. Duota padėti žmonėms 32
 • Verslas
  A. Ruoga. Medinių dviračio dalių verslas 36
  Medienos rinkos apžvalga 39
 • Technika
  L. Rumbutytė. Baltijos miškai išaugs lietuviškumu 44 
 • Medžioklė
  V. Ribikauskas. Kai buvo medžiojamos slankos 46
 • Knygų lentyna
  R. Gabrilavičius. Vytautas Ramanauskas 48
 • Mūsų žosmė
  A. Pletkuvienė. Netinkamai pavartoti žodžiai (IV) 48 
 • Mano medis
  N. Baužytė: „Jei nebus žmonių ir medžių, nebus Lietuvos“ 49
 • Pirma buvo žodis
  V. Čepaitis. Į ateitį – step by step? 50 
 • Būkime sveiki
  A. Malovičko. Vertas ne tik puodo ar keptuvės 52
 • Medis ir aplinka
  R. Pilkauskas. Ne visur gražu „kliombos“ 54
 • Laisvalaikis
  D. Srėbaliūtė. Atostogos prasideda Berlyne 58
  N. Petrošiūtė. Jeigu pieščiau Indiją (I) 61
 • Jaunuolynas
  J. Gedžiuvienė. Nuo – iki 64
 • Raudonoji knyga
  Kukutis 66
  Juokai
  Karalystėj visko būna 67
 • Darbų medis
  Darbų medžio plakatas 68
  L. Rumbutytė. Miškasodžio savaitė 69
  V. Kasperavičienė. JMB miškasodis Kaune 71
  L. Rumbutytė. Pasiruošę maldyti ugnį 73
  V. Ribikauskas. Ateities miškai bus našesni 75
  Horo mechanika 78
  Lytagra 79
  Likmere+Vikersas+Margioniu juostele 80

Aut. teisės: Žurnalas "Miškai"
Žurnalas
Autoriai: Lina Rumbutytė

(0)
(0)
(0)

Komentarai (0)