Bičių „karinis parengimas“ – vabzdžiai mokomi įsidėmėti sprogmenų kvapą  (0)

Oficiali statistika byloja, kad nuo 1991 m. kariniuose Balkanų konfliktuose apie 2,5 tūkst. žmonių žuvo sprogus minoms. Vien Kroatijos teritorijoje per ketverius karo metus buvo padėta apie 90 tūkst. minų.

Bitė sugeba įsidėmėti sprogmenų kvapą, kurio vėliau ji tikslingai ieško.

„Bitė sugeba įsidėmėti sprogmenų kvapą, kurio vėliau ji tikslingai ieško, – pasakojo Zagrebo universiteto profesorius Nikola Kežičius – Mes padarėme išvadą, kad bitės gali tiksliai surasti objektą (sprogmenį), ir savo eksperimentų rezultatais esame labai patenkinti.“

Bičių „kariniu parengimu“ besirūpinantis N.Kežičius pabrėžė, kad dėl itin jautrios uoslės bitės gali ne tik įsiminti, bet ir greitai atpažinti sprogmenį, kurio sudėtyje yra trotilo. Bičių „dresavimo“ procesas vyksta taip: eksperimentinėje aikštelėje tyrėjai įrengia „šėryklėles“ – kai kuriose jų, be cukraus, pabarstyta ir trotilo. Taip daroma, kad sprogmenų kvapas bitėms asocijuotųsi su maistu.

„Nesakome, kad rasime visas minas, – pareiškė kroatų mokslininkas. – Tačiau minų laukus reikia nuodugniai pertikrinti, nes nukenksmintuose minų laukuose gali likti nesurastų užtaisų. Kaip tik tais atvejais bitės labai pagelbėtų išminuotojams.“

Be bičių, minų pasaulyje ieško specialiai dresuoti šunys ir žiurkės, tačiau šie gyvūnai dažnai patys tampa minų aukomis.

Aut. teisės: TV3
TV3

(2)
(0)
(0)

Komentarai (0)