Ar jūs – psichologiškai stiprus žmogus? 13 elgesio modelių, parodančių tiesą  (8)

Psichologinis stiprumas atsiskleidžia ne tik per tai, ką darote, bet ir per tai, ko nedarote. Pasak Amy Morin, norint išsiugdyti psichologinį stiprumą reikia kontroliuoti savo mintis, elgesį ir emocijas.

Šiame straipsnyje – 13 dalykų, kurių nedaro psichologiškai stiprūs žmonės.

1. Jie nešvaisto laiko gailėdamiesi savęs.

„Gailėtis savęs – žalinga, – savo knygoje šia tema rašė A.Morin. – Savigaila trukdo gyventi.“
Savęs gailėdamiesi švaistote laiką, susikuriate neigiamų emocijų ir pakenkiate savo santykiams. Pasak A.Morin, jūsų tikslas turėtų būti savęs gailėjimąsi pakeisti dėkingumu už tai, ką turite.

2. Jie kitiems neatiduoda savo galios.

Kai to reikia, turite kovoti už save. Jei kiti žmonės kontroliuoja jūsų veiksmus, nuo jų priklauso jūsų sėkmė ir savivertė. Svarbu turėti savo tikslus ir dėl jų stengtis. A.Morin naudoja Oprah Winfrey kaip pavyzdį. Ji užaugo skurde, patyrė seksualinę prievartą, tačiau gyvenimą suėmė į savo rankas.

3. Jie nevengia pasikeitimų.

Keistis gali būti baisu, tačiau jei vengiate pasikeitimų, neleidžiate sau augti. „Kuo ilgiau laukiate, tuo sunkiau, – sakė A.Morin. – Kiti žmonės jus pralenks.“

4. Jie nesusikoncentruoja į tai, ko negali kontroliuoti.

„Gera, kai žinote, kad galite kontroliuoti visą situaciją, bet gali kilti problemų, jei galvojate, kad taip bus visada,“- rašė A.Morin. Gali būti, kad pastangos viską kontroliuoti kyla dėl nerimo.
„Jūs bandote kontroliuoti ne save, o aplinką,“- sakė ji.
Jei dėmesį nukreipiate nuo dalykų, kurių negalite kontroliuoti, galite būti laimingesni, patiriate mažiau streso, nenukenčia santykiai, ir jūsų laukia daugiau sėkmės.

5. Jie nebando visiems įtikti.

Dažnai nerimaujame dėl to, ką kiti mano apie mus. Tai – psichologinio stiprumo priešingybė. A.Morin nuomone, bandymas kitiems įtikti yra laiko švaistymas. Tokiais žmonėmis lengva manipuliuoti. Reikia prisiminti, jog negalite visiems įtikti, ir nieko blogo, jei kažkas pyksta ar nusivilia. Jei atsisakysite noro kitiems įsiteikti, būsite stipresni ir labiau pasitikėsite savimi.

6. Jie nebijo protingai rizikuoti.

Žmonės dažnai bijo rizikuoti – finansiškai, fiziškai, emociškai, socialiai ar verslo reikalais. Tačiau, pasak A.Morin, svarbiausia – žinios. „Jei nežinote, kaip apskaičiuoti, ar verta rizikuoti, labiau bijote,“- aiškino ji. Jei norite geriau išanalizuoti, ar verta rizikuoti, užduokite sau šiuos klausimus:
  • Ką tai gali kainuoti?
  • Kokios naudos galite gauti?
  • Kaip tai padės pasiekti tikslą?
  • Ar yra kokių nors alternatyvų?
  • Kas būtų, jei gautumėte geriausią įmanomą rezultatą?
  • Koks yra blogiausias dalykas, kuris gali nutikti?
  • Kaip galima sumažinti tikimybę, kad jis įvyks?
  • Ar būtų labai blogai, jei įvyktų blogiausias scenarijus?
  • Ar šis sprendimas bus svarbus po 5 metų?

7. Jie negyvena praeitimi.

Negalite pakeisi to, kas įvyko. Gyvenimas praeitimi gali neleisti džiaugtis dabartimi ir planuoti ateities. Tai gali sukelti depresiją. Tačiau galvoti apie praeitį gali būti naudinga. A.Morin teigia, kad gali būti naudinga prisiminti išmoktas pamokas, apsvarstyti faktus (bet ne emocijas) ir iš naujos perspektyvos pažiūrėti į senas situacijas.

8. Jie nekartoja tų pačių klaidų.

Galvojant apie senas klaidas svarbu apsvarstyti, kodėl jas padarėte ir kaip jų galėtumėte išvengti. Psichologiškai stiprūs žmonės prisiima atsakomybę už klaidas ir susikuria planą, kuris padeda jiems nekartoti tų pačių klaidų ateityje.

9. Jie nejaučia neapykantos kitų žmonių sėkmei.

Susitelkimas į kito žmogaus sėkmę neleidžia jums pasiekti savos. Net jei sulaukiate sėkmės, nebūsite laimingi, jei dairysitės į kitus. Taip galite nepastebėti savo talentų ir atsisakyti vertybių bei santykių.

10. Jie nepasiduoda po pirmos nesėkmės.

Sėkmė ateina ne iš karto, o nesėkmė – kliūtis, kurią turite įveikti.
„Geras pavyzdys – Theodoras Geiselis, dar žinomas kaip Dr. Seuss, – sakė A.Morin. – Jo pirmąją knygą atmetė 20 leidyklų.“ Nepadeda nuomonė, kad nesėkmė reiškia, jog nesate pakankamai geri. Atsitiesimas po nesėkmės padeda tapti stipresniais.

11. Jie nebijo būti vieni.

„Laikas vienam su savo mintimis gali būti gera patirtis, kuri padeda siekti tikslų,“- rašė A.Morin. Jei norite būti psichologiškai stiprūs, jus reikia laiko, kurį galėtumėte skirti susitelkimui į save ir savo augimą. Pasak A.Morin, vienatvė biure gali padidinti produktyvumą, buvimas vienumoje suteikia daugiau empatijos, kūrybingumo, būdami vieni galite atsigauti, be to, tai naudinga psichinei sveikatai.

12. Jie nemano, kad pasaulis jiems yra skolingas.

Lengva supykti ant pasaulio, kai nesiseka, tačiau tiesa ta, kad visi turi stengtis, kad ko nors gautų.
„Gyvenimas neturi būti sąžiningas, – sakė A.Morin. – Jei kitiems sekasi geriau, nei jums, tai – gyvenimas. Tačiau tai nereiškia, kad pasaulis jums yra skolingas.“ Svarbiausia susitelkti į pastangas, priimti kritiką, pripažinti savo ydas ir nelyginti savęs su kitais. Taip tik pajausite nusivylimą.

13. Jie nesitiki, kad rezultatų sulauks iš karto.

„Realistiški lūkesčiai ir supratimas, kad sėkmės nepasieksite per naktį, yra būtini, jei norite išnaudoti visą savo potencialą,“- patarė A.Morin. Psichologiškai silpni žmonės paprastai yra nekantrūs. Jie pervertina savo gebėjimus ir nuvertina, kiek laiko reikia pasikeitimams, todėl tikisi, kad rezultato sulauks iš karto.
Svarbu nenuilstant stengtis dėl ilgalaikių tikslų. Sulauksite nesėkmių, tačiau jei eisite į priekį, sėkmė pasidarys pasiekiama.

Dorotėja Noreikaitė

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt

(90)
(9)
(81)

Komentarai (8)