Švedijoje kompensacijos už USB atmintines ir atminties diskus – nuo birželio  (9)

Švedijos autorių organizacija „Copyswede“ ir informacijos laikmenas importuojančios bei gaminančios įmonės sutarė, kad autorių naudai renkama kompensacija už USB atmintines ir išorinius atminties diskus bus taikoma nuo birželio 1 dienos.

Vadovaujantis Švedijos Vyriausybės nutarimu naujos kompensacijos už kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais turėjo būti pradėta rinkti nuo balandžio pradžios. Tačiau įrangos gamintojai ir importuotojai prašė daugiau laiko pasiruošti permainoms, rašoma Lietuvos gretutinių teisių asociacijos pranešime spaudai. Kaimyninėje šalyje taip pat svarstoma galimybė kompensacijas už kūrinių kopijavimą taikyti ir mobiliesiems telefonams, su vidine atmintimi ir kūrinių atgaminimo funkcijomis.

„Produktai, kuriais galima kopijuoti kūrinius asmeninėms reikmėms, turėtų būti įtraukti į kompensavimo schemą. Mobilieji telefonai turi vidinę atmintį, kurioje, pavyzdžiui, galima laikyti muziką“, – kalbėjo Mattas Akerlindas, „Copyswede“ vadovas.

Vadovaujantis ES direktyva ir nacionaliniais teisės aktais, atlyginimas autoriams ir atlikėjams už kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais taikomos daugumoje valstybių. Jų netaiko Didžioji Britanija, Airija, Kipras, kur kopijuoti kūrinius draudžiama.

Sąrašas laikmenų ir įrenginių, nuo kurių pardavimo skaičiuojamos kompensacijos, taip pat kompensacijų dydžiai skiriasi. Anksčiau kompensacijos buvo renkamos daugiausia tik už CD ir DVD pardavimą. Šiuo metu vis daugiau šalių kompensacijos nustatomos MP3 grotuvams, USB atmintinėms, išoriniams atminties diskams, mobiliesiems telefonams ar planšetiniams kompiuteriams.

Iki šiol Lietuvoje kompensacijos taikomos tik pasenusioms laikmenoms – kasetėms, CD, DVD diskams. Daugiau kaip prieš metus Kultūros ministerija parengė Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pataisas, kuriomis laikmenų ir įrenginių sąrašas būtų išplėstas. Tačiau įstatymo pataisos iki šiol nepriimtos.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(0)
(0)
(0)

Komentarai (9)