Radaro įrenginys galvos traumą diagnozuoja skenuodamas žmogaus eiseną  (0)

Džordžijos technologijų instituto mokslininkai sukonstravo radaro įrenginį, kuriuo skenuojant asmens eiseną galima tiksliai ir greitai įvertinti, ar žmogus patyrė galvos traumą. Akivaizdu, jog toks daikčiukas praverstų tiek sporto aikštelėse, tiek mūšio lauke.

Vargu, ar bereikia aiškinti, kad pakartotini galvos smegenų sukrėtimai organizmo sveikatai – ne į naudą. Tačiau ir vienintelis galvos smegenų sukrėtimas pavojingas – smegenys gali patirti ilgalaikę žalą. Ypač, jei sukrėtimas taip ir lieka nediagnozuotas, o asmens galva netrukus patiria naujų smūgių. Tiesa, diagnozuoti galvos smegenų sukrėtimą – ne visai paprasta.

Kad kritinėje situacijoje smegenų sukrėtimą nustatyti būtų galima greičiau, inžinieriai iš Džordžijos technologijų instituto sukūrė mikrobangų įrenginį, kuris siunčia signalus į žingsniuojančio žmogaus kūną. Atsimušę nuo kūno signalai grįžta atgal į įrenginį. Nuskenuotame eisenos vaizde įrenginys atskirai išanalizuoja rankų, kojų, liemens judesius ir tokiu būdu asmens eisenoje ieško įtartinų signalų, bylojančių apie galimai patirtą smegenų pažeidimą.

Įrenginio konstruktoriai savo kūrinį jau išmėgino eksperimente, kurio metu tyrimo dalyviai buvo paprašyti vaikščioti su vaizdą kiek iškreipiančiais akiniais (grubi smegenų sukrėtimo poveikio analogija) ir be jų. Paaiškėjo, jog užsidėjus akinius žmonių eisena pasikeičia, o minimalius eisenos pokyčius infraraudonųjų spindulių radaro sistema sėkmingai fiksuoja. Tyrimo dalyvių paprašius žingsniuojant išvardinti metų mėnesius atbuline tvarka, aparatas užfiksavo dar žymesnius eisenos pokyčius.

Įrenginio prototipas dar nėra ištobulintas – kol kas jis yra gana gremėzdiškų gabaritų. Įrenginio išradėjai šiuo metu tęsia bandymus, siekdami padidinti įrenginio diagnostinių funkcijų tikslumą. Tačiau panašu, kad netolimoje ateityje tokiu įrenginiu galės naudotis ne tik treneriai ar sporto medicinos bei kineziterapijos specialistai, bet ir kariuomenės gydytojai.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(0)
(0)
(0)

Komentarai (0)