Dalelių greitintuvas LHC atšaldytas iki darbinės temperatūros  (5)

Dalelių greitintuvas CERN tyrimų centre jau atšaldytas iki kosmoso šalčio – minus 271 laipsnio pagal Celsijų. Didžiulių magnetų, nukreipiančių dalelių spindulį, superlaidumą garantuojanti žema temperatūra palaikoma naudojant skystą helį. Teigiama, kad greitintuvas gali vėl būti paleistas antroje lapkričio pusėje.


Greitintuvas sugedo pernai rugsėjį, praėjus kelioms dienoms po paleidimo. Tuomet sutrikus agentų veikimui, daugybė skysto helio išsiliejo į tunelį. Po incidento dalelių greitintuvą teko sušildyti, nes tik taip jį buvo galima suremontuoti.

Galingiausia fizikos laboratorija, esanti ant Šveicarijos ir Prancūzijos sienos, jau lapkričio mėnesį pradės tolesnius įrangos bandymus. Paleidę daleles į 27 kilometrų ilgio greitintuvą, mokslininkai tikisi atskleisti įvairias fizikus kamuojančias pasaulio paslaptis (apie tai išsamiau galite paskaityti šioje kategorijoje esančiuose straipsniuose).

Eksperimento metu vamzdžiais, einančiais pro magnetus, bus paleisti du protonų srautai. Jie priešingomis kryptimis aplink pagrindinį žiedą keliaus šviesos greičiui artimu greičiu. Tam tikrose tunelio vietose protonų skriejimo trajektorijos susikirs, o dalelės viena į kitą atsitrenks su pakankamai didele energija. Mokslininkai tikisi, kad tuoj po susidūrimo susikurs naujos ir labai nestabilios mokslo dar nefiksuotos dalelės, o tai pateiks fundamentalių naujų įžvalgų apie pasaulio prigimtį bei jame veikiančias jėgas.

Greitintuvo veikimo temperatūra yra vos šiek tiek didesnė už „absoliutų nulį“ (minus 273,15 laipsnių) – mažiausią galimą temperatūrą. Palyginimui, tolimuose kosmoso regionuose temperatūra yra maždaug minus 270 laipsnių. Tokiame šaltyje iki šiol neveikė nė vienos fizikos laboratorijos įranga - nekeista, jog tokia sudėtinga sistema kartais sugenda.

Prieš paleidžiant dalelių srautą į 27 kilometrų ilgio greitintuvo žiedą, inžinieriai dar turės atidžiai patikrinti mechanizmo aušinimo apsaugos sistemą ir tęsti magnetų apkrovų bandymus. Nedidelė testinė srovė į greitinančius magnetus gali būti paleista jau po savaitės. Šių bandymų metu išspinduliuotos dalelės tekės tik dalimi greitintuvo, o ne visu jo žiedu. Mokslininkai tikisi, kad visu žiedu dalelės galėtų pradėti skrieti lapkritį. Vėliau dalelių energija bus padidinta, kad imtų vykti didelės energijos susidūrimai. Tai ir bus greitintuvo mokslinės programos pradžia.

Planuota, kad didelės energijos susidūrimai ims vykti gruodį, tačiau dabar labiau tikėtinas laikas – sausio mėnuo, teigia CERN komunikacijos vadovas Jamesas Gilliesas.

Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (5)

Susijusios žymos: