5G technologija nenumaldomai artėja, o pokyčių bus daug. Bet koks likimas laukia fiksuotojo ryšio tiekėjų - nejaugi jie išnyks kaip dūmas?  (4)

Dėl greitesnio duomenų perdavimo, mažesnio vėlinimo, didesnio patikimumo ir naujoviškų panaudojimo galimybių 5G technologija keičia mobiliojo tinklo infrastruktūrą kaip niekas kitas. Pasaulyje, kuris visada yra „on line”, tinklo operatoriams reikia sugebėti išlyginti esamus 4G tinklus, pereinant prie 5G ir išlaikant pelningumą. Tai nėra paprasta. Kelias į 5G greičiausiai bus ilgas ir sudėtingas, kad operatoriai galėtų teikti duomenis dideliais greičiais, o didelio našumo optinių skaidulų tinklas laikomas kritiniu komercinės sėkmės elementu.

Sėkmingam vystymuisi bus itin svarbu išlaikyti duomenų konkurencingumą, kurių pagrindu tai judės, nes 5G išspręs daugelį pagrindinių iššūkių, susijusių su visame pasaulyje besikeičiantiems tecnologijų pritaikymams, tokiems kaip savaiminės transporto priemonės, pažangieji tinklai ir viešosios saugos sistemos.

Dėl to 5G augimas parodys operatorių rizikos ir atlygio derinį. Bet kaip tai jaus fiksuotojo ryšio operatoriai konkrečiai? Ar jie turėtų būti susirūpinę dėl sparčios technologijos raidos ar matyti tai kaip galimybę atnaujinti savo infrastruktūrą ir pakeisti savo veiklą?

Galimybių smūgiai

Šis modelis yra žinomas visiems, dirbantiems telekomunikacijų pramonėje. Naujos kartos belaidžio ryšio technologijos ateina ilgam, vis su didėjančiais greičiais, pajėgumais ir našumu, kad netrukus vėl bus prognozuojama apie fiksuoto ryšio tinklų mirtį.

5G technologija niekuo neišsiskiria, tačiau fiksuoto ryšio operatoriams nereikia bijoti, nes jie iš tikrųjų atlieka pagrindinį vaidmenį mobiliosios infrastruktūros ateityje. Pavyzdžiui, kadangi judriojo ir belaidžio ryšio technologijos stengiasi užtikrinti didesnį pralaidumą ir didesnį našumą sparčiai didėjant klientų poreikiams, tuo daugiau jie pasikliauna fiksuotosios tinklo infrastruktūros parama.

Ir daugybė fiksuotojo ryšio operatorių jau sugebėjo reaguoti į šią augančią priklausomybę. Per pastarąjį dešimtmetį jie pastatė „fiber-to-the-home" (FTTH) tinklus, jie taip pat sudarė pagrindą naujų galimybių fiksuotojo belaidžio ryšio sujungimui.

Taigi, nepaisant įprastų problemų, fiksuotojo ryšio operatoriams ateinančiais metais bus daug galimybių. Visų pirma dėl to, kad 5G bus reikalaujama beprecedenčio pajėgumo dėl įrenginių ir duomenų, kuriuos jis palaikys, kiekiui.

Todėl fiksuoto ryšio paslaugų teikėjai gali atlikti svarbų vaidmenį mobiliojo ryšio evoliucijoje, jei jie yra pasirengę peržiūrėti 5G kaip galimybę, o ne grėsmę.

Trys pagrindiniai vaidmenys

Siekiant visiško 5G potencialo išnaudojimo, mobiliosios technologijos turi būti palaikomos fiksuoto ryšio tinklu. Didelis pajėgumas ir didelis greitis, kurį gaunamas iš optinio tinklo skaidulų, yra idealus pagrindas susidoroti su precedento neturinčiu duomenų kiekiu. Tikimasi, kad 5G generuos panašų tiek ateinantį, tiek išeinantį srautą.

Šis integruotų fiksuoto ryšio tinklų poreikis suteikia didelę galimybę fiksuotojo ryšio operatoriams. Ateityje greičiausiai matysime daug glaudesnį mobiliųjų ir fiksuoto ryšio operatorių susiderinimą, nes jų svarba tampa aiškesnė, kai bus nustatyti trys pagrindiniai vaidmenys.

Pirma, fiksuotojo ryšio operatoriai turi pranašumą tose srityse, kuriose jie turi savo turtą, pavyzdžiui, kabelių šulinius, spinteles ir pastatų teises. Turėdami infrastruktūrą, artimą būsimiems mažų elementų poreikiams, sukuria konkurencinį pranašumą, leidžiančią jiems labai ekonomiškai aptarnauti šias mažas ląsteles.

Tas pats turtas suteikia konkurencinį skirtumą, kai kalbama apie bendrą vietą. Siekiant sumažinti bendrą atsakomumo laiką, paslaugų teikėjai turės teikti duomenis daug arčiau galutinių vartotojų. Taigi, fiksuoto ryšio paslaugų teikėjams yra galimybės išnuomoti stovo erdvę mobiliojo ryšio teikėjams, kurie tada gali pateikti turinį savo abonentams daug mažesniu atsakomumo laiku.

Tai yra paslaugų fiksuoto ryšio operatoriai gali pasinaudoti šiomis papildomomis pajamomis, kol jų infrastruktūra bus modernizuota 5G technologijai, pvz., sukuriant naujas vietas būsimiems darbo krūviams prižiūrėti.

Galų gale turtas, kuriuo gali naudotis fiksuoto ryšio operatoriai, gali būti naudojamas didmeninėms galimybėmis arba kaip priemonė investuoti į 5G dislokavimą. Operatoriai pradeda suvokti, kad fiksuoto prieigos tinklo naudojimas yra konkurencinis pranašumas dislokuojant 5G, nes jie gali naudotis šiuo prieigos tinklu, kad sujungtų vartotojus ir verslą, o teikėjams - greičiau išplėsti 5G tinklus.

Galiausiai, fiksuoto ryšio plačiajuosčio ryšio rinka vaidins pagrindinį vaidmenį teikiant itin spartų greitį ir didesnę aprėptį ir prieinamumą. Kuriant 5G tinklus, operatoriai greitai supras, kad tinklo ląstelių aprėptis mažės, todėl reikės sukurti daugiau tinklo ląstelių arčiau galutinių vartotojų.

Tada operatoriams reikia prijungti visas tas tinklo ląstelių vietas, o tai reiškia, kad 5G tinklas iš esmės bus didelis tinklinio-optinio pluošto tinklas, kurio gale netrukus bus 5G. Kadangi fiksuoto ryšio tinklai jau sujungia kiekvieną gatvę ir kiekvieną pastatą, jie gali būti naudojami 5G mažoms tinklo ląstelėms sujungti, kad būtų galima greičiau ir ekonomiškiau įdiegti.

Galiausiai, 5G gali privers fiksuotus operatorius pritaikyti savo operacijas, bet tai jokiu būdu nėra mirties nuosprendis. Pasirodo  yra daug galimybių, ypač tiems fiksuoto ryšio operatoriams, kurie pasirengę priimti pokyčius.

Aut. teisės: www.technologijos.lt
Autoriai: Donatas Vertelka

(23)
(10)
(13)

Komentarai (4)

Susijusios žymos: