Didžiausios kada nors sukauptos duomenų bazės analizė parodė, kiek žmogus praranda gyvenimo metų dėl antsvorio  (4)

Antsvoris žmogaus gyvenimą sutrumpina vidutiniškai metais, bet ši kaina išauga iki maždaug 10 metų, jei žmogus yra smarkiai nutukęs, parodė didelio masto tyrimas.

Naujo tyrimo išvados paneigia ankstesnius teiginius, kad keli papildomi kilogramai nekelia jokio pavojaus. Nauja studija rodo, kad rizika numirti iki 70-ojo gimtadienio „pastoviai ir staigiai“ auga drauge su talijos platėjimu.

„Ši studija neabejotinai rodo, kad antsvoris ar nutukimas yra susijęs su priešlaikinės mirties rizika“, – AFP sakė pagrindinis jos autorius Emanuele Di Angelantonio iš Kembridžo universiteto. Padidėja širdies ir kraujagyslių ligų, insulto, kvėpavimo takų ligų ir vėžio – visų šių susirgimų – rizika, sakė jis.

Tyrimo metu buvo išanalizuoti duomenys apie beveik 4 mln. suaugusiųjų keturiuose žemynuose. Išvadose, kurios skelbiamos medicinos žurnale „The Lancet“, sakoma, kad antsvorio turintys žmonės praranda maždaug vienus gyvenimo metus, o „vidutiniškai nutukę“ – maždaug trejus.

„Smarkiai nutukę žmonės praranda maždaug 10 tikėtino gyvenimo metų“, – sakė E.Di Angelantonio. Tai reiškia 50 proc. tikimybę numirti iki 70-ojo gimtadienio.

Didelė tarptautinė mokslininkų komanda atsijojo duomenis apie daugiau kaip 10,6 mln. žmonių, surinktus per 239 dideles studijas nuo 1970 iki 2015 metų 32 valstybėse Šiaurės Amerikoje, Europoje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Rytų ir Pietų Azijoje.

Tai vadinama didžiausia kada nors sukaupta duomenų apie antsvorį ir mirtingumą baze. Kad atmestų kitų rizikos faktorių poveikį, komanda atmetė duomenis apie žmones, kurie rūko ar rūkė anksčiau, kurie tyrimo pradžioje sirgo chroniškomis ligomis ir kurie mirė per pirmus penkerius tyrimo metus. Tai padarius, liko duomenys apie 3,9 mln. suaugusiųjų.

Didesnė rizika vyrams Komanda suskirstė juos į grupes pagal kūno masės indeksą (KMI) – ūgio ir svorio santykio rodiklį – ir palygino mirčių skaičių bei priežastis kiekvienoje grupėje.

Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) standartus, KMI 18,5-24,9 yra laikomas normaliu, 25-29,9 reiškia antsvorį, 30-34,9 – vidutinį nutukimą, 35-39,9 – didelį nutukimą, o 40 ir daugiau – patologinį nutukimą.

Mokslininkai nustatė, kad rizika numirti nesulaukus 70-ies nuo 19 proc. normalų kūno svorį turinčių vyrų grupėje padidėja iki 29,5 proc. vidutiniškai nutukusių vyrų grupėje. Moterims rizika padidėja nuo 11 proc. iki 14,6 procento. Mirtingumo rizikos padidėjimas vyrų grupėje yra triskart didesnis nei moterų grupėje.

Jei visi antsvorio turintys ir nutukę žmonės turėtų normalų KMI, tai užkirstų kelią vienam iš penkių pirmalaikės mirties atvejų Šiaurės Amerikoje, vienam iš šešių Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje, vienam iš septynių Europoje ir vienam iš 20-ies Rytų Azijoje.

Tyrimo autoriai taip pat perspėja, kad apkūnumui plintant visame pasaulyje, didelis mirtingumas Šiaurės Amerikoje „galėtų tapti tipiškas ir kitur“.

Šios išvados prieštarauja ankstesnėms, rodžiusioms, kad antsvoris gali nekelti mirtingumo rizikos ir galbūt net teikti išgyvenimo pranašumą kai kurioms žmonių grupėms, pavyzdžiui, pagyvenusiems žmonėms.

2014 metais, pasak PSO, daugiau kaip 1,9 mlrd. suaugusiųjų visame pasaulyje turėjo antsvorio. Daugiau kaip 600 mln. iš jų buvo nutukę.

Antsvoris buvo susietas su širdies ligomis, insultu, tam tikrais vėžiniais susirgimais. Naujasis tyrimas taip pat parodė, kad pirmalaikės mirties rizika padidėja ir per mažai sveriančių žmonių grupėje.
 

Aut. teisės: TV3
TV3

(8)
(0)
(8)

Komentarai (4)