Įspūdingiausi šių metų lobiai – neįtikėtinas lenko radinys miške ir neeilinė moneta stalčiuje  (1)

Senoviniai auksiniai papuošalai, paskendusios šventyklos ir labai seniai pamesta šachmatų figūrėlė, kuri dabar yra verta kelių šimtų tūkstančių dolerių – skamba įspūdingai, ar ne? Na, dar įspūdingiau skamba tai, kad visi šie atradimai yra tik ledkalnio viršūnė, mat 2019 metai archeologams yra itin sėkmingi. O juk metai dar net nesibaigė. Šiame straipsnyje pristatome jums įspūdingiausius šiemet aptiktus lobius.

Barbarų lobis, paslėptas neįprastoje vietoje

Šių metų pradžioje vienas vyras išėjo pasivaikščioti po mišką netoli vieno Lenkijos kaimo, vadinamo Grzmiacia. Čia jis netikėtai rado tris įspūdingas sidabro ir aukso sagtis, paslėptas po lapų krūva. Tikriausiai kiekvienas išėjęs į mišką norėtų aptikti kažką tokio panašaus?

„Okregowe Koszalin“ muziejaus ekspertai sako, kad šios kruoščiai dekoruotos sagtys buvo pagamintos maždaug V a., greičiausiai kokio nors amatininko iš barbarų genčių, kurios tuo metu gyveno dabartinės Lenkijos teritorijoje. Muziejaus ekspertai mano, kad šiuos brangius artefaktus galėjo palikti koks nors prekybininkas, tuo metu keliavęs pro šį regioną.

Viduramžių moneta slaptame stalčiuje

Viena moteris iš Derbišyro, Anglijos, kartą nusprendė pagaliau išsiaiškinti, ko gi yra vertas jos turimas karaliaus Jurgio II stiliaus rašomasis stalas, kurį ji paveldėjo iš tolimo giminaičio. Aukcionierius Edwardas Rycroftas iš „Hansons Auctioneers“ tyrinėdamas stalą aptiko mažą stalčių, apie kurį pati šeimininkė nė nenutuokė.

Ištyrinėjus šią slėptuvę nuodugniai, paaiškėjo, kad joje buvo paslėpta labai graži ir stora, 22 karatų prabos aukso moneta, datuojama 1365 metais. Ši moneta buvo pardavinėjama aukcione, pradinė kaina buvo 1025 doleriai, tačiau jos savininkė užsidirbo net keturis kartus daugiau nei rašomojo stalo, kuriame moneta buvo rasta, vertė.

Senovinis Bizantijos auksas

Izraelyje grupė bendrojo ugdymo mokyklos mokinių paprasčiausiai vaikštinėjo Zippori archeologinėje vietovėje šalia upelio, esančio Galilėjos regione, ir atrado senovinę auksinę monetą, datuojamą V a.

Izraelio senienų tarnybos ekspertai sako, kad moneta buvo nukaldinta Konstantinopolyje (dabartiniame Stambule) maždaug 420-423 metais. Tai pirmoji tokia moneta, rasta Izraelyje. Be to, tai itin reta moneta, ant kurios yra pavaizduotas Bizantijos imperatorius Teodosijus II.

Švedijos karūnos brangenybių vagystė

Karūnos brangenybių vagystė tikrai buvo visų dėmesį prikaustęs 2018 metų įvykis. Tuo metu du vyrai atvyko į Strengneso katedrą, esančią netoli Švedijos sostinės Stokholmo, ir pavogė dvi neįkainojamas brangenybes, priklausiusias XVI a. valdžiusiems monarchams Karoliui IX ir Kristinai. Vagys iš įvykio vietos pabėgo motorine valtimi – tarsi kokiame nors veiksmo filme.

Na, bet šių metų vasarį viskas pakrypo kita linkme. Pasirodo, kad plėšikai padarė klaidų ir įvykio vietoje paliko savo DNR pėdsakus. Be to, juos bėgančius matė ir vienas liudininkas. Galiausiai policijai nusikaltėlius pavyko susekti. Patys brangakmeniai irgi buvo atgauti – vienas apsaugininkas rado juos šiukšlių konteineryje netoli Stokholmo priemiesčio Okešbergo.

Romėniška „breksito“ moneta

30 metų vyrui, laisvalaikiu ieškojusiam įvairiausių lobių su metalo detektoriumi, ir jo broliui labai pasisekė: vieną kovo mėnesio rytą jie rado idealios būklės auksinę monetą, nukaldintą dar III a. Moneta buvo rasta netoli Anglijos uostamiesčio Doverio.

Ant monetos pavaizduotas Allectas – Romos Britanijos finansininkas, kuris galiausiai tapo imperatoriumi, atskyrė Britaniją nuo Romos imperijos ir ėmė valdyti ją kaip atskirą valstybę. Dėl dabartinės politinės padėties tarp Europos Sąjungos (ES) ir D.Britanijos, kai kurie šį imperatorių ėmė pravardžiuoti pirmuoju žmogumi, įvykdžiusiu „breksitą“.

Pati moneta sveria 4,3 g – panašiai kaip šių dienų D.Britanijos pensas. Rasta moneta buvo tokios geros būklės, kad ją atradę broliai iš pradžių pamanė, jog ji netikra. Lobis buvo parduotas „Dix Noonan Web“ aukcione birželio mėnesį už 665 tūkst. dolerių – tai suma, kuri yra 5 kartus didesnė, nei jos pradinė vertė.

Kol kas tai yra brangiausias Romos Britanijos pinigas, kada nors parduotas aukcione.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt

(15)
(2)
(13)

Komentarai (1)

Susijusios žymos: