Kuo skiriasi astronautai ir kosmonautai nuo vjomanautų, taikonautų ir spasijonautų?  ()

Apie 6-ąjį dešimtmetį NASA tam pasirinko terminą astronautas. Iš graikų kalbos astron – žvaigždė ir nautes – jūrininkas. Šį terminą tokia reikšme pirmasis pavartojo amerikiečių mokslinės fantastikos kūrėjas Neilas R. Jonesas apsakyme „Mirties galvos meteoras“.

Sovietų Sąjunga skraidindama pirmąjį žmogų į kosmosą pasirinko jį vadinti kosmonautu – iš graikų kosmos (visata). Dabar taip vadinami Rusijos parengti skrydžių į kosmosą dalyviai.

Nuo 2003 m., kai Kinija į kosmosą pirmąkart pasiuntė savo atstovą, ėmė populiarėti ir terminas taikonautas iš kinų taikung (kosmosas).

Be šių pasaulyje paplitusių pavadinimų, yra keletas retesnių. Prancūzai savo tautybės žmones, skrendančius į kosmosą, pavadina ir spasijonautais – iš lotyniško spacium (erdvė).

Malaizija į kosmosą siunčia ankasavan – iš sanskrito akaša (erdvė). O Indija tikisi į kosmosą iškelti kelis vjomanautus – iš sanskrito vjoman (dangus).

Tad visais atvejais tai tas pats, tik pagal terminą galima lengvai atsekti, apie kokios valstybės keliautojus į kosmosą eina kalba. Šiek tiek pasidaro bėdų, kai kosminėje misijoje yra kelių valstybių atsiųsti žmonės, tada juos tenka bendrai vadinti arba astronautais, arba kosmonautais, arba dar kitais terminais. 

Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt

(14)
(7)
(7)

Komentarai ()