Karštojo ledo fokusai: kaip vienu rankos kyštelėjimu stiklainį šilto skysčio paversti ledu? (Video)  (2)

Vaizdas išties toks, kad gali atvipti žandikaulis: eksperimento autorius į, rodytųs, vandens sklidiną stiklainį įmerkia ranką, ir vanduo staiga pradeda ledėti. Ledu apauga visa plaštaka. Įdomiausia tai, kad stiklainis sklidinas šilto skysčio! Visa tai – karštojo ledo fokusai.


Viskas labai paprasta. Stiklainį reikia pripilti lydyto natrio acetato. O tada beveik pakaks į jį įmerkti ranką – ir skystis tiesiog beregint pradės ledėti. Įdomu tai, kad ledas nėra šaltas – jis maloniai šiltas. Kelios akimirkos, ir visas skystis ąsotyje virsta ledu. Tiesa, baimintis nereikia – ranka neliks įkalinta lede, mat šis tebėra šiltas, o savo konsistencija primena ledus.

Triuko paslaptis ta, kad įmerkus ranką formuojasi visai ne vandens ledas, o substancija, pavadinimu natrio acetato trihidratas. Prieš tai kietas natrio acetatas buvo išlydytas ir "superatšaldytas" iki temperatūros, kuri yra žemesnė jo lydymosi taško. Į tokios būsenos skystį įmerkus kietos būsenos natrio acetato kristalų (arba jais apkibusią plaštaką), kristalizuotis pradeda visas skysto būvio natrio acetatas.Kaip pasigaminti karštojo ledo, jau esame rašę.


Aut. teisės: www.technologijos.lt
(11)
(2)
(9)

Komentarai (2)