Viso pasaulio internautams ruošiama netikėta dovana  (11)

Mažutė Antigvos sala Karibų jūroje, panašu, gali labai skaudžiai įgelti JAV už tai, kad prieš dešimtmetį pastaroji sunaikino Antigvoje klestėjusią veiklos rūšį – interneto azartinius lošimus, kurie mažai salelei kasmet sukraudavo milijardus dolerių.

Salos gyventojai džiūgauja, o amerikiečiams nusimato iki šiol neregėto dydžio galvos skausmas: kaip atlygį už atimtą pajamų šaltinį Antigva gaus atvirą prieigą prie visų JAV registruotomis autorystės teisėmis saugomų filmų, knygų, muzikos ir programinės įrangos. Su teise tuo turiniu dalintis kaip tik jiems patinka.

O tai iš esmės reiškia, kad visi naujausi per JAV kabelines televizijas rodomi serialai jau tą pačią dieną teisėtai atsiras internete ir galės būti paskleisti po pasaulį už simbolinę kainą ar net apskritai nemokamai – be jokios prievolės kompensuoti nuostolius autorių teisių turėtojams JAV.

Istorija prasidėjo šio amžiaus pradžioje, kuomet Antigva klestėjo kasmet per interneto lošimus į šalį pritraukdama po kelis milijardus dolerių. Tai buvo antra pagal dydį šalies pramonės šaka, kurią JAV nukirto uždrausdamos lažybų paslaugas siūlyti amerikiečiams. Antivga tikina, kad toks draudimas sugriovė nedidelės valstybės, kurioje gyvena vos 80 tūkst. žmonių, ekonomiką.

Salos valdžia pateikė skundą Pasaulio prekybos organizacijai (PPO) – ji apkaltino JAV pažeidus tarptautinės laisvos prekybos reikalavimus ir ginčą laimėjo. O kaip kompensaciją PPO Antigvai pasiūlė teisę suspenduoti JAV autorių teises bet kokiai turinio formai, kurios maksimali bendra vertė yra 21 mln. JAV dolerių per metus, rašo „Motherboard“.

„Kompensacija yra suteikiama pagal PPO teisę ir, priešingai nei viešai tikina JAV atstovai, tai nebus „piratavimas“ ar intelektinių teisių pažeidimas. Tai bus teisėtas intelektinių nuosavybės teisių suspendavimas pagal PPO specialios jurisdikcijos teismo sprendimą“, - sako pranešime spaudai dar sausį rašė Antigvos ir Barbudos vyriausybė.

Po dešimtmečio nesėkmingų derybų ir teisnių tampymųsi, sausį PPO galų gale parengė galutinį sprendimą. O praėjusią savaitę Antigvos valdžia paskelbė, kad specialus komitetas netrukus pabaigs įstatymą, reglamentuojantį turinio skleidimo terpę. Be to, salelė ieško partnerių šiai terpei išnaudoti.

Antigvos valdžios ryšių su visuomene agentūros išplatintame pareiškime rašoma:

„Nors komiteto veikla yra konfidenciali, manoma, kad jis Antigvos ir Barbudos vyriausybei rekomenduos įsteigti organizaciją, kuri valdytų platformą, sukurtą siekiant monetizuoti Amerikietiškų intelektinių teisių suspendavimą, kurį anksčiau šiais metais leido PPO.

Kiek žinoma, vietiniai įstatymai, būtini reglamentuoti šias priemones, yra paskutinėse kūrimo fazėse ir rengiamasi juos pateikti Parlamento svarstymams. Be to, rengiamas ir netrukus bus viešai paskelbtas konkursas privačiam sektoriui, pageidaujančiam dalyvauti turinio skleidimo platformos veikloje“.

Kol kas galima tik spėlioti, kaip bus organizuojama nauja Antigvos piratinio turinio svetainė ir kaip ji paveiks rinkas. Ar ji stipriai pakenks JAV pramogų pramonei? Kaip su šia svetaine kovos didžiausi JAV pramoginio turinio intelektinių teisių gynėjai MPAA ir RIAA? Kas teiks turinio skleidimo paslaugas? Kokiu būdu Antigva iš to turinio platinimo uždirbs? Kaip ji viešins savo naują rinką? O gal netrukus galėsime visiškai nemokamai naudotis milžiniška dalimi visų pasaulyje sukuriamų intelekto nuosavybės teisėmis saugomų produktų? Jeigu taip – ar Antigva sugebės užtikrinti sklandų milžiniškų informacijos srautų judėjimą?

Patikimos informacijos, galinčios atsakyti į bet kurį iš šių klausimų, nėra. Bet gegužę „TorrentFreak“ skelbė, jog „The Pirate Bay“ yra vertinami kaip potencialūs Antigvos partneriai.

Aut. teisės: delfi.lt

(29)
(0)
(2)

Komentarai (11)