Papildyta. Devyni mūsų gyvenimus pakeitę išradimai, ekspertų pasmerkti mirčiai  (51)

Lemputė, telefonas, elektroninis paštas – jeigu esate savo srities specialistas, yra du būdai savo vardą išsaugoti visiems laikams – arba sukurti kažką naujo, arba… teigti, kad to padaryti neįmanoma. Jei norite būti atsimintas internete, rinkitės antrąjį variantą. Jūsų dėmesiui – devyni išradimų, pakeitusių mūsų gyvenimus, tačiau nepripažintų ekspertų, pavyzdžiai.


Elektros lemputė

„<…>pakankamai geras išradimas mūsų draugams už Atlanto <…> bet nevertas praktiško ar išsimokslinusio žmogaus dėmesio“ – Britanijos parlamento komiteto atsiliepimas apie Edisono lemputę, 1878.

„Kiekvienas, susipažinęs su šiuo išradimu, pasakys, kad tai – akivaizdi nesėkmė“ – Henris Mortonas, Stevenso technologijos instituto prezidentas, apie Edisono lemputę, 1880.

Nepaisant britų skepticizmo amerikiečių atžvilgiu, „akivaizdžią nesėkmę“ dabar galima surasti beveik kiekvienuose namuose.

Kintama elektros srovė

„Kvailioti su kintama srove – laiko gaišimas. Niekas ja nesinaudos, niekad“ – Tomas Edisonas, 1889.

Šis Tomo Edisono komentaras tiesiog verčia suabejoti jo, kaip išradėjo ir inovatoriaus, sugebėjimais. Žinoma, nederėtų pamiršti, kad Edisonas mėgo kandžiai pasisakyti apie savo konkurentą George’ą Westinghous’ą (kuris nusipirko kintamos srovės patentą iš Nikolo Teslos), bei pats tiekė nuolatinę elektros srovę.

Bet faktas yra faktas – kintamą elektros srovę bent jau kol kas perduoti lengviau bei efektyviau, tačiau jau pasigirdo mokslininkų kalbų apie sugrįžimą prie nuolatinės srovės perdavimo.

Asmeninis kompiuteris

„Mes pasiekėme kompiuterių galimybių ribą“ – Johnas Von Neumannas, 1949

Garbusis matematikas kaip reikalas prašovė pro šikšnelę – išradus mikroprocesorius, kompiuterių progresas ėmė augti kaip ant mielių. Kompiuteriai leido žmonijai susikalbėti, stebėti ir reguliuoti savo planetą – ir kompiuterių galimybių ribos vis dar nematyti.

Mikroprocesorius

„Bet kam… jis tinka?“ – IBM Pažengusių skaičiavimo sistemų inžinierius, apie mikroprocesorių, 1968.

Tikrai – kur galima pritaikyti mikroprocesorių? Beveik visuose prietaisuose, turinčiuose elektroniką – menkniekiuose, transporto priemonėse, kompiuterių tinkluose, elektrinėse, namuose, ofisuose ir beveik visose šiuolaikinio gyvenimo sferose. Kitur, be abejo, jo nepritaikysi.

Duomenų perdavimas

„Dar prieš žmogui pasiekiant mėnulį, jūsų paštas bus per porą valandų pristatomas iš Niujorko į Australiją valdomomis raketomis. Mes esame ant raketinio pašto slenksčio“ – Arthuras Summerfieldas, JAV pašto viršininkas valdant Eisenhoweriui, 1959

„Dokumentų perdavimas telefono laidais yra iš principo įmanomas, tačiau gebantis tai daryti aparatas toks brangus, kad tai niekada netaps praktiniu pasiūlymu“ – Dennis Gaboras, Didžiosios Britanijos fizikas, 1962

Gaboras gavo Nobelio premiją už holografijos išradimą, tačiau nesugebėjo numatyti modemo ir elektroninio pašto galimybės. Dabar už porą centų galima pasiųsti ištisas bibliotekas – ir nesinaudoti raketomis.

Apsipirkimas neišeinant iš namų

„Nuotolinis apsipirkimas, nors ir visai tikėtinas, sužlugs – nes moterys mėgsta išeiti iš namų, liesti prekes, mėgsta galimybę persigalvoti.“ – „TIME“, 1966.

Tiesa, kad abi lytys mėgsta perkant pačiupinėti daiktus. Bet ar tai reiškia e-komercijos žlugimą? „PayPal“ pelnas rodo, kad nuotolinis apsipirkimas jau įsitvirtino.

Automobilis

„Įprastinė „karieta be arklių“ šiuo metu yra prabanga, skirta turtingiesiems; ir nors jos kaina ateityje ko gero kris, ji, be abejo, niekada nebus taip paplitusi, kaip dviratis“ – „Literary Digest“, 1899.

Jeigu tai būtų buvusi teisybė… bet vidaus degimo variklis net nesiruošia sustoti – vien tik 2005 metais į pasaulio gatves išriedėjo apie 53 milijonus naujų automobilių. Ačiū Dievui, kai kurie jau iš naujo atranda dviratį ir permąsto automobilio koncepciją.

Televizija

„Nors teoriškai ir techniškai televizija yra tikėtina, ji yra neįmanoma iš komercinio ir finansinio požiūrio taško, tai – išradimas, kurio vystymo svajonėms švaistyti laiko nereikia“ – Lee DeForest, JAV radijo pionierius ir vakuminio ekrano išradėjas, 1926.

Pasvajok! Vien tik JAV yra 220 milijonų tokių „neįmanomybių“. Televizija yra visur – tiesa, gaila, kad senieji televizorių modeliai grūste prigrūsti švino, tačiau nauji televizoriai – ekologiškai švarūs.

Galimybės

„Viskas, kas galėjo būti išrasta, buvo išrasta“ – šie žodžiai priskiriami Charlesui H. Duelliui, JAV patentų ofiso komisijos nariui, 1899, nors, ko gero jis to nesakė; tad paskutinis žodis atitenka aktoriui ir humoristui Peteriui Ustinovui:

„Jei pasaulis staiga susisprogdintų, paskutinis girdimas balsas būtų eksperto, teigiančio, kad tai – neįmanoma.“

Kiekviena įdomi istorija – tam tikras „moralas“ ateinančioms kartoms. Ir koks gi šių istorijų moralas?..


Na ką, tolesnis „auksinių pasisakymų“ papildymas, kurį komentaruose pateikė vienas iš mūsų portalo skaitytojų – Tas_pac. Kilo įtarimas, jog tokių „perliukų“ ne tik šimtais prisakyta, bet ir prisakoma kasdien.

Televizija ir radijas

Televizija bet kokioje rinkoje neišsilaikys daugiau šešių mėnesių. Žmonėms greitai nusibos kiekvieną naktį spoksoti į medinę dėžutę. – Darryl F. Zanuck, 20th Century-Fox vadovas, 1946 m.

Radijas neturi ateities. – lordas Kelvinas (1824-1907), britų matematikas ir fizikas.

Telefonas

Vadinamasis „telefonas“ turi per daug trūkumų, kad jį būtų galima rimtai laikyti praktišku bendravimo įrenginiu. Dėl to šis įrenginys neturi mums jokios vertės. – Western Union vidinis memorandumas, 1878 m.

Protingi žmonės žino, kad yra neįmanoma laidais perduoti balsą ir net jei tai būtų įmanoma, toks įrenginys neturėtų jokios praktinės vertės. – Boston Post vedamasis, 1865 m.

Transportas

Jokia žinomų medžiagų, įrenginių ar jėgos formų kombinacija negali sukurti praktiškos mašinos, galinčios skristi ilgus atstumus. – astronomas ir JAV Jūrų observatorijos vadovas Simon Newcomb (1835-1909).

Kas galėtų būti akivaizdžiau absurdiška už mintį, jog garvežiai ateityje galėtų keliauti dvigubai greičiau už karietas? – The Quarterly Review, Anglija, 1825 m. kovas.

Sunkesnės už orą skraidymo mašinos nėra įmanomos. – lordas Kelvinas (1824-1907), britų matematikas ir fizikas.

Keliauti geležinkeliais dideliu greičiu yra neįmanoma, nes keleiviai, negalėdami kvėpuoti, uždustų. – daktaras Dionysus Lardner (1793-1859), fizikos ir astronomijos profesorius.

Lėktuvai yra įdomūs žaislai, tačiau jie neturi jokios karinės vertės. – maršalas Ferdinand Foch, prancūzų karo strategas ir karininkas Pirmojo pasaulinio karo metu.

Kvaila įsivaizduoti, jog ilgais atstumais pervežant keleivius, automobiliai kada nors pakeis geležinkelius. – Amerikos geležinkelių kongresas, 1913.

Žmonės lygiai taip pat sėkmingai gali įsivaizduoti ir kelionę į mėnulį, kalbėdami apie galimybę pritaikyti garo variklį audringame šiaurės Atlanto vandenyne. – daktaras Dionysus Lardner (1793-1859), fizikos ir astronomijos profesorius.

Kompiuteriai

Nėra jokios priežasties, kad koks nors individas turėtų kompiuterį namie. – Ken Olson, Digital Corporation prezidentas, 1977 m.

Internetas katastrofiškai sugrius 1996 metais. – Robert Metcalfe, interneto išradėjas.

Kompiuteriai ateityje svers ne daugiau 1,5 tonos. – Popular Mechanics, 1949 m.

Mes pasiekėme kompiuterių galimybių ribą. – John Von Neumann, 1949 m.

Manau, kad pasaulinėje rinkoje egzistuoja galbūt penkių kompiuterių poreikis. – Thomas J. Watson, IBM vadovas, 1943 m.

Kosmoso tyrinėjimas

Nerealiai idėjai pasiekti Mėnulį nėra jokios vilties, kadangi egzistuoja neperžengiami barjerai, išvengiant Žemės gravitacijos jėgos. – daktaras Forest Ray Moulton, Čikagos universiteto astronomas, 1932 m.

Įtalpinti žmones į kelių pakopų raketą, nuskraidinti ją link Mėnulio gravitacijos lauko, kur keleiviai galėtų atlikti mokslinius stebėjimus, galbūt nusileisti gyvi ir tada sugrįžti į Žemę – visa tai yra audringa išmonė, verta Žiulio Verno. Aš galiu pakankamai drąsiai teigti, jog tokia žmogaus kelionė niekada neįvyks, nepaisant visų ateities pasiekimų. – Lee DeForest, amerikiečių išradėjas, 1926 m.

Medicina ir sveikata

Pilvas, krūtinė ir smegenys visada bus nepasiekiami protingam ir humaniškam chirurgui. – seras John Eric Ericson, karalienės Viktorijos chirurgas, 1873 m.

Luiso Pastero mikrobų teorija yra absurdiška fantazija. – Pierre Pachet, fiziologijos profesorius, 1872 m.

Skausmo panaikinimas operacijos metu yra fantazija. Absurdiška bandyti jos siekti… Chirurgijoje peilis ir skausmas yra du žodžiai, kurie turi būti visada susieti su paciento sąmone. – daktaras Alfred Velpeau, prancūzų chirurgas, 1839 m.

Atsiranda įrodymų, jog rūkymas turi gydantį poveikį, tikrai vertingą rūkantiesiems. – Philip Morris prezidentas, 1962 m.

Cigaretės niekada netaps populiarios. – F. G. Alton, cigarų gamintojas, 1870 m.

Branduolinė galia

Bet kas, kas teigia, jog iš atomų transformacijos galima gauti energijos, kalba nesąmones. – branduolinės fizikos tėvas Ernest Rutherford, 1933 m.

Nėra jokios tikimybės, kad žmogus kada nors galėtų panaudoti atomo galią. Graži viltis, kad galėsime naudotis atomine energija, kai mums pasibaigs anglis, yra visiškai nemoksliška utopinė svajonė, vaikiška fantazija. – Robert A. Millikan (1863-1953), JAV fizikas, Nobelio premijos laureatas.

Nėra net menkiausios užuominos apie tai, kad branduolinė energija kada nors bus pasiekiama. Tai reikštų, kad atomas turėtų būti sąmoningai suskaldomas. – Albert Einstein, 1932 m.

Visas per metus branduolinės jėgainės pagaminamas atliekas galima sutalpinti po stalu. – JAV prezidentas Ronald Reagan, 1980 m.

Mokslas apskritai

Kalbant apie apšvietimą elektrą, daug argumentų jau buvo pasakyta tiek už, tiek prieš, bet aš manau, kad galiu neabejodamas teigti, jog po parodos Paryžiuje apie tokį dalyką niekada nebeišgirsime. – Erasmus Wilson, Oksfordo universiteto profesorius, 1878 m.

Man jau nusibodo visas šis dalykas, vadinamas mokslu… Mes per paskutiniuosius kelerius metus išleidome jam milijonus ir atėjo laikas tai sustabdyti. – Simon Cameron, JAV senatorius, 1861 m.

Vadinamosios Einšteino teorijos yra tik sąmonės, užterštos liberaliomis ir demokratinėmis nesąmonėmis, kliedesiai, visiškai nepriimtini vokiečių mokslo vyrams. – daktaras Walter Gross, 1940 m.

Šitas jaunas beprotis siūlo apšviesti Londono gatves – spėkite su kuo – su garais! – seras Walter Scott (1771-1832), reaguodamas į siūlymą miestų apšvietimui naudoti dujas.

Apie 80 % mūsų oro užterštumo atsiranda iš augalijos išskiriamų angliavandenių. Taigi nepersistenkime, ribodami žmogaus sukurtų įrenginių išmetamų medžiagų kiekį. – JAV prezidentas Ronald Reagan, 1980 m.

Aš nematau jokių priežasčių, kodėl mano knygoje išdėstyti požiūriai turėtų sukrėsti kieno nors religinius jausmus. – Charles Darwin, evoliucijos teorijos kūrėjas, 1859 m.

Kulkosvaidis yra labai pervertintas; dviejų tokių ginklų tūkstančiui vyrų yra daugiau nei pakankamai. – generolas Douglas Haig, 1915 m.

Aut. teisės: alfa.lt
(8)
(1)
(6)

Komentarai (51)