Pripažinta nemaloni tiesa: tyčiotis yra tas pats, kaip valgyti šokoladą ar mėgautis vynu  ()

Patyčių mokykloje aukos jau seniai tai įtarė, o dabar mokslininkai patvirtino, kad peštukai, kurie kabinėjasi prie kitų, tai darydami iš tiesų patiria malonumą. Tokį pojūtį kiti žmonės patiria skanaudami šokoladu ar mėgaudamiesi taure vyno.

Mokslininkai nustatė, kad yra ryšys tarp patyčių ir „smegenų apdovanojimo kelio“, kuris paverčia kai kuriuos veiksmus maloniais.

Jiems taip pat pavyko paveikti tą smegenų dalį ir pakeisti individo polinkį, kad jis pasinaudotų arba praleistų galimybę ką nors užgauti.

Manoma, kad yra daug priežasčių, dėl kurių vaikai gali būti linkę į patyčias: smurtas namuose, nepasitikėjimas savimi ar noras išlieti susikaupusį pyktį.

Tačiau nauji tyrimų rezultatai rodo, kad kai kurie peštukai tyčiojasi iš kitų tik todėl, kad jiems tai suteikia sadistinio pobūdžio malonumą.

Mokslininkai ištyrė suaugusių pelių patinų agresyvų elgesį su jaunesniais gyvūnais. Rezultatai atskleidė, kad pelėms „peštukėms“ galimybė dominuoti ir menkinti savo aukas teikia malonumą.

Vyresnysis tyrėjas Niujorko Sinajaus kalno ligoninėje daktaras Scottas Russo sakė: „Mūsų atliktas tyrimas pirmasis parodė, kad patyčios aktyvuoja svarbų smegenų apdovanojimo kelią, kuris tokį elgesį kai kuriems individams paverčia maloniu. Be to, mes parodėme, kad manipuliuojant šiuo keliu pakinta smegenų ląstelių aktyvumas ir galiausiai, agresyvus elgesys.“

Patyčios yra siejamos su padidėjusiu neuronų aktyvumu bazinėje galvos smegenų dalyje, kuri išlaisvina slopinantį neurochemikalą, vadinamą gama-amino sviesto rūgštimi (GABA). Dėl to sumažėja aktyvumas kitoje smegenų dalyje, kuri įprastai slopina agresiją.

S.Russo sakė, kad dirbtinai pakeitus smegenų aktyvumą, agresyvios pelės tapo paklusnios ir nustojo elgtis agresyviai. Tyrimas buvo paviešintas žurnale „Nature“.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt

(12)
(2)
(10)

Komentarai ()