"Bukminsterfulereno" rutuliukai: JAV uždraustas mirtinai pavojingas žaislas – tik suaugusiems (Video)  (23)

Šie šratukai uždrausti todėl, kad mirtinai pavojingi. Tačiau kartu jie – mirtinai įspūdingi. Tokių JAV prekyvietėse įsigyti nebepavyks, tačiau jie ir toliau gyvuoja juos įsigijusiųjų namuose. Nors dėl šiurpaus poveikio organizmui jų prekyba JAV buvo ne tik uždrausta – gamintojai buvo įpareigoti atšaukti visus parduotus šio žaislo komplektus.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2014-09-02 "Bukminsterfulereno" rutuliukai: JAV uždraustas mirtinai pavojingas žaislas – tik suaugusiems (Video)  (23)
Tai – magnetiniai šratukai, prekyba kuriais šią vasarą buvo uždrausta. 2009 m. Craigas Zuckeris ir Jake'as Bronsteinas susimetė po tūkstantį "žalių" ir įkūrė bendrovę "Maxfield and Oberton", kuri rūpintųsi žaislo, pavadinto "Buckyballs", importu ir rinkodara (lygiai taip pat sutrumpintai vadinamos sferinės fulereno molekulės, pavadintos inžinieriaus Buckminster Fuller, kuris projektavo panašiai atrodančias geodezines konstrukcijas, pavardės). Standartiniame komplekte būdavo po 216 nepaprastai stipriai sukimbančių magnetinių šratukų. Skirtingai nei įprasti geležiniai magnetukai, "Buckyballs" šratukai buvo gaminami iš reto metalo neodimio. Jie žavūs tuo, kad iš jų galima sukonstruoti įspūdingų struktūrų. Viena tokių – 10 648 šratukų kubas, sveriantis beveik 6 kg. Vieną jo kraštinę sudaro 22 rutuliukai. Tačiau įspūdingiausiai atrodo mėginimas šį ypač kietą šratukų kubą perskelti pusiau: Nieko stebėtino, kad šie magnetiniai rutuliukai nežemiškai traukia ne tik vienas kitą, bet ir juos konstruoti pamėginusius asmenis – pasaulyje susiformavo didžiulės bendruomenės entuziastų, savo darbų fotografijas talpinančių internete.
Jei šie rutuliukai taip žavi suaugusiuosius, galima tik įsivaizduoti, kaip jie masina mažylius, kurie pasaulį tyrinėja daugiausiai burna. Nors šratukai buvo pardavinėjami su etikete "+13" (žaisti gali ne jaunesni nei 13 m. sulaukę asmenys), iš esmės šis žaislas buvo sukurtas visai ne vaikams. Tačiau nuo 2009 m. ligoninėje dėl šio ne vaikams skirto žaislo atsidūrė 1,7 tūkst. vaikų. Visi jie magnetukus netyčia prarydavo.

Pasirodo, galingos magnetinės jėgos, atsidūrusios kūno viduje, kelia neįtikėtiną pavojų sveikatai.

"Jei vaikas praryja du tokius rutuliukus, šie pradeda traukti vienas kitą ir ieškoti kelių susijungimui, - savo tinklaraštyje aiškina gastroenterologas Bryanas Vartabendianas. – Kai šratukai atsiduria žarnyne, jie sukimba per plonas žarnų sieneles, sutrikdo kraujotaką, sąlygoja žarnyno sienelių puvimo procesų pradžią. Žarnų sienelės netrukus prakiūra, o tai labai greitai gali baigtis mirtimi."
Skamba šiurpiai? Bet tai – tik žiedeliai. Tikrovė yra gerokai šiurpesnė. Šie magnetukai yra tokie galingi, kad prarijus du šratukus, jie veržiasi vienas prie kito nepaisydami jokių kelią jiems pastojančių audinių ir skrodžia organizmo audinius tarsi sulėtintai judančios magnetinės kulkos. Vienas tipiškas, tačiau šiurpus atvejis. 2013 m. kovo 4 d. šešiametė Megan Van Wyk atvežta į Ontario ligoninės vaikų skyrių – mergaitė prarijo 19 šratukų. Mamai mergytė paaiškino maniusi, kad tai – saldainiukai. Kai magnetukai iš žarnyno nepasišalino per tris paras, gydytojai buvo priversti operuoti mergytę. Operacijos metu paaiškėjo, kad magnetai prakiurdė žarnų sieneles, dėl ko žarnyne atsivėrė opos. Neodimio šratukų magnetinė trauka tokia stipri, kad jie, mėgindami sukibti, perskrodė mergaitei vidaus organus. Ir tai – ne išimtinis atvejis. Dvylikametė Sarah Kalifornijoje jų prarijo 4, trimetis Paytonas Oregone – 37, keturiolikmetė Christin Floridoje – 2. Ir t.t. Visiems vaikams magnetus teko šalinti chirurginėmis operacijomis. Po ilgus metus trukusių teisinių ginčų ir bylinėjimųsi, produktas buvo pripažintas ypač pavojingas sveikatai: jo gamintojai buvo įpareigoti ne tik nutraukti jo gamybą ir prekybą, bet ir atšaukti parduotus komplektus.
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(123)
(8)
(115)

Komentarai (23)