Kaip veiksmingai kovoti prieš galingą priešą. Pasaulinė karų patirtis  (1)

Ir šiandien, praėjus 78 metams po Antrojo pasaulinio karo pabaigos, istorikai ir toliau ginčijasi – kiek masinis Kelno, Drezdeno ir kitų miestų bombardavimas turėjo įtakos gyventojų moralei ir nacistinės Vokietijos karinei galiai.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Čia taip pat galima paminėti, kad Winstonas Churchillis savo nuodugniame dviejų tomų „Antrojo pasaulinio karo prisiminimuose“ veikale pažymėjo, kad britai, neatmetę psichologinio bombardavimo poveikio Vokietijos gyventojams, vis tiek mieliau atakavo grynai karinius objektus.

Visų pirma, apibūdindamas karo veiksmų eigą Vakarų fronte 1945 m. pavasarį, jis pabrėžė: „Nuolatiniai mūsų sunkiųjų bombonešių reidai sumažino naftos gavybą Vokietijoje iki kritinio lygio, sunaikino daug Vokietijos aerodromų ir sugadino įmones bei transporto sistemą taip, kad šalis beveik sustojo“. Nors, greičiausiai, kalba eina ne apie naftą, kurią tuo metu Vokietija gavo iš Rumunijos ir Vengrijos, o apie sintetinio kuro gamybos gamyklas.

Karo metu patys naciai bandė sunaikinti Didžiosios Britanijos pramonės įmones ir SSRS energetikos infrastruktūrą, ypač Kursko mūšio išvakarėse. O vėliau net planavo niokojančius oro antskrydžius perkelti dar toliau į Rytus. Beveik taip pat, kaip šiomis dienomis Putino Rusijos Federacija bando pakenkti Ukrainos energetiniams pajėgumams.

Tuo pačiu metu tie istorikai, kurie mano, kad visuotinis Vokietijos miestų naikinimas ir bandymai įbauginti civilius gyventojus nedavė lauktų rezultatų, keistai pamiršta tai, kas įvyko prieš 86 metus, būtent 1937 metų balandžio 26 dieną.

Būtent šią dieną nacių „Condor“ oro pajėgų legionas, kuris buvo vokiečių „Luftwaffe“ savanorių dalinys, klastingai ir itin žiauriai sunaikino praktiškai neapsaugotą Ispanijos miestą Gerniką. Miestas, kuriame gyveno apie 6000 gyventojų, kurių daugelis susirinko į tradicinę mugę, dvi su puse valandos buvo negailestingai bombarduojamas. Bandžiusius pabėgti pilotai apšaudė iš kulkosvaidžių. Apie 1600 žmonių žuvo ir buvo sužeisti. Taigi sukrėstam pasauliui buvo aiškiai parodyta, kas yra vadinamasis totalinis karas, kurio aukomis pirmiausia tampa civiliai gyventojai.

Ši tragedija, įamžinta pasaulinio garso didžiojo Pablo Picasso paveiksle, tapo pirmuoju Antrojo pasaulinio karo siaubingų milijonų kančių pranašu.

Šiandien aišku viena – niokojančių Vokietijos miestų bombardavimų 1944-1945 metais tikrai nebūtų buvę, jei prieš tai nebūtų buvę barbariškų antskrydžių Gernikoje, Varšuvoje, Roterdame, Londone, Odesoje, Koventryje, Birmingame ir kituose Europos miestuose.

Akivaizdu, kad būsimi istorikai taip pat ginčysis, kiek masiniai Izraelio ginkluotųjų pajėgų antskrydžiai šiomis dienomis padėjo sunaikinti „Hamas“ grupės karinį tinklą Gazos Ruože. Ir, tikėtina, būsimame akademiniame įkarštyje jie pamirš paminėti, kad klastingas Izraelio puolimas prasidėjo šeštadienio rytą, 2023 m. spalio 7 d., būtent tiksliniais ir masiniais išpuoliais prieš civilius gyventojus.

Žinoma, Izraelis negalėjo į tai neatsakyti. Nors dėl jo žvalgybos, kariuomenės ir apskritai valstybės valdžios veiksmų adekvatumo išlieka ir, aišku, dar ilgai išliks sunkūs klausimai.

Gali būti, kad daugeliui izraeliečių kils klausimas, kodėl pirmasis ministras pirmininkas Davidas Ben Gurionas iš karto po Nepriklausomybės paskelbimo 1948-aisiais sugebėjo nuspėti kaimyninių arabų šalių puolimą prieš Izraelį, o dabartinė vyriausybė – ne? Kur buvo tie žymūs Izraelio žvalgybos agentai, tokie kaip Eli Cohenas, kuris, dirbdamas slapta, trejus metus iki Šešių dienų karo teikė Izraeliui aukščiausios klasės informaciją apie Sirijos politinius ir karinius planus bei pasirengimą. Būtent apie jį 2019 metais buvo nufilmuotas įdomus „Netflix“ serialas „Šnipas“ (The Spy).

 

Kaip atsitiko, kad visa ultramoderniomis priemonėmis apsiginklavusi valstybės valdymo sistema praktiškai nepastebėjo pasiruošimo 2023 metų puolimui? Ar tai nėra gilių vidinių problemų, o kartu ir laipsniško visos pilietinės visuomenės budrumo praradimo, rezultatas? Kaip ši „Hamas“ agresija nustebino Vakarų šalių specialiąsias tarnybas? Ar Palestinos klausimas plačiąja prasme yra giliai įsišaknijusio nepasitenkinimo ir galbūt net tam tikro nepilnavertiškumo komplekso egzistavimo arabų pasaulyje rezultatas ir ar yra realios perspektyvos jį išspręsti artimiausioje ateityje?

Iki šiol Izraelis išmintingai nusprendė nuodugnų tyrimą palikti pokario laikotarpiui. Matyt, tai buvo pagrįsta savo ir kitų sunkius laikus išgyvenusių ir nesėkmes kare patyrusių tautų patirtimi.

Pavyzdžiui, ta pati Britanija – vien tik 1941 metų gegužę prarastoje Kretoje žuvo apie 15 000 britų. 1941 m. gruodžio 10 d. Pietų Kinijos jūroje įvyko mūšis tarp Didžiosios Britanijos karinio jūrų laivyno ir Japonijos laivyno, dėl kurio britų laivynas prarado mūšio laivą „Prince of Wales“ ir kovinį kreiserį „Repulse“. Tai sukėlė šalyje pasipiktinimo ir niokojančios kritikos bangą.

 

Tačiau 1942 m. vasario 15 d. Singapūro pasidavimas buvo ypač gėdingas ir praktiškai nulėmė britų valdžios žlugimą Pietryčių Azijoje. Ir nors britai karštai diskutavo apie šią savo karinių nesėkmių seriją ir siekė gauti išsamius atsakymus į jiems skaudžius klausimus, ir, kaip matome, jų buvo daug, jie vis tiek nusprendė ištirti ypač Singapūro nelaimės priežastis būtent po karo.

Kartu šioje istorijoje ir šios dienos įvykiuose yra dar vienas svarbus aspektas – pastaruoju metu iškilo tinkamo lygio nacionalinio stabilumo užtikrinimo klausimas. Tai yra tautos gebėjimas atlaikyti laukiamus ir netikėtus destruktyvaus pobūdžio išorinius poveikius bei intervencijas ir tuo pačiu sugebėti sėkmingai įveikti bet kokias krizes.

Tęsinys kitame puslapyje:




Ir šis klausimas daugeliui šalių kils vis dažniau ir įvairiais aspektais: kaip išnaudoti globalizacijos privalumus ir tuo pačiu susidurti su jos iššūkiais? Ar savo teritorijoje turėtume uždaryti svarbių pramonės produktų rūšių gamybos ciklus, ir jei taip, kokių? Kiek patyrusių inžinierių ir kvalifikuotų darbuotojų tam reikia? Koks yra švietimo, mokslo ir technologijų plėtros vaidmuo visame tame? Ar būtina turėti pakankamai medicininių vaistų ir kokių? Kas yra tikrasis aprūpinimas maistu, kaip jį pasiekti ir kaip jis susijęs su geopolitika?

Be to, šiais laikais daugelis žmonių ir įvairiose šalyse vis dažniau galvoja apie klausimus: kokios ginkluotosios pajėgos ir kokios ginkluotės reikia norint atremti potencialų agresorių? Kokie rezervai ir ištekliai turėtų būti tam skirti? Kaip juos sukurti, tinkamai laikyti ir efektyviai panaudoti rinkos sąlygomis? Ar tikrai šiais laikais, kaip ir senovės graikų-persų karų laikotarpiu, didelę reikšmę turi psichologinis visuomenės nusiteikimas, kariuomenės kovos dvasia ir asmeninės vado dorybės? Juk aiškiai neatsitiktinai žmonės iki šių dienų gerai prisimena, kas tiksliai atsisakė persų karaliaus Kserkso ambasadoriams duoti „žemę ir vandenį“, kaip mūšyje, siaurame tarpeklyje prie Termopilų, krito 300 spartiečių.

 

Žinoma, Ukrainos patirtis bus ne kartą iš naujo interpretuota tiek karo ekspertų, tiek būsimų civilių istorikų. Tikriausiai ir pirmasis, ir antrasis vėliau suras pagrindinius Ukrainos pergalių veiksnius ir pagrindines klaidingų skaičiavimų priežastis. Tuo labiau, kad viskas, kas iš tiesų viską apibrėžia, pasireiškia tik su laiku.

Tačiau jau dabar aišku, kad Kremliaus klika padarė rimtą klaidą planuodama puolimą prieš Ukrainą.

Prisiminkime, kaip nuo 2021 metų spalio–lapkričio Rusijos informaciniame lauke pradėjo atsirasti straipsniai, kurie teigė, kad Kijevo valdžią neva palaiko tik „palyginti nedidelis skaičius žmonių“, turinčių „NATO ir Amerikos“ išsilavinimą. Jie taip pat tvirtino, kad Ukrainos ginkluotųjų pajėgų jaunesniųjų ir vidutinio rango karininkų atstovai „nėra pasiruošę mirti už Kijevo valdovus“.

 

Sovietinio paveldo ilgesys, plačiai paplitęs Rusijos Federacijoje, buvo mechaniškai ekstrapoliuotas Ukrainos visuomenei. Jis buvo laikomas beveik identišku rusų kalbai. Esą ukrainiečiai pasiruošę susijungti su Rusija. Atitinkamai rusai sukūrė specialius metodus, kaip sumenkinti Ukrainos ginkluotųjų pajėgų moralę, propagavo netikėjimą gebėjimu pasipriešinti Rusijos kariuomenei, siūlė materialinėmis ir kitokiomis paskatomis paskatinti ukrainiečių karius į išdavystę.

Taip pat buvo kalbama apie priešiškumą ir nepasitikėjimą tarp „nacionalistinių ginkluotųjų formacijų, kurios yra Kijevo valdžios galingas įrankis“ ir reguliarių ginkluotųjų pajėgų dalinių. Rusijos Federacija propagavo idėją, kad „radikalus nacionalizmas yra jėgų, nesusijusių su Ukrainos žmonėmis, projektas“.

Atitinkamai rusai padarė visiškai klaidingą išvadą, kad Ukrainos kariuomenė yra nelojali, nepasitiki valstybės vadovybe ir negins Tėvynės. Priešingai, kilus ginkluotam konfliktui, jie tuoj pat eis į priešo pusę. Tiesą sakant, sunku rasti grubesnės klaidos pavyzdį karo istorijoje.

Klydo ir naciai, kurie tikėjo, kad nuolat bombarduodami Anglijos sostinę ir kitus miestus palauš britų dvasią ir sunaikins jų valią priešintis – 1940 metų rudenį nenutrūkstamas Londono bombardavimas truko 57 naktis. Tada jis tęsėsi kaip oro atakos kitose šalies dalyse ir sukėlė siaubingą sunaikinimą.

Kaip prisimena Churchillis: „Paskutinę lapkričio savaitę ir gruodžio pradžioje reidų našta persikėlė ant uostų. Bristolis, Sautamptonas ir, svarbiausia, Liverpulis patyrė stiprų bombardavimą. Vėliau Plimutas, Šefildas, Mančesteris, Lydsas, Glazgas ir kiti ginklų gamybos centrai be baimės perėjo per ugnį. Tačiau atsitiko tai, kuo naciai aiškiai nenumanė: „Nesvarbu, kam teko smūgis, šalis buvo ne mažiau sveika nei jūra yra sūri“, – „Antrojo pasaulinio karo prisiminimuose“ užbaigia Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas.

 

Visos šios istorinės ekskursijos būtinos siekiant parodyti neįsivaizduojamą visapusiško ir nuolatinio Ukrainos tautinės egzistencijos aspektų, kurie vaidina lemiamą vaidmenį stiprinant valstybės struktūrą, tyrimo svarbą. Ir nors, kaip teigiama, absoliučiai nepažeidžiamų nacionalinių struktūrų nėra, tikro saugumo troškimas akivaizdžiai yra natūralus procesas, būdingas beveik kiekvienam nacionaliniam dariniui.

Taigi tikrai profesionali ir subalansuota bei nuodugni diskusija apie nacionalinį stabilumą šiuo metu Ukrainoje yra daugiau nei aktuali. Ypač karo su Putino Rusijos Federacija sąlygomis, kur iškyla galimybė efektyviai atremti galingą priešą. Tai reiškia, kad reikia nuodugniai išmanyti ir sumaniai taikyti tikrąjį karo meną, apie kurį seniai taip taikliai pasakė garsus kinų strategas ir karinis mąstytojas Sun Tzu: „Karo meno sąlygos yra tokios: pirmoji yra skaičiavimai, antrasis – išteklių kiekis, trečias – karių skaičius, ketvirtas – jėgų pusiausvyra, penktas – galimybė laimėti“.

Autorius: Olegas Belokolos, Nacionalinio tvarumo tyrimų centro direktorius.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(20)
(3)
(17)

Komentarai (1)