Bananų vaizdas pašiurpino lietuvį: ar mirtini vorai jau mūsų šalyje?  ()

Skaitytojas Domas teigė vienoje parduotuvėje užfiksavęs bananuose įsitaisiusį vorą. Jam kilo abejonių, ar šis voras kartu su bananais nebus atkeliavęs iš egzotiškų kraštų.

Vyras taip pat svarstė, ar tai nėra nuodingas voras, kuris gali sukelti grėsmę žmonėms. Pirkėjas teigė neseniai skaitęs straipsnį apie pavojingus vorus bananuose, kurie netgi gali sukelti mirtį. 

„Šiandien būdamas Trakuose užėjau į parduotuvę ir pamačiau prie bananų siurprizą. Dar neseniai skaičiau, kad nėra pagrindo nerimauti ir kad jokie padarai nepateks kartu su bananais. O darbuotojai net nesiskubino patraukti banano. Jis gulėjo ant paties viršaus. Ir net tada, kai sugrįžau po kelių valandų į tą pačią parduotuvę, jis dar nebuvo paliestas“, - laiške redakcijai rašė skaitytojas.

Nuotrauką, kurioje matyti ant banano žievės įsitaisęs voras, persiuntėme vorų specialistui Edgarui Čepulkovskiui. Dėl ne itin aukštos nuotraukos kokybės jis negalėjo įvardyti, kokia tai rūšis.

„Matosi, kad voras labai mažas dar. O kol jie maži, labai sunku pasakyti. Reikėtų geresnės nuotraukos kokybės“, - dėstė pašnekovas.

Tačiau specialistas paminėjo kitą įdomų faktą: „Iš to, ką matau, tai yra ne voras, o jo chitininė danga arba tiesiog išnara.“

Paklausus, ar tai galėtų būti pavojingo egzotiško voro išnara, jis teigė, kad tokia galimybė, nors ir nedidelė, bet egzistuoja: „Be abejonės, gali būti (pavojingo voro – red. past.), bet gali būti ir lietuviško kryžiuočio išnara“. Jis sutiko, kad egzotiškose šalyse randami vorai žmogui gali būti labai pavojingi, tačiau kad tokie Lietuvą pasiektų gyvi, anot jo, yra labai maža tikimybė.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovė spaudai Jurgita Savickaitė paaiškino, kaip turėtų elgtis parduotuvės savininkas, jei bananų siuntoje surastų vorą ar kokį kitą gyvūną.

„Vorai nėra bananų kenkėjai, galintys juos sugadinti, užteršti ar kaip kitaip pakenkti šių vaisių saugai ar kokybei. Bananų auginimo vietose vorai gyvena ir į siuntą gali papulti atsitiktinai. Tirti, ar kartu su prekių ar produktų siunta į šalį neįvežamas koks nors gyvūnas, nėra VMVT kompetencija.

Manytina, kad tokios situacijos galimos transportuojant ne tik maisto produktus, bet ir kitas prekes. Žinoma, jei kontrolės metu tikrinant siuntą VMVT inspektoriai pastebėtų, kad siuntoje yra patekęs ir toks gyvūnas, jie informuotų Aplinkos apsaugos specialistus ar kitas tarnybas, atitinkamai turėtų pasielgti ir maisto prekių savininkas (importuotojas, didmeninės ar mažmeninės prekybos atstovas), apžiūrėdamas siuntą“, - teigė J. Savickaitė.

Ji pabrėžė, kad tokių skundų iš vartotojų VMVT niekada nėra gavusi ir nėra tokių atvejų užfiksavusi patikrinimų metu.
 

Aut. teisės: Grynas.lt
Grynas.lt

(5)
(1)
(4)

Komentarai ()