Keisčiau nebūna: 10 populiarių „sveikatingumo“ priemonių, kurios neveikia  (1)

Yra daugybė patikrintų būdų būti sveikiems, pavyzdžiui, sportas ar sveika, subalansuota mityba. Tačiau yra priemonių, kurių nauda abejotina. Šiame straipsnyje – 10 keisčiausių madingų sveikatos priemonių, kurios dienos šviesą išvydo per pastaruosius 40 metų.

1. Korsetai liemens treniravimui

Gali būti, kad nuotraukose matėte, kaip kai kurios pasaulio garsenybės dėvi korsetus, kurie, pasak jų, treniruoja liemenį. Teigiama, jog jie pakeičia juosmens formą ir paskatina riebalų dingimą nuo pilvo. Korsetas iš pradžių dėvimas nuo 2 iki 4 valandų, tačiau laikas po truputį ilginamas iki tol, kol norinti sulieknėti ima visą parą dėvėti drabužį, rašo huffingtonpost.com.

Jo gamintojai teigia, kad tai sustiprina raumenis, bet tai nėra tiesa. Gydytojas Michaelis Roizenas paaiškino, kad labiau tikėtina, kad pilvo raumenys susilpnės, jei korsetas bus dėvimas ilgą laiko tarpą.

„Be to, kai jį nusiimsite, liemens forma bus tokia pat, kaip ir anksčiau,“- sakė jis. Norinčios plokštesnio pilvo turėtų išbandyti pratimus pilvo raumenims stiprinti.

2. Žalias pienas

Žalio pieno mylėtojai teigia, kad jis daug sveikesnis už pasterizuotą: jis turi antimikrobinių ir imuninės sistemos veiklą gerinančių savybių.

Tačiau pasterizacija yra svarbi, nes jos metu nužudomi ligų sukėlėjai, kurie atsiranda dėl užterštumo ar karvių ligų. JAV vyriausybė būtent todėl 1987-aisiais uždraudė žalio pieno platinimą. Per pastaruosius 11 metų atsirado daugiau valstijų, kuriose galima nusipirkti neapdoroto pieno. Jų skaičius šiuo metu siekia 30.

Tarp 2007-ųjų ir 2012-ųjų, 979 žmonės susirgo, o 73 paguldyti į ligoninę, nes išgėrė žalio pieno. Pasterizacija sunaikina salmoneliozės ir E. coli bakterijas.

Jeigu jums rūpi naudingos bakterijos, kurios žūva pasterizacijos metu, yra ne tokių pavojingų būdų joms gauti, pavyzdžiui, jogurtas su probiotikais arba kefyras.

3. Elektroninės cigaretės

Šie elektroniniai, baterijomis varomi prietaisai turi nikotino, įvairiausių skonių, pavyzdžiui, kavos ar vyšnių, bei kitų chemikalų, tačiau juose nėra tabako. Elektroninės cigaretės būtent todėl vadinamos saugia priemone norintiems mesti rūkyti.

2014-aisiais atliktas tyrimas parodė, kad rūkyti metė toks pats procentas elektronines cigaretes naudojusių žmonių kaip ir tų, kurie šio prietaiso neėmė į rankas.

Be to, atrasta, kad elektroninės cigaretės taip pat skatina vėžinių junginių gaminimąsi organizme – tiesa, ne taip intensyviai, kaip įprastinės. Taip pat yra įrodymų, kad skonius sukuriančios cheminės medžiagos gali dirginti kvėpavimo takus.

Rūkyti nesveika, tačiau dar negalima pasakyti, ar elektroninės cigaretės – geresnis variantas.

4. KE vamzdelio dieta

KE dieta labai išpopuliarėjo 2012-aisiais. Jos pasekėjai tikino, jog ji yra labai veiksminga. Pro nosį įstatytą vamzdelį būna pumpuojamas nekaloringas mišinys.

Jei vien mintis apie vamzdelį nosyje neatbaido nuo šios dietos, turėtumėte prisiminti, kad organizmas gauna per mažai kalorijų, todėl turi naudoti riebalų sankaupas, kad palaikytų gyvybę. Nors yra situacijų, kai medikai rekomenduotų tokį svorio metimo būdą, jis nėra skirtas toms moterims, kurios nori tilpti į suknelę ar gražiau atrodyti apsirengusios maudymuku.

5. Batai gaubtu padu

Teigiama, kad batai gaubtu padu labiau sustiprina kojų raumenis bei padeda sudeginti daugiau kalorijų, kadangi simuliuoja vaikščiojimą basomis arba nelygiais paviršiais. Jie labai išpopuliarėjo, nes mintis apie tokios pat trukmės mankštą su geresniais rezultatais – viliojanti.

„Tai – nesąmonė, – sakė Glennas Gaesseris, mankštos mokslo profesorius iš Arizonos universiteto. – Tiesa, vaikštant su tokiais batais išnaudojama daugiau energijos, bet to nepakanka norint numesti svorio.“

Pasak 2010-aisiais atlikto tyrimo, batai gaubtu padu – ne ką naudingesni, nei paprasta sportinė avalynė.

Jei tokie batai jus skatina daugiau judėti, tai puiku. Tačiau turėtumėte žinoti, kad rezultatas bus toks pats, kaip ir sportuojant apsiavus paprastais sportbačiais.

6. Organizmo valymas

Valymui reikia 10 dienų gerti tik mišinį iš vandens, citrinų sulčių, čili pipiro ir klevų sirupo – bei kelių stiklinių sūdyto vandens ryte. Teigiama, kad taip numesite daug svorio, pagerinsite virškinimo sistemos veiklą ir iš organizmo pašalinsite toksinu bei atliekas.

Ekspertai teigia, jog nėra jokių mokslinių įrodymų tokio valymo efektyvumui. Inkstai ir kepenys puikiai atlieka atliekų išvalymo darbą. Be to, tai – badavimas.

„Kai vėl imsite valgyti normalų maistą, prarastas svoris sugrįš, – sakė mitybos ekspertė Rebecca Scritchfield. – Taip pat sustabdote virškinimo sistemos veiklą, nes negaunate skaidulų, todėl tikėtina, jog prasidės vidurių užkietėjimas.“ Tokioje mityboje beveik nėra baltymų dėl to prarandate raumenų masės.

7. Maistas be riebalų

Maistas su mažai riebalų ar be jų labai išpopuliarėjo 9-ojo dešimtmečio pabaigoje. Maisto gamintojai nusprendė pašalinti riebalus iš, panašu, visų produktų.

Į produktus buvo pridėta cukraus, kad jie neprarastų savo skonio pridėjus riebalų. Buvo demonizuojami net sveiki riebalai – jie buvo tapatinami su tais, kurie yra maisto piramidės viršuje.

Tačiau riebalų atsisakymas nepadėjo sveikatai – paaiškėjo, kad mažai riebalų turinti dieta nepadeda išvengti širdies ligų ar smūgio rizikos. Norintys sveikai maitintis turi valgyti maisto, kuriame yra sveikų riebalų.

8. Prietaisai, liekninantys tam tikrą vietą

Reklamos tikina, jog šie prietaisai padės bene stebuklingai sumažinti pilvo ar šlaunų apimtį. Tačiau bet kuris mankštos ekspertas pasakytų, kad neįmanoma tam tikro vietos padaryti lieknesne.

Tokie prietaisai gali tik sustiprinti raumenis, tačiau jie nepašalina ant jų esančio riebalų sluoksnio. Jei riebalai lieka savo vietoje, turėsite stiprius raumenis, kurių negalite pamatyti.

9. Svorį tirpdančios piliulės

Dietinės piliulės pirmą kartą išpopuliarėjo 7-ajame dešimtmetyje. Atrodė, kad jos siūlo greitą, paprastą sprendimą antsvorio problemoms.

Idėja buvo nebloga, tačiau jos įgyvendinimas – prastas. Piliulėse buvo kenksmingų medžiagų, pavyzdžiui, širdžiai galinčio pakenkti fenfluramino, todėl jų gamyba buvo nutraukta.

Šiuolaikinės dietinės piliulės yra daug saugesnės, nes vaistų gamintojai pasimokė iš klaidų praeityje, tačiau visvien turite pasikonsultuoti su gydytoju prieš pradėdami jas vartoti.

10. Sausainių dieta

S.Siegal sausainių dieta atsirado 1975-aisiais. Teigiama, kad per dieną suvalgius 6 specialius alkį malšinančius sausainius ir įprastinę vakarienę sumažės svoris.

Neaišku, kaip sausainiai reguliuoja apetitą ir ko yra jų sudėtyje, bet R.Scritchfield mano, kad jie tikriausiai yra labai apdirbti, ir juose yra skaidulų, kurios sukelia netikrą sotumo jausmą.

„Nėra jokių šią dietą pagrindžiančių tyrimų, be to, ji neišmoko gerų įpročių, – sakė specialistė. – Baltymų kokteiliai gali būti maisto pakaitalas norintiems sulieknėti, bet nemanau, kad šie sausainiai yra pakankamai maistingi.“

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt

(35)
(3)
(32)

Komentarai (1)