Rusijos kosminės nesėkmės: 12 avarijų per pustrečių metų  (3)

Šią savaitę vos po kelių sekundžių nuo starto Baikonūro kosmodrome nuo kurso nukrypo ir sprogo Rusijos raketa „Proton-M“ su 3 GLONASS palydovinės navigacijos sistemos palydovais. Jie buvo neapdrausti, ir ši katastrofa Rusijos federalinei kosmoso agentūrai „Roskosmos“, preliminariais vertinimais, kainuos daugiau nei 6 milijardus rublių.

Ši „Roskosmos“ kosminė nesėkmė paskatino JAV žurnalą „Forbes“ prisiminti kitų rimtų Rusijos kosminių avarijų, įvykusių per pastaruosius metus, kroniką.

„GLONASS-M“ palydovo kritimas

2010 m. gruodžio 5 d. dėl per didelio raketinio kuro kiekio (jis buvo neteisingai apskaičiuotas) Rusijos raketos viršutinėje pakopoje DM-3 į orbitą nebuvo iškelti trys nauji GLONASS palydovinės navigacijos sistemos palydovai. Jie nukrito į Ramųjį vandenyną.

Nuostoliai: 2,5 milijardų rublių.

Fiasko su žvalgybiniu palydovu

2011 m. vasario 1 d. karinės paskirties žvalgybinis palydovas „Geo-IK-2“, kurį turėjo iškelti raketa „Rokot“, buvo nuskraidintas į neteisingą orbitą. Dėl to naudoti palydovą pagal paskirtį tapo neįmanoma.

Nuostoliai: palydovas nebuvo apdraustas, nes slapti Gynybos ministerijos kosminiai aparatai nėra draudžiami. Žalos dydis liko nežinomas.

Klaidingas ryšių palydovo „Ekspress-AM4“ paleidimas

2011 m. rugpjūčio 18 d. telekomunikacijų palydovas „Ekspress-AM4“ raketa „Proton-M“ buvo iškeltas į klaidingą orbitą. Avarijos priežastimi laikomas raketos viršutinės pakopos orientavimo sutrikimas atliekant reikiamą manevrą. Nors palydovas galėjo veikti, iškelti jį į reikiamą orbitą nepavyko.

Nuostoliai: palydovas kainavo 7,5 milijardų rublių, draudimo bendrovė atlygino žalą.

Nepavykęs susijungimas su Tarptautine kosmine stotimi

2011 m. rugpjūčio 23 d. Tarptautinės kosminės stoties (TKS) taip ir nepasiekė į ją turėjęs skristi krovininis kosminis laivas „Progress M-12M“. Jis į TKS skraidino maisto atsargas ir įrangą, bendra krovinių masė siekė 2,6 tonas. Kosminis laivas nukrito Altajaus krašte (Rusija). Avarijos priežastimi tapo sutrikimas trečiosios raketos pakopos variklių sistemoje.

Nuostoliai: kosminis laivas nebuvo apdraustas, žala siekė 3,2 milijardus rublių.

Žlugusi misija į Marsą

2011 m. lapkričio 9 d. į Marsą buvo nesėkmingai paleistas kosminis aparatas „Fobos-Grunt“, turėjęs atgabenti į Žemę Marso palydovo Fobo paviršiaus mėginius. Aparatui atsiskyrus nuo raketos „Zenit“ neįsijungė „Fobos-Grunt“ varikliai, kurie turėjo išvesti jį į skrydžiui į Marsą būtiną orbitą. Visi bandymai užmegzti ryšį su „Fobos-Grunt“ baigėsi nesėkmingai, jis nuslydo iš orbitos ir po kelių mėnesių nukrito į Ramųjį vandenyną.

Nuostoliai: 5 milijardai rublių.

„Meridian-5“ palydovo kritimas

2011 m. gruodžio 23 d. naujos kartos ryšių palydovas „Meridian-5“ netrukus po raketos pakilimo iš Plesecko kosmodromo nukrito į Žemę. Paaiškėjo, kad avarijos priežastimi tapo modernizuotos raketos „Sojuz-2.16“ variklių gedimas.

Nuostoliai: 2 milijardai rublių.

Du pražuvę palydovai

2012 m. rugpjūčio 7 dieną raketa „Proton-M“ nesugebėjo į reikiamą orbitą iškelti ryšių palydovų „Ekspress-MD2“ ir „Telkom-3“. Avarija įvyko dėl netinkamu laiku įsijungusios „Briz-M“ raketos pakopos.

Nuostoliai: 5 - 6 milijardai rublių.

Nutrauktas ryšio su TKS kabelis

2012 m. lapkričio 14 d. dėl remonto darbų per neapsižiūrėjimą buvo nutraukas šviesolaidis, kuriuo iš Pamaskvėje esančio Skrydžių valdymo centro į Tarptautinę kosminę stotį buvo siunčiama svarbi informacija. Kabelis buvo sutaisytas tik kitą dieną.

Nuostoliai: nežinomi.

„Jamal-402“ avarija

2012 m. gruodžio 6 d. nepavyko į numatytą tarpinę orbitą iškelti kosminio aparato „Jamal-402“. Inžinieriams pavyko jį nukreipti į reikiamą orbitą įjungus nuosavus variklius ir panaudojus raketinio kuro atsargas, tačiau dėl to žymiai sutrumpėjo „Jamal-402“ eksploatacijos laikas.

Nuostoliai: 73 mln. eurų

Sutrikimas jungiantis prie TKS

2013 m. balandžio 24 d. kosminiam krovininiam laivui „Progress M-19M“ priartėjus prie Tarptautinės kosminės stoties neišsiskleidė automatinės laivo priartėjimo ir susijungimo sistemos antena. Krovininį laivą teko sujungti su stotimi rezerviniu automatiniu režimu.

Nuostoliai: nežinomi.

Nesėkmingas raketos „Zenit“ paleidimas

2013 m. vasario 1 d. paleistos raketos „Zenit-3SL“ su ryšių palydovu „Intelsat-27“ skrydis baigėsi Ramiajame vandenyne: į jį nukrito ir raketa, ir palydovas. Jis, beje, buvo apdraustas, todėl galimi nuostoliai buvo mažesni.

Nuostoliai: draudimo bendrovė atlygino 10 mln. JAV dol. žalą.

GLONASS palydovų praradimas

2013 m. liepos 2 d. raketa „Proton-M“ su 3 GLONASS sistemos palydovais iškart po paleidimo nukrypo nuo kurso, sprogo ore ir nukrito Baikonūro kosmodromo teritorijoje.

Nuostoliai: palydovai ir raketa nebuvo apdrausti, „Roskosmos“ buvo tik apdraudęs atsakomybę prieš trečiąsias šalis. Naujausiais vertinimais žala siekia maždaug 6 milijardais rublių.

Aut. teisės: TV3
TV3

(3)
(0)
(0)

Komentarai (3)