Skelbiama, kad Niujorke dirbantis gydytojas rado būdą sėkmingai gydyti savo pacientus. Trumpas tai vadina Dievo dovana, mokslininkai žiūri įtariai  (2)

Apie inovacijas ir technikos startuolius skelbiantis JAV tinklalapis „TechStartups Team“ rašo, kad Niujorke dirbantis gydytojas dr. Vladimiras Zelenko rado būdą sėkmingai gydyti savo pacientus, užsikrėtusius koronavirusu.

Teigiama, kad dr. V. Zelenko jau yra išgydęs 699 koronavirusu užsikrėtusius pacientus, naudodamas hidroksichlorokvino sulfatą, cinką ir azitromiciną („Z-Pak“).

Kaip teigiama „TheStartups Team“, prieš dvi savaites buvo paskelbta apie licencijuoto šeimos gydytojo V. Zelenko, dirbančio Niujorko valstijoje, sėkmingai iki pat visiško pasveikimo išgydytus 350 koronavirusu sirgusius pacientus. Gydytojas teigė naudojęs vaistų – hidroksichlorokvino, azitromicino (dar vadinamas „Z-Pak“, kuris naudojamas antrinių infekcijų gydymui) ir cinko sulfato mišinį. Dr. V.Zelenko tvirtino, kad taikant šį metodą, toks pacientų simptomas kaip dusulys išnyksta per 4-5 valandas.

Teigiama, kad šiuo metu Dr. Zelenko tobulina savo gydymo metodą. Sakoma, kad iki praėjusios savaitės vidurio jam jau buvo pavykę sėkmingai išgydyti 699 pacientus, susirgusius COVID-19.

Interviu su buvusiu Niujorko meru Rudy Giuliani daktaras dalinosi savo naujausių tyrimų rezultatais, kurie parodė, kad iš jo gydytų 699 pacientų nė vienas nemirė, nė vienas nebuvo intubuotas ir tik 4 paguldyti į ligoninę.

Dr. V.Zelenko pasakojo, kad visas gydymas kainuoja vos 20 JAV dolerių, taikomas 5 dienas ir nuo jo esą išgyja visi ligoniai. Jis šį sėkmingą gydymą vadina „Nemirti“ („Not to die“).

Vladimiras Zelenko pirmą kartą apie savo atradimą paskelbė prieš savaitę, savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje, kur kartu įdėjo vaizdo įrašą, kuriame paragino prezidentą Donaldą Trumpą „patarti šalies gyventojams vartoti šiuos vaistus.“

Žiūri įtariai

Kontroversiškas vaistas nuo koronaviruso, kurį Niujorko valstijoje V.Zelenko naudojo gydydamas savo pacientus, turinčius vidutinio sunkumo simptomus, dabar jau bandomas ir kitose trijose valstijose – o Niujorke jis skiriamas kritiniams ligoniams.

Toks išplitęs vaisto – antimaliarinio hidroksichlorokvino – vartojimas kai kuriems specialistams kelia nerimą, nes jo veiksmingumas gydant COVID-19 nebuvo patikrintas kontroliuojamu klinikiniu tyrimu – o taip pat bijoma, kad išaugusi paklausa nesukeltų vaisto trūkumo tiems, kuriems jo reikia gydymui nuo kitų ligų nei COVID-19. Aktyviai vaistą stumianti Donaldo Trumpo administracija ir konservatyvūs politiniai komentatoriai įžiebė dar karštesnes diskusijas apie šio vaisto naudojimą.

Praėjusią savaitę „Washington Post“ pranešė, kad su daktaru Vladimiru Zelenko, kuris portale „Forward“ aptarė vaisto panaudojimą derinant jį su antibiotikais, susisiekė prezidento D.Trumpo štabo naujasis viršininkas Markas Meadowsas. Artimas M.Meadowsui asmuo „Washington Post“ teigė, kad M.Meadowsas susisiekė su V.Zelenko ir Baltųjų rūmų ekspertai dabar vertina gydytojo protokolą.

Jau anksčiau D.Trumpas yra apibūdinęs vaistą kaip „Dievo dovaną kovoje su koronavirusu“. V.Zelenko, kurio pacientų daugumą sudaro daugiausia žydų ultraortodoksai iš Kiryas Joel miestelio Niujorko valstijoje, „Forward“ pasakojo, kad jis skyrė gydymą šiuo vaistu daugiau nei 500 vidutiniškai sergančių žmonių – ir tik nedaugeliui prireikė hospitalizacijos.

„Washington Post“ straipsnyje teigiama, kad Niujorke, kuriame užfiksuota daugiau nei užsikrėtimų SARS-CoV-2 virusu, valstybės pareigūnai dabar skuba skirti hidroksichlorokvino ir antibiotikų derinius tiems, kurie sunkiai serga koronavirusu – ir tiria rezultatus. Įprasta tvarka tokio gydymo patvirtinimas paprastai užtruktų devynis mėnesius – bet straipsnio teigimu, dabar užtruko tik tris dienas.

Nepaisant to, kad valdininkai ir kai kurie gydytojai skubiai skyrė pacientams tokį vaistų kokteilį, yra ir nerimaujančių – nes gerokai trūksta rimtų mokslinių tyrimų dėl tokio gydymo veiksmingumo. Aukščiausi JAV sveikatos apsaugos pareigūnai pranešimus apie Zelenko ir kitų sėkmę atmetė kaip „anekdotinius“.

JAV Johnso Hopkinso universiteto užkrečiamųjų ligų ekspertas daktaras Davidas Sullivanas – kuris tiria maliariją ir yra gerai susipažinęs su hidroksichlorokvinu – sako, kad vaistas gali turėti nedidelę įtaką kovoje su koronavirusu ir gali šiek tiek užkirsti kelią hospitalizavimui. Tačiau pasak jo, jei vaistas būtų toks efektyvus kaip, pavyzdžiui, streptokokinių bakterijų atžvilgiu efektyvus yra penicilinas – mes tai jau žinotume.

Ir jei Niujorko valstija pasitiki šiuo vaistu, tai Nevados valdžia elgiasi visiškai priešingai, rašo „Washington Post“: kol nežinoma daugiau apie vaisto poveikį koronavirusui ir jo sukeliamai ligai, jo skyrimas yra draudžiamas.

Žmonėms, sergantiems kitomis ligomis – pavyzdžiui, tokiomis kaip vilkligė – taip pat reikia hidroksichlorokvino, tačiau dėl didelio susidomėjimo jo taikymu koronaviruso atveju, tokie ligoniai jau pradeda susidurti su problemomis.

„Duomenų nedaug, – teigia Niudžersio gydytoja Rosy Joseph, kuri, kaip pati sako, yra ambulatoriškai skyrusi hidroksichlorokviną daugiau nei 50 pacientų, turinčių COVID-19 simptomų. – Bet šiuo metu nelabai yra iš ko rinktis, ką galėtume išbandyti“.

Gydytoja R.Joseph yra inkstų specialistė Hackensacko universiteto medicinos centre – ir yra gerai susipažinusi su hidroksichlorokvinu, nes skiria jį pacientams, sergantiems autoimunine liga vilklige. Ji teigia, kad iš pradžių ji pati šį vaistą skyrė tik tiems žmonėms, kurie patenka į didelės rizikos zoną sergant COVID-19 – tačiau dabar jį skiria visiems, kuriems būdingi ir vidutinio sunkumo simptomai – nes dabar JAV hospitalizuojama daug žmonių, kurie yra ir jaunesni nei 50 metų.

Medikė taip pat teigė palaikanti ryšį su „Crown Heights“ gydytoju, šiuo vaistu gydančiu šimtus pacientų. Oregono veteranų namų gydytojas teigė, kad gydo ir aštuonis didelės rizikos pacientus, kurių viruso testas buvo teigiamas.

„Matau pagerėjimą per 24–48 valandas, bet negaliu pasakyti, ar tai ligos eiga – neturiu kontrolinės grupės, kad galėčiau palyginti, ar tai vaisto poveikis“, – sako gydytojas Robertas Richardsonas.

Iš tiesų vienas tyrimas, kuriame dalyvavo 30 pacientų iš Kinijos, neseniai leido padaryti išvadą, kad vaisto skyrimas COVID-19 pacientams neturėjo pastebimos naudos.

Kadangi V.Zelenko, R.Joseph ir kiti gydytojai skiria vaistą be kontrolinio tyrimo, neįmanoma gauti statistinių duomenų, kurie parodytų, ar vaisto vartojimas iš tikrųjų padėjo žmonėms išvengti ligoninės.

Tačiau netrukus tokia informacija jau gali ir atsirasti – nes netrukus Niujorke turėtų prasidėti klinikinis tyrimas, kurį vykdys Minesotos universiteto infekcinių ligų ekspertas daktaras Davidas Boulware'as. Šiuo tyrimu bus bandoma išsiaiškinti, ar šis vaistas gali sumažinti simptomus žmonėms, kurie buvo paveikti viruso – ir ar tai gali užkirsti kelią hospitalizavimui žmonių, kurių viruso testas yra teigiamas.

Atrinkome geriausius pasiūlymus apsauginėms kaukėms iš Aliexpress ir Gearbest: viskas iš Europos sandėlių, maksimaliai greitas pristatymas į Lietuvą (Ribotas kiekis, labai greitai išperkama)

Dar viena kontroversija

Apie efektyvų gydymą hidroksichlorokvinu yra paskelbęs ir gana prieštaringai vertinamas prancūzas Didier Raoultas, dirbantis Užkrečiamųjų ir atogrąžų kilmės ligų tyrimų centro direktoriumi.

Prancūzas kaltinamas tuo, kad tyrime nebuvo atsitiktinių imčių ir gydymas nebuvo kontroliuojamas: 16 kontrolinių pacientų buvo gydomi skirtingose klinikose. Taip pat D.Raoultas kaltinamas ir manipuliavimu duomenimis – buvo keičiami pacientai, pridedami spekuliatyvūs duomenys. Galiausiai, tyrimas buvo paskelbtas leidinyje, kurį, kaip teigiama, didele dalimi pats D.Raoultas ir valdo.

Parengta pagal „TechStartups Team“, „Washington Post“ ir „Forward“.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt

(14)
(8)
(6)

Komentarai (2)

Susijusios žymos: