Mokslininkus stebina organas, vadinamas antrosiomis smegenimis  ()

Mes gana daug žinome apie žmogaus organizmą, tačiau net ir šiais pažangios medicinos laikais jis dar nustebina mokslininkus, rašo newsweek.com.

Ar žinote, kad skrandžio audinys vietomis turi penkis kartus daugiau nervinių ląstelių nei stuburas ir tiesiai siunčia informaciją į smegenis, taip pat gali vadovauti žmonių virškinimo sistemai net nepasitaręs su smegenimis.

Ši žmogaus „viduriuose slypinti nervų sistema“ yra tokia įmantri ir nepriklausoma, kad mokslininkai kartais ją pavadina antromis smegenimis.

Tačiau didžioji dalis informacijos apie mūsų antras smegenis yra nežinoma. Dėl žinių apie neuronų reakcijas trūkumo mes negalime pasakyti, kaip jos reaguoja į įvairius vaistus arba virškinimo trakto ligas.

Duke universiteto tyrinėtojai sugalvojo būdą, kaip šią sistemą tirti. Chirurginiu būdu jie pradėjo implantuoti mažus ir skaidrius stiklo gabaliukus genetiškai modifikuotų pelių, kurių aktyvūs neuronai keičia spalvą, papilvėse, taip siekdami sukurti prieigą prie tiriamo nervinio audinio.

Taip pat pelių organizmuose jie įdiegė 3D spausdintuvu pagamintus titano laikiklius, prilaikančius pelės žarnas vietoje ir leidžiančius mokslininkams stebėti neuronų veiklą, kai pelė išgyvena pakankamai triukšmingą ir chaotišką virškinimą.

Žurnale „Nature Communications“ pasirodžiusiame straipsnyje aprašoma, kaip mokslininkai stebėjo neuronų veiklą, matavo jų skleidžiamus signalus grafeno jutikliu, galinčiu nuskaityti elektrocheminius impulsus.

Nuo tokių sutrikimų kaip vidurių užkietėjimas, šlapimo nelaikymas, kenčia maždaug 25 proc. populiacijos.

Duke universiteto biomedicinos inžinerijos profesorius, studijos autorius Xiling'as Shen'as tvirtino, kad šis „langas į skrandį“ padės atskleisti „tamsiosios“ žarnų nervų sistemos paslaptis. Jis tvirtina, kad atsakymai į keliamus klausimus gali padėti rasti atsakymą, kaip gydyti paplitusius „funkcinius skrandžio ir žarnyno sutrikimus“.

 

Aut. teisės: delfi.lt

(29)
(2)
(27)

Komentarai ()