„Tai turėtų išblaivyti klimato kaitos skeptikus“ – tyrimai atskleidė, kad tai ką dabar daro žmogus, prilygsta prieš 66 mln. metų nutikusiai katastrofai  (9)

Remiantis dešimtmetį trukusiu ir tarptautinės mokslininkų komandos atliktu tyrimu, žmogaus išmetamas anglies dioksido kiekis – prisidedantis prie klimato šiltėjimo – yra 100 kartų didesnis, nei visų Žemėje esančių ugnikalnių kartu sudėjus.


Bendras visų Žemėje esančių ugnikalnių išmetamas CO₂ kiekis per metus sudaro tik apie 0,3 gigatonas (109). Tai yra menkniekis, palyginus su žmonių pagaminamais kiekiais – vien 2018-aisiais pagaminome 37 gigatonas CO₂.

Tokie skaičiai reiškia, kad ugnikalnių poveikis klimato šiltėjimui nėra toks jau didelis, kaip kad teigiama kai kuriuose tyrimuose.

„Klimato skeptikai dažnai rodo pirštu į ugnikalnius, kaip galimą didžiausią CO₂ šaltinį, tačiau taip tikrai nėra“, – sakė Kembridžo universiteto vulkanologijos ir petrologijos profesorė Marie Edmonds.

Tolimoje praeityje yra įvykę keistų nutikimų, dėl kurių CO₂ lygis Žemėje buvo panašus į dabartinį. Tais atvejais į atmosferą pateko labai panašūs CO₂ kiekiai, kokius išmeta žmogus, ir pasekmės buvo katastrofiškos.

Vienas iš puikiai žinomų nutikimų yra prieš 66 milijonus metų į Žemę atsitrenkęs asteroidas ir jo sukeltos viską naikinančios pasekmės. Remiantis mokslininkų skaičiavimais, tąkart į atmosferą buvo išleista 425-1400 gigatonų CO₂. Ir dabartinis pramoninės civilizacijos poveikis Žemės atmosferai yra labai panašus.

Skaitomiausi Naujausi

„CO₂ kiekis, kuris dėl žmogaus kaltės per pastaruosius 10-12 metų yra patekęs į atmosferą, prilygsta tam kiekiui, kuris sukėlė katastrofiškus įvykius praeityje“, – teigė profesorė Edmonds.

„Mes esame tame pačiame anglies katastrofos lygyje ir tai turėtų išblaivyti [klimato kaitos skeptikus]“, – pridūrė Arkanzaso universiteto geologijos katedros docentė Celina Suarez.

Mokslininkai teigia, kad Žemės atmosferoje CO₂ kiekis vėl sumažėtų, tam prireiks labai daug laiko. „Tai susibalansuos, bet ne per tokį laiko tarpą, kuris yra reikšmingas žmonėms“, – teigė Suarez.

Mokslininkai paskelbė seriją dokumentų ir tyrimų išvadų, priklausančių vadinamajai „Deep Carbon Observatory“ pasaulinei ir 2009-aisiais įkurtai tyrimų programai. Plačiau su tyrimų rezultatais galite susipažinti čia.

Aut. teisės: Technologijos.lt
Autoriai: Darius Verbickas
(53)
(28)
(25)

Komentarai (9)