Nauja valdžia, nauja tvarka: Lietuva turės naują energetikos strategiją  (4)

Lietuvai nereikalingas Japonijos korporacijos „Hitachi“ siūlytas atominės elektrinės reaktorius, nes jis yra per didelis, teigia ūkio ministrė socialdemokratė Birutė Vėsaitė. Ji, be kita ko, priekaištauja estams ir latviams, kurie reikalauja parodyti ekonominį projekto naudingumą ir vengia prisiimti atsakomybę.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„Žinote, šiuo klausimu yra atsakinga energetikos ministerija ir dabar yra pasitelkti tiek vietiniai, tiek tarptautiniai ekspertai, kurie atlieka skaičiavimus, tačiau, kadangi gilinausi į šitą klausimą (iki vasario mėnesio Ūkio ministerija buvo Visagino atominės elektrinės akcininkė), tas reaktorius, kurį siūlė mums „Hitachi“, Lietuvai tikrai nėra reikalingas ir nėra naudingas“, - ketvirtadienį interviu Žinių radijui sakė B.Vėsaitė, paklausta, ar turi nuomonę, kokius energijos generavimo šaltinius turėtų pasirinkti Lietuva.

Pasak jos, Lietuva negalėtų užtikrinti rezervų, reikalingų dideliam reaktoriui.

„Praktiškai būtų labai sudėtinga užtikrinti ir rezervą, nes nėra antros jungties su Lenkija. Dar pirmoji nėra pabaigta. Na, sakyčiau, pirmiausia reikia atlikti namų užduotis, o paskui jau ištarti galutinį sprendimą“, - teigė ūkio ministrė.

B.Vėsaitė pabrėžė, jog Lietuva pirmiausia turi pertvarkyti šilumos ūkį, o ne plėtoti naujos branduolinės jėgainės projektą.

"Dėl šio projekto (naujos AE) aš turėčiau pasakyti, kad vertėtų susilaikyti. Yra ir kitų generavimo šaltinių, yra atsinaujinantys šaltiniai, ypač biokuras. Mes tikrai turėtume pirmiausia užsiimti šilumos ūkio pertvarka ir tikrai neversti vartotojų mokėti aukščiausia kaina, kaip šiandien yra", - kalbėjo B.Vėsaitė.

Ministrės teigimu, naujos AE projektas turi būti regioninis, tačiau latviai ir estai esą nenori investuoti ir prisiimti įsipareigojimų.

"Estai ir latviai elgiasi daug pragmatiškiau. Jeigu net, tarkime, nuo pat pradžių į šį projektą būtų įsijungę estai ir latviai, ir dėtų lygiomis dalimis finansinės lėšas ir savo įsipareigojimus, tai Lietuvai būtų daug drąsiau dalyvauti šiame projekte. Dabar, kai man tenka susitikti su jais, tai jie dabar reikalauja parodyti ekonominį naudingumą, tada ateis. Atleiskite, jei tai yra regioninis projektas, tai dalyvaukime visi kartu - dedame lygiomis dalimis savo lėšas ir dalinamės atsakomybę. Dabar, deja, to nėra ir padarytos klaidos nuo pat pradžių", - sakė ūkio ministrė.

A.Butkevičius: čia jos asmeninis pareiškimas

Ūkio ministrė socialdemokratė Birutė Vėsaitė, pareiškusi, kad Japonijos korporacijos "Hitachi" siūlytas atominės elektrinės reaktorius Lietuvai nereikalingas, nėra susipažinusi su mokslininkų parengta medžiaga dėl šalies energetikos strategijos, sako premjeras Algirdas Butkevičius. Komentuodamas kitą savo partijos kolegės pareiškimą, kad trečiąjį Europos Sąjungos (ES) energetikos paketą Lietuva galėjo įgyvendinti lėčiau, jis dar kartą pakartojo, jog Vyriausybė nekeičia savo nuomonės dėl šio paketo.

"Aš kiek žinau, ji nėra susipažinusi su šita visa paruošta medžiaga (darbo grupės rengiamu atnaujintos energetikos strategijos projektu). Tai čia yra jos, aš manau, asmeninis pareiškimas", - ketvirtadienį žurnalistams sakė A.Butkevičius, paprašytas pakomentuoti B.Vėsaitės pasisakymą.

"Jau vieną kartą mano kabinete buvo pristatyta Lietuvos energetikos instituto mokslininkų atlikta studija. Ji dar nėra išbaigta iki galo. Ateinančia savaitę jie vėl pristatys man, ir bus jau pakviesti ir specialistai. Tuo pagrindu Seime pristatysiu Lietuvos energijos naują strategiją. Tai yra strategija su mokslininkų paskaičiavimais ir įvertinus visus modelius", - teigė jis.

Pasak jo, "viešai bus finansiškai įvertinta, kiek galėtų kainuoti atominės elektrinės statyba ir bus įvertinti parengiamieji darbai, jeigu bus pasirinkta tokia statyba".

"Taip pat bus kitas lygiagretus projektas, jeigu mes atominės elektrinės nestatome, kokią mes matome Lietuvos energetiką ateityje", - pridūrė Vyriausybės vadovas.

Komentuodamas B.Vėsaitės pareiškimą, kad trečiąjį Europos Sąjungos (ES) energetikos paketą Lietuva galėjo įgyvendinti lėčiau, premjeras kalbėjo, kad jo vadovaujama Vyriausybė nekeičia nuomonės dėl paketo įgyvendinimo.

"Aš aiškiai dar kartą pasikartosiu - būdamas ir Briuselyje, ir ponui (Jose Manueliui) Barroso ir ponui (Martinui) Schulzui ir komisarui (Gunteriui) Oettingeriui aiškiai pasakiau, kad šita Vyriausybė nekeičia savo nuomonės dėl Trečiojo energetikos paketo įgyvendinimo", - teigė premjeras, paklaustas, kaip vertina ūkio ministrės pasisakymą.

Trečiojo energetikos paketo, kuris numato dujų perdavimo, tiekimo ir skirstymo veiklų atskyrimą, įgyvendinimas sukėlė ginčų tarp Lietuvos ir "Gazprom". Pagal šį paketą Lietuva iki 2014 metų pabaigos ketina atskirti "Lietuvos dujų", kurių 37,1 proc. akcijų valdo "Gazprom", veiklas - magistraliniai dujotiekiai atiteks nuo "Lietuvos dujų" atskiriamai naujai įmonei.

Lietuvos Vyriausybė žada šį pavasarį apsispręsti, ar tęsti Visagino atominės elektrinės projektą. Pagal pirminius planus, jėgainę statytų Baltijos šalių energetikos įmonės ir Japonijos korporacija "Hitachi".

Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas neseniai pareiškė remiantis Visagino atominės elektrinės projektą, nes, jo teigimu, alternatyvos yra blogesnės.

Lietuvos Vyriausybė žada šį pavasarį apsispręsti, ar tęsti Visagino atominės elektrinės projektą. Pagal pirminius planus, jėgainę statytų Baltijos šalių energetikos įmonės ir Japonijos korporacija "Hitachi".

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: alfa.lt
(2)
(0)
(0)

Komentarai (4)